LIVE: Άρης-ΟΦΗ 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

O Άρης, έχοντας παρουσιάσει ένα αρκετά βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το ματς της Νέας Σμύρνης, αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ απέναντι στον ΟΦΗ. Οι “κίτρινοι” στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση μπροστά στους φιλάθλους τους έχασαν σωρεία ευκαιριών με βασικό πρωταγωνιστή τον Κώστα Καπετάνο, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Η ροή του παιχνιδιού:

Ο Άρης δίνει το πρώτο επίσημο παιχνίδι της περιόδου μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης, με αντίπαλο τον ΟΦΗ, το PRESSARIS είναι εκεί και θα σας μεταδώσει όλο το ρεπορτάζ πριν το παιχνίδι, την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, αλλά και το “τρίτο ημίχρονο” με δηλώσεις και σχόλια. Μείνετε συντονισμένοι…

– Ο Άρης θέλει μπροστά στον κόσμο του να πετύχει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα για την 2η αγωνιστική, μετά την ήττα με σκορ 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

– Περίπου δυο ώρες πριν από τη σέντρα έγινε γνωστό ότι Βελλίδης και Παπαστεριανός δεν θα ξεκινήσουν το παιχνίδι, εξαιτίας ενός πειθαρχικού παραπτώματος. Ο Διούδης θα είναι κάτω από τα δοκάρια του Άρη. Αναμένεται να μάθουμε ποιος θα ξεκινήσει αντί του Παπαστεριανού.

17:22 Η ομάδα του ΟΦΗ βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει την προθέρμανσή της.

17:25 Ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος πρόκειται να ξεκινήσει ως βασικός κάτω από τα γκολπόστ των “κίτρινων”, βγήκε για να πραγματοποιήσει το καθιερωμένο ζέσταμα αποσπώντας το χειροκρότημα των φιλάθλων.

17:28 Οι παίκτες του Άρη κάνουν και αυτοί την εμφάνισή τους στο χορτάρι του “Κλεάνθης Βικελίδης”.

17:46 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Διούδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Καπετάνος, Γιαννιώτας, Νταμαρλής, Ψυχογιός, Κοέλιο.

ΟΦΗ: Γουναρίδης, Βερόν, Μπανούσης, Χαριτωνίδης, Μονιάκης, Ζορμπάς, Ντος Σάντος, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου, Σόουζα, Σίσιτς.

17:52 Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται. Αρκετοί είναι οι φίλαθλοι που βρίσκονται ακόμα επί των οδών Παπαναστασίου και Αλκμήνης.

17:55 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων επιστρέφουν στα αποδυτήρια. Το παιχνίδι αναμένεται να ξεκινήσει σε 20 λεπτά.

18:00 Στις κερκίδες του “Κλεάνθης Βικελίδης” βρίσκεται ο τραυματίας Δημήτρης Ασλανίδης, καθώς και οι Σάκης Κανούλας, Δημήτρης Αλέξανδρος Γιώρης και Αλέξης Καραγιάννης που έμειναν εκτός αποστολής.

Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Χρήστος Καλογερόπουλος από την Ένωση Αθηνών, με βοηθούς τους Γκάγκα (Λάρισας) και Σίπκα (Πέλλας).

18:09 Οι αναπληρωματικοί παίκτες του Άρη κατευθύνονται προς τον πάγκο της ομάδας καταχειροκροτούμενοι από τους φιλάθλους.

18:10 Τα πρώτα συνθήματα άρχισαν να… τραντάζουν το “Κλεάνθης Βικελίδης”, απομένουν ελάχιστα λεπτά για την έναρξη.

18:13 Το διαιτητικό τρίο και οι παίκτες των δύο συλλόγων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του αγώνα.

18:15 Θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Απόστολου Παπουτσάκη, πρώην προέδρου της Super League.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

1′ Πρώτη επίσημη εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη για τους Ψυχογιό και Κοέλιο. Ο Έλληνας αμυντικός επέλεξε για τη φετινή χρονιά το νούμερο 36, ενώ ο Ισπανός το 66.

3′ Ωραία πάσα του Καπετάνου στον Τριανταφυλλάκο, όμως ο Γουναρίδης πρόλαβε και μπλόκαρε πριν η μπάλα φτάσει στον 21χρονο επιθετικό.

7′ Κίτρινη κάρτα στο Ματίας Βερόν για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στο Γιαννιώτα.

8′ Τη στιγμή που ο Γιαννιώτας βρισκόταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, ο Νίκος Αναστόπουλος πήγε κοντά του και τον προέτρεψε να σηκωθεί λέγοντάς του ότι όλα είναι καλά.

9′ Αδύναμη κεφαλιά του Κουτσιανικούλη περνάει αρκετά μακριά από την εστία του Διούδη.

14′ Όμορφη σέντρα του Γιαννίτση από τα δεξιά, η μπάλα έπειτα από σύγχυση μέσα στην περιοχή απομακρύνεται αρχικά από τους αμυντικούς του ΟΦΗ, όμως ο Καλογερόπουλος διακόπτει τη φάση για φάουλ του Τριανταφυλλάκου.

15′ Πολύ σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες του ΟΦΗ. Μετά τον Γιαννιώτα, τώρα και ο Νταμαρλής βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από δυνατό μαρκάρισμα που δέχτηκε.

17‘ Εκτέλεση κόρνερ του Κουτσιανικούλη, ο Ζορμπάς γίνεται αποδέκτης της μπάλας, σεντράρει στον Χαριτωνίδη που πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Διούδης προλαβαίνει και απομακρύνει τον κίνδυνο.

22′ Οι φίλοι του Άρη προτρέπουν τους παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη να βρουν δίχτυα τραγουδώντας το γνωστό σύνθημα “Βάλε γκολ”.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Ερωτόκριτο Νταμαρλή.

24′ Μακρινό σουτ του Γιαννίτση περνάει άουτ.

26′ Διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες για τον Άρη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καπετάνο. Αρχικά, τα δύο σουτ που επιχείρησε απομακρύνθηκαν από τους αμυντικούς των Κρητικών, ενώ στη συνέχεια, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα του Γιαννιώτα από τα δεξιά, ο ίδιος παίκτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ελάχιστα άουτ.

31′ Σέντρα σουτ του Ζορμπά, μπλοκάρει ο Διούδης.

32′ Σουτ του Καζναφέρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μαζεύει ο Γουναρίδης.

34′ Ο Παπάζογλου εισβάλει στην περιοχή του Άρη, όμως ο Παντίδος τον ανακόπτει κερδίζοντας φάουλ.

39′ Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε δυνατά, όμως ο Γουναρίδης πέφτοντας απομάκρυνε την τελευταία στιγμή την μπάλα.

43’΄ Ο Ματίας Ντος Σάντος βλέπει την κίτρινη κάρτα από τον Καλογερόπουλο.

45′ “Κεραυνός” του Καπετάνου, μετά από πάσα του Γιαννιώτα, περνάει ξυστά από την εστία του Γουναρίδη, που έμεινε απλά να κοιτάζει την πορεία της μπάλας.

TEΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι προβολείς ανάβουν στο Κλεάνθης Βικελίδης, ο κόσμος του Άρη φωνάζει συνεχώς στο πλευρό της ομάδας.

48′ Κεφαλιά του Παπάζογλου έπειτα από πάσα του Ζορμπά πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

49′ Σέντρα του Ζορμπά, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά όντας αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή, όμως ο Διούδης.μπλόκαρε εντυπωσιακά.

55′ Ο Δημήτρης Σουνάς ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι.

56′ Ο Μιχάλης Γιαννίτσης περνάει εκτός γηπέδου και τη θέση του παίρνει ο 18χρονος επιθετικός.

57′ Σουτ του Κουτσιανικούλη προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

61′ Δεύτερη αλλαγή για τους “κίτρινους”, ο Γιάννης Γκέσιος περνάει στο ματς αντί του Μιγκέλ Κοέλιο.

63′ Όμορφο σουτ του Γκέσιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Γουναρίδης πέφτει και μαζεύει στη δεξιά γωνία.

65′ Ο Κώστας Μπανούσης “κιτρινίζεται” από τον Καλογερόπουλο.

68′ Ωραία ασίστ του Τριανταφυλλάκου στο Γιαννιώτα, ο δεύτερος τρέχει για να προλάβει την μπάλα, όμως ο Γουναρίδης μπλοκάρει “αρπάζοντας την μπουκιά” από το 19χρονο επιθετικό.

70′ Δυνατό σουτ του Παπάζογλου, που είναι αρκετά δραστήριος στο δεύτερο ημίχρονο, περνάει λίγο άουτ.

71′ Μαρκάρισμα του Βερόν στο Γιαννιώτα, ο διαιτητής δίνει το φάουλ χωρίς όμως να βγάλει την κίτρινη κάρτα, η οποία θα ήταν η δεύτερη για τον παίκτη του ΟΦΗ.

72′ Ο Μάκης Κατσαβάκης πραγματοποιεί την τρίτη και τελευταία αλλαγή του. Ο Γιώργος Μαργαρίτης αντικαθιστά τον Ερωτόκριτο Νταμαρλή.

73′ Την εκτέλεση του φάουλ αναλαμβάνει ο Καπετάνος στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γουναρίδη, ο οποίος καταφέρνει και μαζεύει εξουδετερώνοντας τον κίνδυνο.

79′ Ο Γιαννιώτας μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, δοκιμάζει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει πάνω από την εστία των Κρητικών.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Γκέσιο.

81′ Οι φίλοι του Άρη δεν έχουν σταματήσει λεπτό να τραγουδούν, εμψυχώνοντας τους παίκτες της ομάδας τους.

85′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης δίνει τη θέση του στον Ανδρέα Λαμπρόπουλο.

86′ Δυνατό σουτ του Μπανούση έξω από την περιοχή περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Διούδη.

87′ Μία ακόμα αλλαγή για τους Κρητικούς. Στο παιχνίδι ο Ζαχαράκης αντί του Ζορμπά.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Ψυχογιό για τράβηγμα φανέλας. Λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Καλογερόπουλος “έκλεισε τα μάτια” σε φάουλ του Ντος Σάντος πάνω στον Καζναφέρη.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου. Ο Θωμάς Καπουράνης παίρνει τη θέση του Σίσιτς.

94′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη για να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Γουναρίδη, ο Καπετάνος έπιασε το σουτ, όμως ο πορτιέρο των Κρητικών έδιωξε με τα πόδια.