LIVE: Άρης – Λιέτουβος Ρίτας 76-86 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης αντιμετωπίζει την Λιέτουβος Ρίτας στην Στέχερτ Αρένα του Μπάμπεργκ, συμμετέχοντας στο πολύ δυνατό τουρνουά που διοργανώνει η τοπική ομάδα με τη συμμετοχή και της τουρκικής Μπάνβιτ. Είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για τον Βαγγέλη Αγγέλου και τους παίκτες του να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε αντιπάλους επιπέδου Ευρωλίγκας. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει τις λεπτομέρειες της αναμέτρησης και όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Λιέτουβος Ρίτας 76-86

39′ Τρεις βολές για τον Πελεκάνο και 72-83.

39′ 1/2 βολές για τον Μποχωρίδη και 70-83.

37′ Οι Λιθουανοί βρίσκουν τον τρόπο να κρατούν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας… (69-83)

34′ Τρίποντο από τον Κουκ και 64-75.

34′ Νέο καλάθι από τον Βεζένκοφ, το σκορ γίνεται 64-72.

33′ Ο Βεζένκοφ κάνει το 62-70, ο Άρης θέλει να πιέσει ακόμα περισσότερο.

32′ Ο Τέπιτς έκανε το 58-68, μείωσε άμεσα ο Αθηναίου (60-68).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Λιέτουβος Ρίτας 58-66

30′ Ο Χαρίσης μειώνει σε 65-56!

29′ Ο Άρης βελτιώνει την άμυνά του στο δεύτερο μέρος και μειώνει σε 54-65.

26′ Ο Πελεκάνος μειώνει σε 61-46.

25′ Η Λιέτουβος Ρίτας αντιδράει (42-59) και με σερί 10-0.

23′ Με σερί 11-1 οι κίτρινοι επιστρέφουν στο παιχνίδι και μειώνουν στους 7 πόντους (42-49)

Τους πόντους του Άρη έχουν πετύχει: Αθηναίου 2, Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος 7, Γκίκας 2, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 1, Λαρεντζάκης 3, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 1.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Λιέτουβος Ρίτας 31-48

20′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους από το τρίτο φάουλ του Πελεκάνου (τρία έχει και ο Χαρίσης). Το σκορ γίνεται 48-31.

20′ Ο Αθηναίου μειώνει σε 47-31.

20′ Έλληνας είναι κορυφαίος και για την Λιέτουβος Ρίτας, ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης με 9 πόντους.

20′ Κορυφαίος παίκτης του Άρη είναι ο Αντώνης Ασημακόπουλος με 9 πόντους.

19′ Ο Άρης μειώνει σε 45-29 με καλάθι του Μιχάλη Πελεκάνου.

17′ Οι κίτρινοι βρίσκονται στο -20 απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας (25-45).

15′ Ο Άρης προσπαθεί να διατηρηθεί στο παιχνίδι, αλλά οι Λιθουανοί είναι σαφώς πιο ποιοτική ομάδα. Το σκορ παραμένει σε υψηλά επίπεδα, 24-40 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Η ενημέρωση γίνεται μέσα από την επίσημη σελίδα της Μπάμπεργκ, διοργανώτριας του τουρνουά, στο twitter.

10′ Ο Άρης δεν μπόρεσε να παρουσιάσει σοβαρή αντίσταση, βρίσκεται πίσω με 15-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

5′ Η Λιέτουβος Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγείται με 17-8 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα που ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση.