LIVE: Άρης – Λίτεξ Λόβετς 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η αναβολή της 23ης αγωνιστικής δίνει στον Άρη την ευκαιρία να δώσει ένα φιλικό παιχνίδι χωρίς την πίεση του «τρίποντου», κόντρα στη βουλγαρική Λίτεξ Λόβετς,στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (15:00). Η αναμέτρηση με τους περσινούς πρωταθλητές Βουλγαρίας θα σημάνει και την επιστροφή του Μιχάλη Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, έπειτα από πεντέμισι μήνες απουσίας. Το PRESSARIS θα καλύψει την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό, καταγράφοντας άμεσα ό,τι συμβαίνει πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον αγώνα.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 1-1

Τελευταία αλλαγή για την Λίτεξ. Μπαίνει (γιατί άραγε;) ο Ρουμένοφ, αντί του Μιλάνοφ.

– Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’ Φάση διαρκείας για τον Άρη, ο οποίος έχασε μέσα την περιοχή την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ αρχικά με τον Νέτο και στη συνέχεια με τον Ουμπίντες.

– Βαδίζουμε προς το τέλος του αγώνα, οι Βούλγαροι προσπαθούν να παγώσουν τον ρυθμό, αλλά ο Άρης επιμένει…

83’ Αλλαγή στην αλλαγή για την Λίτεξ. Εκτός ο Νικάσιο, μέσα ο Σμιρνόφ.

– Παρών στο γήπεδο και ο Νίκος Αγγελούδης, που έχει δοθεί δανεικός στη Δόξα Δράμας αλλά πάντοτε βρίσκεται κοντά στον Άρη.

81’

Πολύ καλή προσπάθεια από τον Νέτο, πετάγεται στην κίνηση ο Τριανταφυλλάκος, αλλά η κεφαλιά του περνάει άουτ.

79’ Κόρνερ από τον Ουμπίντες, ο Κοτσώνης πιάνει γυριστή κεφαλιά και η μπάλα περνάει μόλις άουτ. Καλή ευκαιρία για τους κίτρινους που δείχνουν πολύ επικίνδυνοι στις στημένες φάσεις.

77’ Για δυο λεπτά εκτός αγωνιστικού χώρου βρέθηκε ο Τσουκάνης, αλλά τελικά μπήκε στο παιχνίδι και συνεχίζει.

ΣΧΟΛΙΟ: Οι πολλές αλλαγές και από τις δυο ομάδες έχουν ρίξει τον ρυθμό του αγώνα, λίγες οι καλές οι στιγμές, με τον Άρη να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή.

72′ Μπαίνει στον αγώνα ο Ντίντσεφ αντί του Ιβάνοφ. Ο Στόιτσκοφ θέλει να καλύψει τα νώτα. Νέα αλλαγή μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα για την Λίτεξ. Βγαίνει ο Σαντρίνιο και μπαίνει ο Κόλεφ

69’
Πάνω από τα δοκάρια της Λίτεξ το φάουλ του Νέτο. Με δέκα παίκτες η ομάδα της Βουλγαρίας. Πριν από το φάουλ έγινε αλλαγή για την Λίτεξ, όταν αποχώρησε ο Ιτούα και μπήκε ο Μαξίμ.

68’ Φάουλ πάνω στην γραμμή για τον Άρη και κόκκινη κάρτα στον Μποζίνκοφ για την ανατροπή πάνω στον Νέτο, ο οποίος ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

61′ Αλλαγή και για την Λίτεξ. Στο παιχνίδι ο Γιάνεφ αντί του Κονσταντίνοφ.

60′ Μαζεμένες αλλαγές για τον Άρη με την συμπλήρωση μιας ώρας. Μπαίνουν στο παιχνίδι οι Παπαστεριανός, Τόχα, Νέτο, Βελλίδης και Κοτσώνης. Βγαίνουν οι Λαζαρίδης, Φατί, Σολτάνι, Σηφάκης, Καπετάνος.

56’ Τεράστια ευκαιρία για τον Καπετάνο, πήρε την μπάλα από κραυγαλέο λάθος της Βουλγάρικης άμυνας, μπήκε στην περιοχή και σε ένα μοναδικό τετ α τετ έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.

54’ Κόρνερ του Άρη με τον Ουμπίντες, προσπάθησε να μπει στη φάση ο Σολτάνι, αλλά δεν πρόλαβε. Καλή στιγμή για τον Άρη.

– Πάνω από 1.500 φίλαθλοι στο γήπεδο αυτήν την ώρα. Κατάμεστη η θύρα των επισήμων. Ανοίγει και η Θύρα 2 για να εξυπηρετηθούν οι φίλαθλοι.

– Πέντε συνολικά αλλαγές για την Λίτεξ: ο τερματοφύλακας Αλεξαντρόφ αντί του Πίργκοφ, ο Γιός αντί του Μιλάνοφ, ο Νικάσιο αντί του Τοντόροφ, ο Βαγιούσι αντί του Τσβετάνοφ, ενώ μπήκε και ο Σβέτκοφ αντί του Γελένκοβιτς.

– Με δυο αλλαγές ξεκίνησε ο Άρης στο β’ ημίχρονο: Ουμπίντες αντί Κατίδη και Παπαζαχαρίας αντί Πρίττα.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος της Λίτεξ στο πρώτο ημίχρονο.  Παρά τις πολλές αλλαγές που είχε στην ενδεκάδα (μοιραία είχε προβλήματα συνοχής…), αλλά έδειξε διάθεση και ήταν ιδιαίτερα δραστήριος μεσοεπιθετικά. Οι παίκτες του ήταν «ζεστοί», πέτυχαν ένα γκολ, είχαν δοκάρι και εάν δεν ήταν σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας των Βούλγαρων Πίργκοφ, θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο γκολ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45’ Πολύ ωραία αντεπίθεση του Άρη σε ανοιχτό  γήπεδο, έφυγαν σαν σαΐτες Σολτάνι και Κατίδης, ο πρώτος ενώ θα μπορούσε να ολοκληρώσει τη φάση, προτιμάει να δώσει στον νεαρό. Το σουτ του Κατίδη περνάει λίγο άουτ.

39’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ (1-1): Ο Άρης εξαργυρώνει την υπεροχή του, μετά κόρνερ του Κατίδη, έπιασε το κοντινό πλασέ ο Λαζαρίδης και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

38’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τους κίτρινους. Σέντρα του Τσουκάνη, πετάχτηκε ο Σολτάνι, πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βγήκε κόρνερ.

33′ Έχουν αρχίσει το τραγούδι οι περίπου 1.000 φίλαθλοι που έχουν γεμίσει την κεντρική θύρα. Άλλοι 50-60 φίλαθλοι προτίμησαν να πάνε… απέναντι, στη θύρα 5-6.

32’ Μεγάλη ευκαιρία του Άρη! Κόρνερ του Καπετάνου, πολύ όμορφη κεφαλιά από τον Ντίκο, αλλά η μπάλα βρίσκει το δεξί δοκάρι της Λίτεξ!

30′ Σηκώνεται ο Τόχα για προθέρμανση. Ο Κολομβιανός έχει να παίξει σε παιχνίδι του Άρη από το ματς με τη Δόξα, στα τέλη Ιανουαρίου.

– Σε ρόμβο παίζουν οι μέσοι του Άρη. Σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Πρίττας, δεξιά του ο Φατί, αριστερά ο Καπετάνος και μπροστά, σε πιο ελεύθερο ρόλο, ο Κατίδης.

– Εσωτερικές αλλαγές από τον Μασάδο. Φουνταριστός ο Τριανταφυλλάκος, περνάει δεξιά ο Σολτάνι.

– Αξιοσημείωτο του αγώνα μέχρι στιγμής, ότι παρά τη δικαιολογημένη αστάθεια που δείχνει λόγω της μακρόχρονης απουσίας του από τα γήπεδα, ο Μιχάλης Σηφάκης απολαμβάνει το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που βρίσκεται στο γήπεδο.

23’ ΓΚΟΛ (0-1): Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ιβάνοφ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Ντίκο και κατέληξε στα δίχτυα. Γκολ στην πρώτη ευκαιρία των Βούλγαρων.

18’ Νέο κόρνερ για τον Άρη, με τον Κατίδη και ο Τριανταφυλλάκος πετάχθηκε στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Ιτούα διώχνει πάνω στην γραμμή! Η καλύτερη ευκαιρία του Άρη μέχρι στιγμής.

16’ Καλό σουτ του Σολτάνι, η μπάλα χτυπάει στα σώματα και βγαίνει κόρνερ. Το εκτελεί ο Καπετάνος, αλλά ο Κατίδης δεν προλαβαίνει την μπάλα και περνάει ανεκμετάλλευτο.

13’
 Φάουλ σε καλό σημείο της Λίτεξ με τον Γιάνεφ, αλλά ο Σηφάκης σωστά τοποθετημένος μπλοκάρισε την μπάλα.

– Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στο παιχνίδι οι κίτρινοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

7’ Ωραία προσπάθεια από τον Σολτάνι, σέντραρε και στην πορεία της μπάλας ο Κατίδης πιάνει κεφαλιά άουτ… Καλύτερος μέχρι στιγμής και πιο ζωηρός ο Άρης.

5’
Πιο ορεξάτος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης. Απείλησε δυο φορές την Λίτεξ για να πετύχει γκολ με τους Κατίδη και Ντίκο (κεφαλιά).

15:00: Σέντρα στο παιχνίδι, με τον Άρη με τον Άρη να επιτίθεται προς την πλευρά της Θύρας 3.

– Επιστροφή Σηφάκη στην δράση, έστω και σε φιλικό μετά από 5 μήνες και 14 μέρες! Δηλαδή μετά από 164 μέρες στην ενεργό δράση. Τελευταία φορά που αγωνίστηκε ο Κρητικός πορτιέρο ήταν στις 11 Σεπτεμβρίου 2011 στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο (0-1). Ο Σηφάκης φόρεσε μετά από 164 μέρες την φανέλα με το νούμερο 13.

14: 57: Η αντίστροφη μέτρηση για το φιλικό έχει ξεκινήσει. Αυτήν την ώρα κάτω από έναν ηλιόλουστο καιρό, στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 1.000 φίλαθλοι του Άρη.

14:53: Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους και επέστρεψαν στα αποδυτήρια.

– Η διαιτητική τετράδα προέρχεται από την ΕΠΣ Μακεδονίας και είναι η ακόλουθη: Διαιτητής: Απόστολος Αμπάρκιολης, βοηθοί: Χαδήμογλου Αθανάσιος, Παπαδόπουλος Παναγιώτης, τέταρτος: Γαλάτσος Κωνσταντίνος.

14:45: Έχουν ανακοινωθεί οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Η ενδεκάδα του Άρη: Σηφάκης, Καζναφέρης, Λαζαρίδης, Ντίκο, Τσουκάνης, Φατί, Πρίττας, Κατίδης, Καπετάνος, Σολτάνι, Τριανταφυλλάκος.
Στον πάγκο: Βελλίδης, Νέτο, Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, Τόχα, Κοτσώνης, Ουμπίντες.

Η ενδεκάδα της Λίτεξ: Πίργκοφ, Ποπόφ, Μιλάνοφ, Ιτούα, Μποζίνκοφ, Γελένκοβιτς, Σαντρίνιο, Γιάνεφ, Τοντόροφ, Τσβετάνοφ, Ιβάνοφ.
Στον πάγκο: Αλεξαντρόφ, Ντίντσεφ, Γιος, Ρουμένοφ, Βαγιούσι, Νικάσιο, Κόλεφ, Τσβέτκοφ, Κοσταντίνοφ, Ζντράβτσεφ.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!