LIVE: Άρης – Κολοσσός 75-52 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης είναι έτοιμος να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο στο πρωτάθλημα, με άλλη μια νίκη, την τρίτη συνεχόμενη, με αντίπαλο τον Κολοσσό. Οι κίτρινοι δεν θα έχουν και σήμερα τον Σωτήρη Καραποστόλου και τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ωστόσο θέλουν να εκμεταλλευτούν τον καλό αγωνιστικό τους ρυθμό και να φτάσουν σε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα όπως και όλο το ρεπορτάζ! Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Κολοσσός 75-52

40′ Τρίποντο από τον Νίκο Μποχωρίδη και 75-52.

40′ 1/2 βολές για τον Καλαϊτζή (72-52).

39′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτ και 72-51.

39′ Ο Λάνγκφορντ σκοράρει (69-51).

39′ Με 2/2 βολές ο Πελεκάνος κάνει το 69-49.

39′ Ο Λάνγκφορντ κάνει το 67-49.

38′ Βολές για τον Χαντ, το σκορ γίνεται 67-47.

38′ Τεχνική ποινή στον Χαντ για θέατρο. Βολές για τον Καλαμπόκη, ο Κολοσσός μειώνει σε 65-47.

38′ Ο Πελεκάνος σκοράρει και κάνει το 65-45.

38′ Ο Νάντζφεϊ μειώνει σε 63-45.

37′ 2/2 βολές για τον Πελεκάνο και 63-44.

37′ Ο Ματσαμάς μειώνει σε 61-44.

36′ Βολές για τον Χαρίση, το σκορ γίνεται 61-42.

Ανεπαρκείς διαιτητές!! Ο Χριστοδούλου κάνει παρατήρηση στον Μάνο μπροστά στα μάτια των παικτών, ενώ ο Μητσόπουλος μπροστά του δεν δίνει φάουλ!

35′ Ο Λάνγκφορντ με βολές μειώνε σε 59-42.

34′ Ο Πελεκάνος στον αιφνιδιασμό κάνει το 59-41!

32′ Τρίποντο από τον Νάντζφεϊ (57-41).

32′ Ο Πελεκάνος ευστοχεί και κάνει το 57-38.

31′ Ο Γεωργαλλής μειώνει σε 55-38.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Κολοσσός 55-36

30′ Με 1/2 βολές ο Γεωργαλλής κάνει το 55-36

30′ Ο Πελεκάνος σκοράρει και ο Άρης στο +20 (55-35).

29′ Στις βολές πάλι ο Μούρτος και 53-35.

29′ Ο Μούρτος κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ κια φάουλ. Με βολές κάνει το 51-35.

29′ Ο Χάτεν μειώνει σε 49-35.

28′ Τρίποντο από τον Βεργίνη και 49-33! Τάιμ άουτ από τον Κολοσσό.

27′ Μειώνει ο Γεωργαλλής σε 46-33.

27′ Τρίποντο και από τον Πάσαλιτς (46-31).

26′ Νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 43-31!

26′ Τρίποντο του Πάσαλιτς και 40-31! Καλή άμυνα και η μπάλα πάλι στον Άρη! Τάιμ άουτ από τον Κολοσσό.

25′ Κάρφωμα του Χαρίση από ασίστ του Βεζένκοφ (37-31.

25′ Ο Λάνγκφορντ μειώνει σε 35-31.

Ο Άρης έχει χάσει συνεχόμενες ευκαιρίες να ξεφύγει στο σκορ.

21′ Ο Χαντ με τρίποντο κάνει το 35-29.

21′ Σκοράρει ο Χαρίσης και 32-29.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Άρης – Κολοσσός 30-29

20′ Τρίποντο από τον Λάνγκφορντ και 30-29.

19′ Βολές για τον Λάνγκφορντ και 30-26.

19′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 30-24.

18′ Τραβηγμένο σφύριγμα για φάουλ στον Ασημακόπουλο, μειώνει με βολές ο Νάντζφεϊ (27-24).

18′ Βολές για τον Πελεκάνο, 1/2 και 27-22.

18′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, το σκορ γίνεται 26-22.

17′ Τρίποντο από τον Ασημακόπουλο (26-21).

17′ Λάθος του Βεργίνη, κλέβει ο Χάτεν, σκοράρει ο Λάνγκφορντ (23-21).

15′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, ο Άρης προηγείται με 23-19.

14′ Ο Χαντ με τρίποντο βάζει τον Άρη μπροστά (21-19).

13′ Ο Καλαμπόκης σκοράρει (18-19).

13′ Απαντάει ο Χάτεν (18-17).

12′ Δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Βεργίνη (18-15).

12′ Τρίποντο από τον Βεργίνη, ο Άρης πάλι μπροστά με 16-15.

11′ Βολές για τον Καλαμπόκη, το σκορ γίνεται 13-15.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Κολοσσός 13-14

9′ Απαντάει με τρίποντο ο Ασημακόπουλος (13-14).

9′ Τρίποντο από τον Κουμπούρα (10-14).

9′ Εύστοχος ο Καλαϊτζής (10-11).

8′ Κλέβει και σκοράρει ο Πάσαλιτς (10-9).

6′ Τρίποντο του Καλαϊτζή (8-9).

6′ Τρίποντο από τον Γεωργαλλή, πρώτο καλάθι του Κολοσσού στο ματς (8-6).

5′ Σόου Μούρτου, νέο καλάθι και 8-3! Τάιμ άουτ από τον Κολοσσό.

4′ Τρίποντο από τον Μούρτο (6-3), καλή άμυνα από τον ίδιο και η μπάλα πάλι στον Άρη!

3′ Τρεις βολές στον Καλαμπόκη από φάουλ του Πελεκάνου. Δεν υπήρχε φάουλ… Το σκορ γίνεται 3-3.

2′ Ο Μούρτος με λέι απ κάνει το 3-0.

2′ Αντιαθλητικό φάουλ του Νάντζφεϊ στον Τσιάρα, 1/2 βολές, 1-0 και η μπάλα για τον Άρη.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου, Άγγελου Τσιπούρα.

Η πενάδα του Άρη: Μούρτος, Πάσαλιτς, Πελεκάνος, Τσιάρας, Σαρικόπουλος.

Η πεντάδα του Κολοσσού: Καλαϊτζής, Χάτεν, Καλαμπόκης, Νάντζφεϊ, Λάνγκφορντ.

Σε λιγότερο από τρία λεπτά ξεκινάει το παιχνίδι.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Παρών στο γήπεδο ο πρώην πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Θανάσης Τζεβελέκης.

Η 12αδα του Άρη: Πάσαλιτς, Χαντ, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Μποχωρίδης Ν., Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης, Τσακαλέρης.

Η… 11αδα του Κολοσσού: Γεωργαλλής, Κουμπούρας, Χάτεν, Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης, Ματσαμάς, Νάντζφεϊ, Λάνγκφορντ, Δάνας.

Εφόσον ο Άρης κερδίσει σήμερα θα φτάσει τις 300 νίκες στην ιστορία των πρωταθλημάτων που διοργανώνει ο ΕΣΑΚΕ, από την περίοδο 1992-93 και μετά.

Ο Χερμπ Πόουπ, νέος Αμερικανός του Κολοσσού δεν βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη. “Κόλλησε” στο Λονδίνο λόγω κακοκαιρίας και δεν πέταξε ποτέ για την Ελλάδα.