LIVE: Άρης – Ολυμπιακός 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Έχοντας παρουσιάσει ένα εξαιρετικό πρόσωπο, χωρίς να υστερεί σε κάποιον τομέα, απέναντι στον Ολυμπιακό, ο Άρης αποχώρησε από το Βικελίδης με το βαθμό της ισοπαλίας που του έδωσε το τελικό 2-2, έχοντας ωστόσο πολλά παράπονα από την διαιτησία του Αρετόπουλου. Οι “κίτρινοι” αν και πήραν μόλις από το 3′ το προβάδισμα με τον Παπαστεριανό, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης χάρη σε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι, το δεύτερο συνεχόμενο εις βάρος του Άρη μετά από εκείνο της περασμένης αγωνιστικής εναντίον του Παναθηναϊκού. Το γκολ του Αγκάνθο΄στο 77′, το τέταρτο προσωπικό του με τη φανέλα του “θεού του πολέμου” δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς ο Χολέμπας στο 82′ έφερε το παιχνίδι για μία ακόμα φορά στα ίσα.

Η ροή του παιχνιδιού:

Ο Άρης υποδέχεται στο Κλεάνθης Βικελίδης (7.30μ.μ.) τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής με στόχο την νίκη απέναντι στην αήττητη και πρωτοπόρο ομάδα της Σούπερ λίγκας. Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα σας μεταδώσει το pre-game, τον αγώνα και το “τρίτο ημίχρονο”. Μείνετε συντονισμένοι…

Kαλησπέρα σας από το Κλεάνθης Βικελίδης…

– Μια ώρα και πλέον απομένει για τη σέντρα του παιχνιδιού. Λίγος κόσμος προς το παρόν στις κερκίδες του γηπέδου με τον Άρη να θέλει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη με την Κέρκυρα.

–  Tον Τάτο συμπεριέλαβε στην αρχική 11άδα του Ολυμπιακού ο Λεονάρντο Ζαρντίμ για πρώτη φορά βασικό. Οι έντεκα: Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέβας, Μοντέστο, Μανιάτης, Τάτος, Αμπντούν, Μασάντο και Μήτρογλου.

– Σε λίγο θα γίνει γνωστή και η ενδεκάδα του Άρη.

-Σάκης Κανούλας και Στέλιος Τσουκάνης είναι οι παίκτες των “κίτρινων” που έμειναν εκτός 18άδας.

18:36 Οι τερματοφύλακες του Άρη ξεκινούν να προθερμαίνονται.

18:42 Οι πορτιέρο του Ολυμπιακού βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσουν την προθέρμανσή τους.

18.55: Ο Νίκος Πασσιαλής, όπως ήταν αναμενόμενο επιλέγει τον Παντίδο αντί του Γιαννίτση, για το κέντρο της άμυνας.

Πιο συγκεκριμένα, η ενδεκάδα του Άρη, είναι η εξής: Βελλίδης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Παντίδος, Μαργαρίτης, Κοέλιο, Παπαστεριανός, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Γιαννιώτας, Αγκάνθο.

– Όπως είναι γνωστό για τον Άρη, εκτός θα είναι ο Γρηγόρης Παπαχαζαρίας, ο οποίος αποβλήθηκε στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Εκτός θα είναι και ο ανέτοιμος Τριανταφυλλάκος.

– Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Παντίδος, Μαργαρίτης, Κοέλιο, Παπαστεριανός, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Γιαννιώτας και Αγκάνθο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο, Τάτος, Μασάντο, Μήτρογλου, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανωλάς, Τοροσίδης και Αμπντούν.

– Ίδιος σχηματισμός για τον Άρη, όπως και στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Ο Βελλίδης στο τέρμα. Στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Ψυχογιός, Πουλίδο, Παντίδος και Μαργαρίτης. Οι Κοέλιο, Παπαστεριανός και Οικονομόπουλος θα είναι στη μεσαία γραμμή και οι Καζναφέρης, Γιαννιώτας και Αγκάνθο στην επίθεση.

19:15 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιστρέφουν στα αποδυτήρια. 15 λεπτά απομένουν για την έναρξη της αναμέτρησης.

19:21 Αρκετός ο κόσμος που βρίσκεται σήμερα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ενώ στα λεπτά που απομένουν η προσέλευση αναμένεται να αυξηθεί.

19:25 Το “παρών” στο γήπεδο δίνουν και δύο ποδοσφαιριστές της Δόξας Δράμας, Άρης Σοϊλέδης και Άγγελος Σικαλιάς.

19:27 Ο Γιάννης Γκέσιος έχει ξεκινήσει εδώ και λίγα λεπτά ζέσταμα, καθώς το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Γιαννιώτας στον αστράγαλο ενδέχεται να “προκαλέσει” μία αλλαγή στα πλάνα των δύο τεχνικών.

19:28 Οι αναπληρωματικοί παίκτες κατευθύνονται προς τους δύο πάγκους.

Ο Άρης στη σέντρα με τους Αγκάνθο και Παπαστεριανό.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

3′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!! 1-0 ο Άρης με τον Μανώλη Παπαστεριανό! Ο Ντάβιντ Αγκάνθο βγάζει μία εξαιρετική σέντρα και ο Παπαστεριανός βρίσκοντας την μπάλα στην κίνηση την στέλνει στα δίχτυα της εστίας του Κάρολ.

6′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας από τα δεξιά, ο Βελλίδης βγαίνει και μαζεύει.

7′ Δεύτερο συνεχόμενο πέναλτι εις βάρος του Άρη και κίτρινη στον Ψυχογιό για χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή!

8′ ΓΚΟΛ! 1-1 Ο Αμπντούν αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και νικάει τον Βελλίδη που επέλεξε τη σωστή γωνία, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποκρούσει.

20′ Σκληρό μαρκάρισμα του Μοδέστο στον Παπαστεριανό, ο Αρετόπουλος αφήνει τη φάση να εξελιχθεί ενώ λίγο αργότερα αναγκάζεται να διακόψει το ματς καθώς ο παίκτης του Άρη βρίσκεται πεσμένος στο αγωνιστικό χώρο.

29′ Δυνατό σουτ του Παπαστεριανού αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, στην προσπάθειά του να αιφνιδιάσει τον Κάρολ, περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των “ερυθρολεύκων”.

32′ Πλασέ του Μήτρογλου περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Μήτρογλου για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Παντίδο.

35′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη με τον Πουλίδο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννιώτα και κόντρες μέσα στην  περιοχή. Ο Κάρολ, προλαβαίνει και μπλοκάρει.

37′ Αρκετά τα λάθη από τον βοηθό Μαγιάννη, ο οποίος εκτός από την φάση του πέναλτι στην οποία δεν έφερε γνώμη, δεν σήκωσε το σημαιάκι για να υποδείξει οφσάιντ του Ολυμπιακού, αναγκάζοντας τον  Αρετόπουλο να το πράξει. Ο Πουλίδο αναγκάστηκε σε αρκετές περιπτώσεις να του το επισημάνει.

38′ Κίτρινη κάρτα στο Αγκάνθο από τον Αρετόπουλο.

39′ Διαμαρτυρίες τον “κίτρινων” για πέναλτι έπειτα από πτώση του Καζναφέρη μέσα στην περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μοδέστο κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Γιαννιώτα, όμως ο Αρετόπουλος αρκείται στο να δώσει απλά το φάουλ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45′ Εκτέλεση κόρνερ του Γιαννιώτα, ο Πουλίδο πιάνει την κεφαλιά, η οποία κατευθύνεται προς τα δίχτυα, όμως ο Κάρολ την τελευταία στιγμή πέφτει και μπλοκάρει προ του Αγκάνθο.

ΛΗΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Κίτρινη στο Μανιάτη για φάουλ πάνω στο Γιαννιώτα.

55′ Ο Μοδέστο στρώνει στο Μήτρογλου ο οποίος με σουτ στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Βελλίδη.

56′ Σουτ του Χολέμπας βρίσκει πάνω στον Πουλίδο και στη συνέχεια περνάει κόρνερ.

63΄Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Κώστας Καζναφέρης δίνει τη θέση του στο Γιάννη Γκέσιο.

65′ Εκτέλεση κόρνερ του Γιαννιώτα, έπειτα από σύγχυση μέσα στην μεγάλη περιοχή καταλήγει στον Γκέσιο ο οποίος πιάνει το σουτ, όμως η μπάλα προσκρούει σε σώματα αμυντικών και καταλήγει εκ νέου σε κόρνερ.

67′ Δύο αλλαγές για τους φιλοξενούμενους.Οι Μοδέστο και Τάτος αποχωρούν από το ματς δίνοντας τη θέση τους στους Λυκογιάννη και Γκρέκο αντίστοιχα.

70′ Η συνεργασία Γιαννιώτα-Αγκάνθο έχει αρχίσει να αποδίδει καρπούς καθώς μέσα σε λίγα λεπτά ο Άρης έχει αυξήσει τον αριθμό των αντεπιθέσεών του, κυρίως από τα αριστερά όπου κινείται ο 19χρονος διεθνής.

75′ Λάθος συνεννόηση του Πουλίδο με τον Βελλίδη λίγο έλειψε να αποβεί μοιραία για τον Άρη, όμως ευτυχώς η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να την προλάβει ο Μήτρογλου να την στείλει στα δίχτυα.

76′ Αλλαγή ζητάει ο Μανώλης Παπαστεριανός. Ο Δημήτρης Ασλανίδης ετοιμάζεται να περάσει στο ματς.

77′ Ο Γιάννης Γκέσιος “κιτρινίζεται” από τον Αρετόπουλο για διαμαρτυρία.

79′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2-1 για τον Άρη με τον Ντάβιντ Αγκάνθο να πετυχαίνει το τέταρτο προσωπικό του τέρμα με την φανέλα του Άρη. Ο Ψυχογιός κάνει μία κούρσα από τα δεξιά, ο Κοέλιο τον βλέπει και του βγάζει μία σέντρα ακριβείας, ο Γκέσιος στη συνέχεια γίνεται κάτοχος της μπάλας δοκιμάζει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Αγκάνθο ο οποίος δεν χάνει την ευκαιρία και τη στέλνει στα δίχτυα.

80′ Με δέκα παίκτες ο Άρης λόγω αποβολής του Ψυχογιού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

82′ ΓΚΟΛ! 2-2 για τον Ολυμπιακό με τον Χοσέ Χολέμπας έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μασάντο.

82′ Δύο αλλαγές για τις ομάδες. Ο Τοροσίδης δίνει τη θέση του στον Πάντελιτς, ενώ ο Ασλανίδης μπαίνει στο ματς αντί του Παπαστεριανού.

85′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους “ερυθρόλευκους”, με τους Μήτρογλου και Πάντελιτς. Ο Πουλίδο δεν βρίσκει την μπάλα στο σωστό χρόνο, ο Ψυχογιός επιχειρεί να απομακρύνει, όμως ο Μήτρογλου που έγινε κάτοχος της μπάλας πιάνει το σουτ με τον Παντίδο να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πάντελιτς πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Βελλίδης καταφέρνει και εξουδετερώνει τον κίνδυνο.

87′ Ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ντάβιντ Αγκάνθο.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Πουλίδο για καθυστέρηση.