LIVE: Άρης – Ολυμπιακός 0-3 σετ (τελικό)

Το πρωτάθλημα βόλεϊ ξαναρχίζει έπειτα από διακοπή τριών εβδομάδων και ο Άρης υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (17:30) για την 6η αγωνιστική, με στόχο να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή εντός έδρας νίκη. Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα καλύψει την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό, προσφέροντάς σας πλήρη ενημέρωση για ό,τι συμβεί πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών αμέσως μετά τη λήξη.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση είχε την ευκαιρία να επουλώσει τις πληγές της κατά τις δύο τελευταίες εβδομάδες, αφού πλέον οι πολυάριθμοι τραυματίες δείχνουν να συνέρχονται. Στην σημερινή αναμέτρηση αναμένεται, μάλιστα, να κάνει την επανεμφάνισή του ο Βούλγαρος διαγώνιος Ιβάιλο Μπαρούτοφ, ο οποίος ήταν νοκ άουτ εδώ και ενάμιση μήνα λόγω προβλήματος στη μέση.

17:20: Σε εξέλιξη βρίσκεται η προθέρμανση των δύο ομάδων.

17:24: Δεν ξεπερνούν τους 100 οι φίλαθλοι που βρίσκονται αυτή την στιγμή στις εξέδρες του Αλεξανδρείου Μελάθρου.

17:28: Εκτός 12άδας του Άρη έμεινε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου, ο οποίος δεν ξεπέρασε το πρόβλημα στον ώμο. Τη θέση του ακραίου θα πάρει στην εξάδα ο Κυριακίδης.
Από τον Ολυμπιακό απουσιάζει ο Βραζιλιάνος Πίντο, ο οποίος εγκατέλειψε τους Πειραιώτες πριν από δύο ημέρες.

17:29: Γίνεται η επίσημη παρουσίαση των δύο ομάδων.

17:30: Η αρχική σύνθεση του Άρη: Κυριακίδης, Τερζής, Μπαρούτοφ, Ριζόπουλος, Τακουρίδης, Κιόσης, Σάμαρτζιτς-λ.
Η αρχική σύνθεση του Ολυμπιακού: Χιμένες, Πετρέας, Φιλίποφ, Νοβότνι, Κοκκινάκης, Ανδρεάδης, Κουζούνης-λ.

1ο ΣΕΤ

3-1: Διπλό μπλοκ από Κυριακίδη και Τακουρίδη πάνω στο Νοβότνι.

5-3: Πλασέ του Κιόση, πάλι στο «+2» οι γηπεδούχοι.

6-5: Πόντος για τον Μπαρούτοφ με μπλοκ άουτ, ο πρώτος για τον Βούλγαρο διαγώνιο στο παιχνίδι.

6-6: Ισοφαρίζει ξανά ο Ολυμπιακός, με πρώτο χρόνο του Πετρέα.

6-7: Άσος του Χιμένες. Περνούν μπροστά για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι.

8-7: Μπλοκ του Τερζή στον Κοκκινάκη. Ο Άρης φτάνει με προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

10-7: Ξεφεύγει στο «+3» ο Άρης, με τον Κυριακίδη στο σερβίς.

11-12: Άσος του Πετρέα, ξαναπερνά μπροστά ο Ολυμπιακός με σερί 0-3.

13-13: Ισοφαρίζει και πάλι ο Μπαρούτοφ, που παίρνει το μπλοκ άουτ.

13-15: Περνά η επίθεση του Κοκκινάκη, για πρώτη φορά παίρνουν προβάδισμα 2 πόντων οι «ερυθρόλευκοι».

14-16: Άουτ το σερβίς του Τακουρίδη. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει με πλεονέκτημα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

16-16: Πατάει τη γραμμή των 3 μέτρων ο Νοβότνι. Ισοφάριση για τον Άρη.

16-17: Με φιλέ χρεώνεται ο Κιόσης, παρότι δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση…

16-18: Μπλοκ του Κοκκινάκη, ξεφεύγει ο Ολυμπιακός. Τάιμ άουτ καλεί ο Γιώργος Γιάτσης.

18-18: Κακή επίθεση του Κοκκινάκη, ξανά στα ίσα το παιχνίδι.

19-18: Άσος του Κυριακίδη! Σερί 3-0 για τον Άρη. Τάιμ άουτ παίρνει ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Καλμαζίδης.

20-19: Ωραία επίθεση του Ριζόπουλου, διατηρείται μπροστά ο Άρης.

21-19: Μπλοκ του Ριζόπουλου πάνω στον Χιμένες, στο «+2» οι γηπεδούχοι!

21-20: Πρώτος χρόνος του Πετρέα.

21-21: Μπλοκ του Ανδρεάδη στο Ριζόπουλο, ξανά ισόπαλο το σκορ.

21-22: Πατάει τη γραμμή των 3 μέτρων ο Μπαρούτοφ, παίρνει κεφάλι ο Ολυμπιακός με σερί 0-3. Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους.

22-22: Επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Τακουρίδη.

22-23: Περνά την επίθεση ο Χιμένεθ για τον Ολυμπιακό.

22-24: Κι άλλος κερδισμένος πόντος για τον Κολομβιανό, με πλασέ, έπειτα από κακή άμυνα του Σάμαρτζιτς. Σετ μπολ για τους φιλοξενούμενους.

22-25: Παίρνει το μπλοκ άουτ ο Νοβότνι. Ο Ολυμπιακός κερδίζει το πρώτο σετ.

2ο ΣΕΤ

1-1: Στο φιλέ το σερβίς του Τακουρίδη.

3-3: Άλλο ένα χαμένο σερβίς για τον Άρη, ο Μπαρούτοφ στέλνει την μπάλα άουτ.

4-5: Περνά μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός.

4-6: Μπλοκ του Πετρέα πάνω στο Ριζόπουλο, πλεονέκτημα 2 πόντων για τους Πειραιώτες.

4-7: Κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Χιμένες.

5-8: Ξανά στο «+3» ο Ολυμπιακός, που φτάνει με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

5-9: Νέο λάθος του Μπαρούτοφ, που πατάει πάλι τη γραμμή των 3 μέτρων. Τη θέση του παίρνει ο Παλέντζας.

8-9: Περνά η επίθεση του Παλέντζα, σερί 3-0 για τον Άρη, που πλησιάζει σε απόσταση βολής.

10-11: Εντυπωσιακό μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στο Νοβότνι, πάλι στον πόντο πλησιάζει ο Άρης.

11-11: Ισοφάριση με τον Παλέντζα, έπειτα από ασυνεννοησία του Φιλίποφ με τον Ανδρεάδη! Ζητά τάιμ άουτ ο Γιάννης Καλμαζίδης.

12-13: Ο Τακουρίδης σταματά με μπλοκ τον Κοκκινάκη.

12-14: Στο φιλέ το σερβίς του Τακουρίδη.

14-15: Ο Κιόσης κερδίζει το μπλοκ άουτ από τον Φιλίποφ.

14-16: Ο Νοβότνι παίρνει τον πόντο και ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με πλεονέκτημα 2 πόντων.

16-18: Ο Φιλίποφ σταματά τον Παλέντζα πάνω στο φιλέ.

16-19: Πόντος για τον Χιμένες, στο «+3» οι Πειραιώτες. Τάιμ άουτ για τον Άρη.

18-19: Εντυπωσιακό μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Κανέλλο. Νέο τάιμ άουτ, αυτή τη φορά για τον Ολυμπιακό.

19-21: Παίρνει τον πόντο ο Νοβότνι για τους φιλοξενούμενους, έστω και δύσκολα.

20-21: Περνά την επίθεση ο Παλέντζας για τον Άρη.

20-22: Χαμένη ευκαιρία για ισοφάριση. Άουτ το καρφί του Παλέντζα.

21-23: Άλλος ένας πόντος για τον Μάρεκ Νοβότνι, για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Καλεί σε τάιμ άουτ ο Γιώργος Γιάτσης.

23-23: Ισοφάριση για τον Άρη! Περνά την επίθεση χωρίς μπλοκ ο Παλέντζας.

23-24: Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό, δεν μπορεί να βγάλει την άμυνα ο Κιόσης.

24-24: Έξυπνα κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Ριζόπουλος.

24-25: Νέο σετ μπολ για τους Πειραιώτες, μετά τον πόντο του Χιμένες.

24-26: Τελειώνει το σετ ο Νοβότνι για τον Ολυμπιακό. Με 0-2 προηγούνται πλέον οι φιλοξενούμενοι.

3ο ΣΕΤ

0-2: Άσος από τον Φιλίποφ για τον Ολυμπιακό.

0-3: Νέος πόντος για τους φιλοξενούμενους, καλεί νωρίς – νωρίς σε τάιμ άουτ ο Γιώργος Γιάτσης.

0-4: Περνάει το πλασέ του Νοβότνι, αυξάνουν τη διαφορά οι Πειραιώτες.

1-4: Πρώτος πόντος για τον Άρη στο τρίτο σετ, με τον Τερζή.

2-6: Άστοχο το σερβίς του Παλέντζα.

4-7: Άουτ το σερβίς του Χιμένεθ.

4-8: Κερδισμένος πόντος από τον Κοκκινάκη, κρατάει τη διαφορά των 4 πόντων ο Ολυμπιακός.

5-10: Ξεφεύγουν στο «+5» οι φιλοξενούμενοι, με πόντο του Φιλίποφ.

7-11: Ο Κυριακίδης παίρνει τον πόντο.

7-12: Άουτ το σερβίς του Τακουρίδη.

8-12: Ο Κιόσης σταματά με μπλοκ την επίθεση του Νοβότνι.

8-13: Νέο άστοχο σερβίς, από τον Παλέντζα. Προσπαθεί να πιέσει την υποδοχή του Ολυμπιακού ο Άρης, αλλά δεν το καταφέρνει.

10-14: Περνά την επίθεση ο Κιόσης, σε πρώτο χρόνο.

10-16: Για πρώτη φορά στο «+6» οι Πειραιώτες, έπειτα από λάθος του Παλέντζα.

11-18: Μεγαλώνει κι άλλο η διαφορά για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Σάμαρτζιτς δεν μπορεί να βγάλει άμυνα στην επίθεση του Νοβότνι. Νέο τάιμ άουτ για τον Άρη…

11-19: Δεν μπορεί να περάσει την μπάλα ο Παλέντζας, νέος πόντος για τον Ολυμπιακό.

11-20: Ξεφεύγει ακόμα περισσότερο ο Ολυμπιακός. Έχουν παραδοθεί οι γηπεδούχοι… Ξαναμπαίνει ο Μπαρούτοφ αντί του Παλέντζα.

13-22: Παίρνει πόντο και ο νεοεισελθών Σωτηρίου για τους Πειραιώτες.

14-25: Άουτ επίθεση του Μπαρούτοφ, τελειώνει το σετ και μαζί το παιχνίδι… Άρης – Ολυμπιακός 0-3.