LIVE: Άρης – Παμβοχαϊκός 3-0 σετ (τελικό)

Παρών στα πλέι οφ, για να διεκδικήσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, θα είναι ο Άρης, που κέρδισε πανηγυρικά τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ (25-22, 28-26, 25-17) στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Α1 ανδρών. Οι «κίτρινοι» θα τερματίσουν στη χειρότερη περίπτωση 6οι, ενώ ελπίζουν ακόμα και σε κατάκτηση της 5ης θέσης, που θα τους επιτρέψει να είναι γηπεδούχοι στο ιδιότυπο φάιναλ φορ των θέσεων 5-8…

25-17: Ζέλιτς και τέλος! Μεγάλη νίκη για τον Άρη, που τώρα περιμένει «καθαρή» ήττα της Λαμίας για να τερματίσει 5ος. Διαφορετικά θα είναι 6ος στην τελική κατάταξη, αλλά μπαίνει σε κάθε περίπτωση στα πλέι οφ 5-8.

24-17: Μπλοκ άουτ παίρνει ο Κατσανεβάκης για τον Παμβοχαϊκό.

23-15: Ανίκητο το μπλοκ του Άρη, αγκαλιά με τη νίκη πλέον οι «κίτρινοι»…

21-15: Άσος για τον Παμβοχαϊκό.

-Έχασε κι άλλο σετ ο ΠΑΟΚ, που πλέον χάνει από τον Παναθηναϊκό με 2-1 σετ! Εφόσον ο Άρης κερδίσει και η Λαμία δεν κατακτήσει άλλο σετ (χάνει 1-2 από τον Φοίνικα Σύρου), οι «κίτρινοι» θα τερματίσουν στην πολυπόθητη 5η θέση της κατάταξης.

19-12: Ο Ριζόπουλος φέρνει τον Άρη ακόμα πιο κοντά στη νίκη…

17-11: Πόντος με τον Κυριακίδη.

16-9: Άουτ η επίθεση των φιλοξενούμενων. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους «κίτρινους» να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

15-9: Καρφί του Ντουσάρμ στη μικρή διαγώνιο.

15-8: Πρώτος χρόνος του Ζέλιτς! Συνεχίζει στο σερβίς ο Κιόσης.

14-8: Ο Τζελάτης εκτοξεύει τη διαφορά στους 6 πόντους!

13-8: Άσος του Κιόση, με εξαιρετικό τεχνικό σερβίς! Τάιμ άουτ για τον Παμβοχαϊκό.

10-6: Στους 4 πόντους αυξάνεται η διαφορά για τον Άρη.

8-5: Παίρνει το μπλοκ άουτ ο Ζέλιτς, ο Άρης πηγαίνει από θέση ισχύος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

7-4: Καρφί του Κυριακίδη, ξανά στο «+3» οι γηπεδούχοι.

5-2: Αποκτά διαφορά 3 πόντων ο Άρης, τάιμ άουτ παίρνει ο Νίκος Ζαλμάς για τους φιλοξενούμενους.

3-2: Άουτ η προσπάθεια του Ντουσάρμ, μπροστά ο Άρης.

3ο ΣΕΤ

-Ο Άρης θέλει να χάσει τουλάχιστον άλλο ένα σετ ο ΠΑΟΚ στο εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό (1-1 σετ μέχρι στιγμής) και παράλληλα να υποστεί «καθαρή» ήττα η Λαμία, η οποία χάνει από τον Φοίνικα Σύρου με 0-2 σετ.

-Χάρη στην κατάκτηση του 2ου σετ, ο Άρης πήρε το βαθμό που χρειαζόταν και «κλείδωσε» την παρουσία του στα πλέι οφ των θέσεων 5-8! Πλέον οι «κίτρινοι» θέλουν τη νίκη, ώστε σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα να πάρουν τη 5η θέση και να αποκτήσουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

28-26: Μπλοκ από τον Άρη και 2-0 σετ! Οι «κίτρινοι» εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην οκτάδα της τελικής κατάταξης!

27-26: Κυριακίδης και πόντος για τους γηπεδούχους.

26-26: Χαμένο σερβίς του Ριζόπουλου.

26-25: Νέο σετ μπολ για τον Άρη, μετά από πόντο του Ριζόπουλου μπροστά σε διπλό μπλοκ.

25-25: Πρώτος χρόνος από τον Κατσανεβάκη.

25-24: Έξυπνος πόντος από τον Μπόικοβιτς.

24-24: Ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους…

24-23: Πόντος για τον Παμβοχαϊκό με τον Ντουσάρμ.

24-22: Εντυπωσιακό μπλοκ του Μπόικοβιτς, αγκαλιά με την κατάκτηση του σετ ο Άρης!

23-22: Άουτ το καρφί του Ποτότσνικ στην ευθεία, μπροστά στο σκορ ο Άρης.

22-22: Ισοφάριση για τον Άρη, αφού η επίθεση του Παμβοχαϊκού ήταν άστοχη.

21-22: Πόντος για τον Άρη, μετά από ασυνεννοησία των φιλοξενούμενων. Μπαίνει για το σερβίς ο Χαριτωνίδης, αντί του Ζέλιτς. Ο Νίκος Ζαλμάς παίρνει τώρα τάιμ άουτ.

20-22: Ο Τζελάτης δέχεται μπλοκ από τον Κατσανεβάκη. Πρώτη φορά στο «+2» ο Παμβοχαϊκός. Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Γιάτση.

20-21: Περνά η επίθεση του Ποτότσνικ.

20-20: Ισοφαρίζει ο Τζελάτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ.

19-20: Άστοχη επίθεση από τον Κυριακίδη, ο Παμβοχαϊκός παίρνει κεφάλι για πρώτη φορά στο 2ο σετ. Ο Μαυροβουνιώτης μπαίνει στη θέση του Κυριακίδη.

19-19: Χαμένο σερβίς του Τζελάτη, ξανά ισόπαλο το σκορ.

18-18: Ασυνεννοησία των γηπεδούχων, ισοφαρίζει ο Παμβοχαϊκός.

18-17: Άσος του Ντουσάρμ, πλησιάζουν στο πόντο οι Πελοποννήσιοι με σερί 0-3. Τάιμ άουτ παίρνει τώρα ο Γιώργος Γιάτσης.

18-14: Εκτοξεύεται στους 4 πόντους η διαφορά για τους γηπεδούχους! Καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ ο Νίκος Ζαλμάς.

16-14: Άουτ το σερβίς του Κατσανεβάκη. Ο Άρης πηγαίνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με «+2».

15-14: Ξανά στον πόντο πλησιάζει ο Παμβοχαϊκός, με τον Μπεκιάρη.

15-13: Παίρνει το μπλοκ άουτ ο Ριζόπουλος.

14-12: Ο Τζελάτης ολοκληρώνει επιτυχημένα την επίθεση.

13-11: Χαμένο σερβίς από τον Καραγιάννη.

12-10: Ο Κυριακίδης διατηρεί τον Άρη μπροστά στο σκορ.

11-8: Τελειώνει την επίθεση ο Τζελάτης.

10-7: Ξεφεύγει με 3 πόντους ο Άρης…

8-7: Κερδισμένος πόντος από τον Κιόση, που στέλνει τον Άρη με προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

7-7: Άουτ και από τον Ριζόπουλο στο σερβίς.

7-6: Χάνει το σερβίς ο Ποτότσνικ.

5-4: Έξυπνα ο Μπόικοβιτς περνά την μπάλα και ξαναβάζει τον Άρη μπροστά στο σκορ.

4-3: Κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Κυριακίδης.

3-3: Αυτή τη φορά ο Ντουσάρμ παίρνει τον πόντο με μπλοκ.

3-2: Άστοχο το καρφί του Ντουσάρμ.

2-1: Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Τζελάτη.

1-0: Πρώτος πόντος για τον Άρη.

2ο ΣΕΤ

25-22: Πόντος από τον Τζελάτη, σετ για τον Άρη!

24-22: Οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν τώρα τον πόντο με μπλοκ άουτ από τον Ζέλιτς.

24-21: Παίρνει έξυπνα το μπλοκ άουτ ο Τζελάτης.

23-21: Ο Ποτότσνικ αξιοποιεί την πάσα του Στιβαχτή.

23-20: Κιόσης σε πρώτο χρόνο, πόντος για τον Άρη.

22-20: Καρφί του Ντουσάρμ, πόντος για τους Πελοποννήσιους.

22-19: Τριπλό μπλοκ από τους παίκτες του Άρη.

21-19: Άουτ το καρφί του Ριζόπουλου. Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Γιάτση.

21-17: Στη μέγιστη τιμή του το προβάδισμα των γηπεδούχων.

20-17: Ξανά στο «+3» ο Άρης, με καρφί του Κιόση σε πρώτο χρόνο. Τάιμ άουτ για τον Παμβοχαϊκό.

17-15: Εύστοχη επίθεση του Τζελάτη στην ευθεία.

16-15: Στον πόντο μειώνουν οι φιλοξενούμενοι.

16-13: Άουτ το σερβίς του Ντουσάρμ, οι γηπεδούχοι φτάνουν με προβάδισμα 3 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

15-12: Στο 6-0 το σερί του Άρη, που ξεφεύγει στο σκορ!

13-12: Περνούν μπροστά οι «κίτρινοι», με τον Ριζόπουλο στο σερβίς. Τάιμ άουτ παίρνει τώρα ο Νίκος Ζαλμάς για τους φιλοξενούμενους.

12-12: Σερί 3-0 για τον Άρη, που ισοφαρίζει.

9-12: Περνά την επίθεση ο Ντουσάρμ. Στο «+3» ο Παμβοχαϊκός, ζητά τάιμ άουτ ο Γιώργος Γιάτσης.

9-11: Άσος από τον Κατσανεβάκη…

9-10: Άουτ το σερβίς του Μπόικοβιτς.

9-9: Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Τζελάτη αυτή τη φορά.

8-9: Παίρνει το μπλοκ άουτ ο Κατσανεβάκης για τους φιλοξενούμενους.

7-8: Λάθος από τον Μπαμπαλιούτα, ο Παμβοχαϊκός φτάνει με προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

6-6: Άουτ το σερβίς του Τζελάτη.

6-5: Διπλό μπλοκ με Κυριακίδη – Ζέλιτς, ο Άρης περνά μπροστά για πρώτη φορά. Συνεχίζει στο σερβίς ο Τζελάτης.

5-5: Ισοφαρίζουν οι «κίτρινοι»…

3-5: Ξεφεύγει με δύο πόντους ο Παμβοχαϊκός.

1ο ΣΕΤ

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση, που βρίσκεται στην 8η θέση έχοντας 2 βαθμούς περισσότερους από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και υπερτερώντας ακόμα και σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, απέχει ένα βήμα από την είσοδο στα πλέι οφ των θέσεων 5-8. Παρών θα είναι ο Αινείας Τζελάτης, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ενώ ο Χρήστος Κιόσης τόνισε ότι η ομάδα θα σκέφτεται μόνο τη νίκη και τίποτε άλλο…

Εφόσον μάλιστα οι «κίτρινοι» πανηγυρίσουν απόψε μια «καθαρή» νίκη και ευνοηθούν από τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, που διεξάγονται ταυτόχρονα, μπορεί να κατακτήσουν ακόμα και την 5η θέση, που θα τους δώσει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ. Διαβάστε τις λεπτομέρειες και τον τρόπο διεξαγωγής των πλέι οφ.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!