LIVE: Άρης – Ολυμπιακός 3-1 σετ (τελικό, video)

Ο Άρης ολοκληρώνει την ήδη επιτυχημένη σεζόν του κόντρα στον Ολυμπιακό, στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (18:00), με έπαθλο για τον νικητή την 4η θέση και το εισιτήριο για το Κύπελλο Συνομοσπονδίας. Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα σας μεταδώσει την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό.

Τι λέει το ένστικτό σου για τον μεγάλο τελικό Μπάγερν – Τσέλσι; Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

25-19: Στο φιλέ το σερβίς του Πετρέα και… τέλος! Ο Άρης κερδίζει με 3-1 σετ!

24-18: Άουτ από τον Ριζόπουλο.

24-17: Άουτ το καρφί του Κουζούνη από την πίσω ζώνη.

23-17: Πρώτος χρόνος από τον Πετρέα.

22-16: Ο Ολυμπιακός απαντά με σερί 0-3 στο προηγούμενο 4-0 του Άρη (είχε μετατρέψει το 18-13 σε 22-13). Τάιμ άουτ παίρνει ο Γιώργος Γιάτσης.

21-13: Νέος πόντος! Ξεσηκώνεται η εξέδρα, σφίγγει τις γροθιές ο Γιώργος Γιάτσης!

20-13: Περνά την επίθεση ο Ριζόπουλος! Στο +7 ο Άρης, συνεχίζει στο σερβίς ο Κιόσης!

19-13: Διπλό μπλοκ από Μαυροβουνιώτη και Χαραλαμπίδη!

17-12: Ο Μαυροβουνιώτης στέλνει τον Άρη στο «+5».

16-12: Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από τις διαμαρτυρίες των παικτών του Ολυμπιακού στον πρώτο διαιτητή, οι οποίες στοίχισαν…

13-10: Ασυνεννοησία των παικτών του Ολυμπιακού, ξεφεύγει ο Άρης! Δεύτερο τάιμ άουτ από τον Τέλη Σωτήρχο, για να ηρεμήσουν οι παίκτες του, αφού ο πασαδόρος Λιβαθινός έβαλε τις φωνές στους συμπαίκτες του.

10-8: Μπλοκ του Πετρέα και ο Ολυμπιακός μειώνει από τους 4 πόντους στους 2. Τάιμ άουτ παίρνει τώρα ο Γιώργος Γιάτσης.

8-5: Εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Χαραλαμπίδη και οι γηπεδούχοι πηγαίνουν με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ!

7-5: Εύκολα σε πρώτο χρόνο ο Χαραλαμπίδης.

6-4: Άουτ το πλασέ του Πετρέα, ξανά στους 2 πόντους ο Άρης.

3-1: Δυνατό ξεκίνημα από τον Άρη…

4ο ΣΕΤ

25-23: Άουτ το καρφί του Κοκκινάκη απέναντι σε διπλό μπλοκ, κατακτά το σετ ο Άρης, που πλέον προηγείται 2-1!

24-23: Στο φιλέ το σερβίς του Πετρέα, σετ μπολ για τους γηπεδούχους.

23-23: Παίρνει τον πόντο ο Πετρέας, πάλι με πρώτο χρόνο. Κλείνει η αλλαγή για τον Άρη.

23-22: Διπλό μπλοκ στον Κουζούνη, ανακτά το προβάδισμα ο Άρης. Παλέντζας αντί Χαριτωνίδη.

22-22: Πρώτος χρόνος από τον Πετρέα, σταματά το σερί 3-0 του Άρη.

22-21: Πάλι ο Τζελάτης παίρνει τον πόντο, με ασύλληπτο καρφί! Κι άλλο τάιμ άουτ για τον Ολυμπιακό!
Συνεχίζει στο σερβίς ο Τζελάτης…

21-21: Δυνατό σερβίς του Τζελάτη και ο ίδιος παίκτης τελειώνει τη φάση ισοφαρίζοντας, μετά την κακή υποδοχή των Πειραιωτών. Πρώτο τάιμ άουτ σ’ αυτό το σετ από τον Τέλη Σωτήρχο.

20-21: Νικά το διπλό μπλοκ ο Τζελάτης.

19-21: Στην ευθεία ο Κουζούνης, νικά το διπλό μπλοκ. Τάιμ άουτ παίρνει ο Γιώργος Γιάτσης.
Μπαίνει ο Κυριακίδης αντί του Μαυροβουνιώτη.

19-20: Περνά άλλη μια επίθεση ο Κουζούνης.

19-19: Καρφώνει με όλη τη δύναμη ο Τζελάτης και ισοφαρίζει.

18-19: Άσος από τον Κανέλλο, μετά την κακή υποδοχή του Μαυροβουνιώτη.

18-18: Παίρνει το μπλοκ άουτ ο Κουζούνης.

18-17: Άουτ το σερβίς του Κοκκινάκη.

17-17: Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Σωτηρίου.

16-15: Άσος από τον Χαραλαμπίδη με τη βοήθεια της τύχης, αφού η μπάλα αναπήδησε στο φιλέ! Ο Άρης φτάνει με προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

15-15: Τριπλό μπλοκ πάνω στον Κοκκινάκη.

13-14: Τρίτη διαδοχική κερδισμένη επίθεση για τον Κουζούνη, αυτή τη φορά με μπλοκ άουτ.

13-13: Ωραίο πλασέ του Μαυροβουνιώτη, ισοφαρίζουν πάλι οι «κίτρινοι».

10-12: Δύσκολη επίθεση περνά ο Κουζούνης, ξανά στο «+2» ο Ολυμπιακός.

10-10: Εξαιρετικό σερβίς του Ριζόπουλου, τελειώνει εύκολα τη φάση ο Τζελάτης μετά την κακή υποδοχή των Πειραιωτών.

8-10: Καρφώνει στην ευθεία ο Κοκκινάκης.

7-9: Δεν ήταν καλή η προσπάθεια του Κιόση σε πρώτο χρόνο.

7-8: Απέναντι σε μονό μπλοκ βγαίνει ο Κοκκινάκης, που παίρνει εύκολα τον πόντο. Ο Ολυμπιακός φτάνει με πλεονέκτημα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

6-7: Χάρη στο σερβίς του Πετρέα, αλλάζει χέρια το προβάδισμα.

6-5: Ασύλληπτο το καρφί του Τζελάτη, παίρνει το μπλοκ άουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξέδρα… Μπροστά στο σκορ ο Άρης!

5-5: Εξαιρετικό καρφί του Μαυροβουνιώτη στη μεγάλη διαγώνιο.

4-5: Ελάχιστα άουτ το σερβίς του Τζελάτη.

4-4: Πρώτος χρόνος από τον Χαραλαμπίδη.

3-3: Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Τζελάτη, ισοφαρίζουν οι γηπεδο΄χοι.

3ο ΣΕΤ

12-25: Σαν σε προπόνηση ο Πετρέας σταματά με μπλοκ τον Παλέντζα, εύκολα ισοφαρίζει σε 1-1 σετ ο Ολυμπιακός.

12-24: Κακή επίθεση του Παλέντζα, συνεχίζει ο Κουζούνης στο σερβίς.

12-23: Προβάδισμα 11 πόντων πλέον για τον Ολυμπιακό.

12-21: Πρώτος χρόνος από τον Πετρέα.

11-20: Πετρέας και Κουζούνης σταματούν ξανά τον Τζελάτη με μπλοκ. Ουσιαστικά έχει χαθεί αυτό το σετ… Βγαίνει ο Τζελάτης, μπαίνει ο Παλέντζας.

11-19: Άουτ η επίθεση του Ριζόπουλου. Στο «+8» ο Ολυμπιακός, δεύτερο τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους.

11-18: Διπλό μπλοκ πάνω στον Τζελάτη, νέος πόντος για τους Πειραιώτες. Αλλαγή πασαδόρου για τον Άρη, Κυπριανός Αντί Χαριτωνίδη.

11-17: Περνά την επίθεση ανάμεσα από δύο παίκτες ο Πετρέας.

10-16: Πιο δυνατοί οι παίκτες του Ολυμπιακού πάνω στο μπλοκ. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Άρη να υπολείπεται κατά 6 πόντους.

10-15: Καρφί του Τζελάτη στην ευθεία, κλείνει η κακή παρένθεση. Γκρινιάζουν οι Πειραιώτες, ζητούν άουτ.

9-15: Στο 0-6 φτάνει το σερί του Ολυμπιακού, συνεχίζει στο σερβίς ο Κοκκινάκης…

9-13: Στημένο διπλό μπλοκ Κανέλλου – Κουζούνη σταματά και πάλι τον Κυριακίδη. Στη θέση του τελευταίου μπαίνει ο Μαυροβουνιώτης.

9-12: Σερί 0-3 για τους Πειραιώτες, που αναγκάζει τον Γιώργο Γιάτση να πάρει τάιμ άουτ.

8-9: Διπλό μπλοκ Κανέλλου – Σωτηρίου στον Κυριακίδη, αλλάζει ξανά χέρια το προβάδισμα.

8-7: Κακή υποδοχή και ασυνεννοησία από τους φιλοξενούμενους. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Άρη να οδηγεί το σκορ.

5-6: Αλλάζει το σκηνικό, με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι.

4-2: Ξεφεύγει με 2 πόντους ο Άρης…

2ο ΣΕΤ

Δείτε τον τελευταίο πόντο του 1ου σετ:
{youtube}mJZ3gGy2DXk|640|360|1{/youtube}

27-25: Καταπληκτικό διπλό μπλοκ από Μαυροβουνιώτη και Χαραλαμπίδη και ο Άρης κατακτά το πρώτο σετ!

26-25: Παίρνει ξανά το μπλοκ άουτ ο Τζελάτης, πρώτο σετ μπολ για τους «κίτρινους»! Ο Ολυμπιακός, που έχασε τρεις ευκαιρίες, ζητά τάιμ άουτ.

25-25: Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Τζελάτη, απέναντι σε διπλό μπλοκ. Ισοφαρίζει ξανά ο Άρης.

24-24: Παράβαση από τον Κουζούνη, που πάτησε στο αντίπαλο τερέν και ισοφάριση για τον Άρη!

23-24: Μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Σωτηρίου, στον πόντο πλησιάζουν οι γηπεδούχοι! Τάιμ άουτ παίρνει ο Τέλης Σωτήρχος.

22-24: Ο Ριζόπουλος περνά την επίθεση από διπλό μπλοκ.

21-23: Στο φιλέ το σερβίς του Κανέλλου, μειώνει ξανά στους 2 ο Άρης.

19-21: Με 2 πόντους ξεφεύγει ο Ολυμπιακός, για πρώτη φορά. Τάιμ άουτ παίρνει ο Γιώργος Γιάτσης.

15-16: Οι φιλοξενούμενοι φτάνουν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

13-14: Αποκτά το προβάδισμα ο Ολυμπιακός.

8-3: Άσος του Τζελάτη, με προβάδισμα 5 πόντων πηγαίνει ο Άρης στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

1ο ΣΕΤ

18:08: Οι συνθέσεις με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες:

ΑΡΗΣ: 2. Κυριακίδης, 6. Χαριτωνίδης, 13. Χαραλαμπίδης, 14. Κιόσης, 15. Τζελάτης, 18. Ριζόπουλος, 4. Μπαμπαλιούτας -λ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 3. Κανέλλος, 4. Πετρέας, 5. Σωτηρίου, 6. Λιβαθινός, 9. Κοκκινάκης, 11. Κουζούνης, 15. Ιωάννου -λ

Διαιτητές: Σωτήρης Δεληκωστίδης (Θεσσαλονίκης), Μανώλης Γεωργιάδης (Θεσσαλονίκης)

18:05: Ελάχιστοι φίλαθλοι, που μετά βίας ξεπερνούν τους 100, βρίσκονται στις εξέδρες του Αλεξανδρείου, για τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς. Δεν υπήρξε ανταπόκριση στο κάλεσμα του ΑΣ Άρης για παρουσία και επιβράβευση της ομάδας…

18:00: Με αμιγώς ελληνικές συνθέσεις θα παραταχθούν και οι δύο ομάδες σ’ αυτόν τον νοκ άουτ αγώνα, ο νικητής του οποίου θα τερματίσει 4ος και θα πάρει το εισιτήριο για το Κύπελλο Συνομοσπονδίας, ενώ ο ηττημένος θα πάρει την 5η θέση και το εισιτήριο για το Τσάλεντζ Καπ.