LIVE: Άρης – Μαρούσι 79-71 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο το Μαρούσι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Είναι το πρώτο παιχνίδι για το 2012, το πρώτο από τα εννιά που έχει να δώσει ο Άρης μέσα στον Ιανουάριο, μήνας στον οποίο θα κριθούν εν πολλοίς οι στόχοι που μπορεί να έχει η ομάδα σε αγωνιστικό επίπεδο. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει έγκαιρα, έγκυρα και άμεσα κάθε λεπτομέρεια της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Μαρούσι 79-71

39′ Νέο καλάθι του Κερούς! Ο Άρης στο +10 (79-69). Καθαρίζει το ματς…

39′ Επιθετικό καλάθι του Κερούς και καλάθι (77-69).

38′ Βολές για τον Γκαγκαλούδη, 75-69.

38′ Βολές για τον Κόμματο. Το Μαρούσι μειώνει σε 75-66.

37′ Τρίποντο για τον Ταπούτο. Ο Άρης στο +10 (75-65).

37′ Βολές για τον Χαριτόπουλο. Άστοχος και στις δύο.

36′ Εύστοχος ο Τζέιμς, 72-65.

35′ Καλάθι του Μάλντροου, 70-65.

35′ Λάθος του Άρη, κάρφωμα του Έλεγκαρ στον αιφνιδιασμό. Το Μαρούσι μειώνει σε 68-65. Τάιμ άουτ ο Αλεξανδρής.

34′ Βολές για τον Γκαγκαλούδη, που μειώνει σε 68-63.

34′ Βολές για τον Τζέιμς σε προσπάθεια για τρίποντο. Το σκορ γίνεται 68-62.

33′ Εύστοχος πάλι ο Τζέιμς (67-59), απαντάει ο Κόμματος και μειώνει σε 67-62.

33′ Βολές για τον Ντέιβις, εύστοχος σε μία βολή, το σκορ 65-59.

32′ Τρίποντο του Ντέιβις (64-59).

32′ Ο Μάλντροου σκοράρει (61-59).

32′ Ο Ακεψιμαϊδης ισοφαρίζει με τρίποντο (59-59).

31′ Βολές για τον Κερούς. Το σκορ γίνεται 59-56.

31′ Καλάθι και φάουλ του Γκαγκαλούδη, το Μαρούσι μειώνει σε 57-56.

31′ Τρίποντο του Μάλντροου (57-53).

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό τετράλεπτο στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκε με 54-46, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο, έχασε πάλι τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και το Μαρούσι επέστρεψε.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Μαρούσι 54-53

30′ Το Μαρούσι δεν τα παρατάει. Τρίποντο του Ακεψιμαϊδη και 54-53.

30′ Βολές για τον Γκαγκαλούδη, το Μαρούσι μειώνει σε 54-50.

29′ Ασίστ του Τζέιμς εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάλντροου. Ο Άρης κάνει ότι θέλει αυτή τη στιγμή στο παρκέ.

28′ Καλή άμυνα του Άρη, φάουλ για τον Μάλντροου που πάει στις βολές μετά το τάιμ άουτ του Αμαρουσίου. Το σκορ γίνεται 52-46.

27′ Κάρφωμα του Τζέιμς μετά από επιθετικό ριμπάουντ! Ο Άρης μπροστά με 50-46.

26′ Αντιαθλητικό φάουλ του Έλεγκαρ στον Τζέιμς που πέτυχε το καλάθι και τεχνική ποινή στον Κόμματο για διαμαρτυρία. Το σκορ γίνεται 45-46. Βολές και για τον Ταπούτο, εύστοχος στην πρώτη, εύστοχος και στη δεύτερη. Το σκορ είναι 48-46.

26′ Νέο τρίποντο, από τον Κερούς, ο Άρης μειώνει στους τρεις (43-46).

26′ Τρίποντο του Τζέιμς. Το σκορ 40-46.

24′ Ο Έλεγκαρ βρίσκει στόχο, το σκορ στο 37-46.

23′ Ο Κερούς σκοράρει και μειώνει σε 37-44.

22′ Ο Κόμματος σκοράρει (35-44).

21′ Τρίποντο του Ταπούτου, ο Άρης μειώνει σε 35-42.

Ο Αλεξανδρής αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον Δημήτρη Τσαλδάρη από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης είναι υπνωτισμένος, έχει “εγκλωβιστεί” στην άμυνα με προσαρμογές που παίζει το Μαρούσι, έχει χάσει τη συγκέντρωσή του και δεν παίζει και άμυνα. Το Μαρούσι έχει 6/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ο Άρης πρέπει να αλλάξει τελείως την εικόνα του για να πάρει τη νίκη.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Άρης – Μαρούσι 32-42

20′ Ο Κόμματος με τρίποντο κάνει το 32-42. Έχει φτάσει τους 18 πόντους.

19′ Βολές για τον Μάλντροου, άστοχος και στις δύο, παραμένει το 32-39.

19′ Ο Έλεγκαρ κστις βολές από το τρίτο φάολ του Τζέιμς. Το σκορ γίνεται 32-39.

17′ Ο Γκαγκαλούδης με τις βολές της τεχνικής ποινής έκανε το 32-38.

Ο Σώμος φώναζε στους παίκτες του και ο Σώμος έδωσε τεχνική ποινή! Αυτά δεν γίνονται!!!

17′ Βολές για τον Τζέιμς, που μειώνει σε 32-36.

16′ Νέο καλάθι του Χαριτόπουλου (31-36).

16′ Ο Χαριτόπουλος σκοράρει (31-34).

16′ Ο Κερούς δίνει άλλη μια λύση με τρίποντο. Ο Άρης μειώνει σε 31-32.

Πολλά παράπονα του Άρη για τα σφυρίγματα των διαιτητών και πιο συγκεκριμένα του Σώμου, που χρέωσε με δύο ανύπαρκτα φάουλ τον Τζέιμς.

15′ Ο Γκαγκαλούδης σκοράρει από τις βολές και το Μαρούσι είναι μπροστά με 28-32.

14′ Ο Τζέιμς σκοράρει και μειώνει σε 28-31.

14′ Ο Κόμματος δίνει προβάδισμα πέντε πόντων (26-31) στο Μαρούσι.

13′ Ο Έλεγκαρ και πάλι στις βολές, το Μαρούσι προηγείται με 26-29.

12′ Βολές για τον Έλεγκαρ και το Μαρούσι πάλι μπροστά με 26-28.

11′ Βολές για τον Βεργίνη και ο Άρης ισοφαρίζει σε 26-26.

11′ Κάρφωμα του Έλεγκαρ και 24-26.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης δεν παίζει άμυνα και έχει επιτρέψει το Μαρούσι να είναι ακόμα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έχουν 5/5 τρίποντα, αλλά όλα είναι ελεύθερα σουτ. Οι κίτρινοι πρέπει να βελτιώσουν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία.

10′ Φάουλ του Βεργίνη στον Δεμερτζή. Το σκορ γίνεται 24-24.

9′ Ο Κερούς έχει πάρει… φωτιά! Νέο τρίποντο και 24-23.

9′ Τρίποντο του Κόμματου και 21-23.

8′ Τρίποντο του Κερούς. Ο Άρης πάλι μπροστά με 21-20.

8′ Εύστοχος ο Κερούς και μειώνει σε 18-20.

7′ Τρίποντο του Γκαγκαλούδη και 16-20.

6′ Μπακ ντορ πάσα του Τζέιμς στον Κερούς, κάρφωμα και 16-17.

6′ Ο Ακεψιμαϊδης ευστοχεί από τα 6,75μ. και το Μαρούσι προηγείται με 14-17. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

5′ Ο Κόμματος σε πολύ καλή κατάσταση. Ισοφαρίζει σε 14-14.

4′ Τρίποντο για τον Τζέιμς (14-11).

4′ Ο Έλεγκαρ ισοφαρίζει σε 11-11.

4′ Ο Τάσος Δήμας σκοράρει έξω από τα 6,75μ.! Ο Άρης μπροστά με 11-9.

3′ Ο Κόμματος πάλι βάζει μπροστά το Μαρούσι (8-9).

3′ Ο Κόμματος με βολές μειώνει σε 8-7.

3′ Τρίποντο του Κόμματου (8-5).

2′ Ο Ντέιβις σκοράρει και κάνει το 8-2.

2′ Νέο καλάθι του Κρούσιτς και 6-2. Καλή άμυνα του Δήμα και η μπάλα για τον Άρη.

2′ Ο Κρούσιτς σκοράρει και ο Άρης προγείται με 4-2.

2′ Ισοαφαρίζει ο Έλεγκαρ σε 2-2.

Ο Αλεξανδρής ξεκίνησε βασικό τον Τάσο Δήμα για να μαρκάρει τον Γιάννη Γκαγκαλούδη.

1′ Ο Ταπούτος ανοίγει το σκορ! 2-0 ο Άρης.

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής και ο Νίκος Λινάρδος είχαν για αρκετή ώρα συνομιλία πριν την προθέρμανση των δύο ομάδων. Ήταν συνεργάτες την περσινή χρονιά, μαζί και με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στην ομάδα των βορείων προαστίων.

Το Αλεξάνδρειο είναι άδειο… Οι περισσότεροι βρίσκονται έξω από το γήπεδο και παρακολουθούν τον αγώνα της ποδοσφαιρικής ομάδας στην Κέρκυρα.