LIVE: Άρης – Παναθηναϊκός 56-71 (ΤΕΛΙΚΟ) (photos)

Ο Άρης υποδέχεται σε λίγη ώρα τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο στην πρεμιέρα του στο φετινό πρωτάθλημα. Οι κίτρινοι αν και αγωνίζονται χωρίς αμερικανική βοήθεια και με μοναδικό ξένο τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς, θα επιδιώξει να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη, στηριζόμενοι στην εμπειρία που διαθέτει το ελληνικό ρόστερ τους. Το PRESSARIS είναι στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει τηνεξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Παναθηναϊκός 56-71

39′ Βολές για τον Δήμα, ο Άρης μειώνει κι άλλο (56-71).

39′ Καλάθι και φάουλ από τον Σαρικόπουλο, ο Άρης μειώνει σε 54-71.

39′ Νέο καλάθι από τον Γιαννόπουλο, το σκορ γίνεται 51-71.

37′ Στον αιφνιδιασμό ο Καραποστόλου κάνει το 51-69.

37′ Τρίποντο από τον Γιαννόπουλο (49-69).

36′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, ο Άρης μειώνει σε 49-66.

36′ Νέο καλάθι από τον Ασημακόπουλο, το σκορ γίνεται 47-66.

35′ Τρίποντο απάντηση από τον Ασημακόπουλο και 45-66.

35′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο (42-66).

35′ Ο Σαρικόπουλος μειώνει σε 42-63.

34′ Ο Γιαννόπουλος σκοράρει και κάνει το 40-63.

32′ Ο Καραποστόλου μειώνει με τρίποντο σε 40-60.

32′ Ο Σκορδίλης κάνει το 37-60.

31′ Ο Ξανθόπουλος κάνει το 37-58.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Παναθηναϊκός 37-56

30′ Βολές για τον Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός μπροστά με 37-56.

30′ Ο Πελεκάνος στη γραμμή των βολών, 0/2 παραμένει το 37-54.

29′ Σκοράρει ο Σκορδίλης (37-54).

29′ Βολές για τον Πάσαλιτς, 1/2 και 37-52.

29′ Τρίποντο από τον Πάνκο (36-52).

29′ Ο Πάσαλιτς μειώνει σε 36-49.

28′ Βολές για τον Ούκιτς, το σκορ γίνεται 34-49.

28′ Νέο τρίποντο από τον Πελεκάνο και 34-48!

27′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης και 31-48.

27′ 2/2 βολές για τον Τσαρτσαρή και 29-48.

27′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, 0/2 αλλά επιθετικό ριμπάουντ από τον ίδιο και κερδισμένο φάουλ. Με μία βολή ο Άρης μειώνει σε 29-46.

26′ Βολές για τον Κίτσεν, το σκορ γίνεται 28-46.

25′ Ο Σκορδίλης κάνει το 28-44.

24′ Σκοράρει ο Σκορδίλης, 28-42.

24′ Τρίποντο από τον Τσακαλέρη! Ο Άρης μειώνει σε 28-40.

24′ Τρεις βολές για τον Διαμαντίδη σε φάουλ του Μποχωρίδη (3ο), ο Παναθηναϊκός ξεφεύγει με 25-40.

23′ Κάρφωμα του Μπράμου στον αιφνιδιασμό (25-38).

23′ Τρίποντο από τον Διαμαντίδη και 25-36.

22′ Καλάθι και φάουλ του Ασημακόπουλου από ασίστ του Σαρικόπουλου, ο Άρης μειώνει σε 25-33.

22′ Βολές για τον Τσαρτσαρή, ο Παναθηναϊκός μπροστά με 23-33.

22′ Τρίτο φάουλ για τον Χαρίση. Στη θέση του ο Σαρικόπουλος.

22′ Ο Σχορτσανίτης σκοράρει και ο Παναθηναϊκός ξεφεύγει με 23-31. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

21′ Ο Τσαρτσαρής σκοράρει (23-29).

Ο Άρης ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο με τους Πάσαλιτς, Μποχωρίδη, Πελεκάνο, Ασημακόπουλο και Χαρίση.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Άρης – Παναθηναϊκός 23-27

19′ Κάρφωμα του Σχορτσανίτης και 23-27.

18′ Καλάθι από τον Πελεκάνο και 23-25!

17′ Καλάθι και φάουλ για τον Τσακαλέρη, ο Άρης μειώνει σε 21-25.

16′ Σκοράρει ο Ούκιτς (19-25).

16′ Βολές για τον Μποχωρίδη, ο Άρης μειώνει σε 19-23.

14′ Τρίποντο από τον Διαμαντίδη μετά από τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού! Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του Άρη…

14′ Τρίποντο απάντηση από τον Πελεκάνο και 17-20.

13′ Τρίποντο από τον Διαμαντίδη και 14-20.

13′ Ο Τσαρτσαρής κάνει το 14-17.

11′ Σκοράρει ο Ασημακόπουλος (14-15).

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Παναθηναϊκός 12-15

10′ Βολές για τον Καραποστόλου, ο Άρης μειώνει σε 12-15.

9′ Ο Τσαρτσαρής κάνει το 10-15.

9′ Δεύτερο φάουλ και από τον Σαρικόπουλο, φορτώθηκε με φάουλ το δίδυμο ψηλών του Άρη. Βολές για τον Σχορτσανίτη, ο Παναθηναϊκός μπροστά με 10-13.

8′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς! Ο Άρης μειώνει σε 10-11, τάιμ άουτ από τον Παναθηναϊκό.

8′ Ο Πελεκάνος σκοράρει και μειώνεισε 7-11.

7′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, μειώνει ο Άρης σε 5-11.

7′ Σκοράρει ο Μασιούλις (4-11).

6′ Βολές για τον Πάνκο, 0/2 και παραμένει το 4-9.

6′ Τρίποντο από τον Ούκιτς και 4-9.

4′ Δεύτερο φάουλ του Χαρίση, στο παρκέ ο Σαρικόπουλος.

4′ Ο Άρμστρονγκ σκοράρει (2-6). Απαντάει άμεσα ο Ασημακόπουλος (4-6).

3′ Βολές για τον Άρμστρονγκ, άστοχος και στις δύο, παραμένει το 2-4.

3′ Βολές για τον Χαρίση μετά από κερδισμένο φάουλ από τον Άρμστρονγκ. Ο Άρης μειώνει σε 2-4.

2′ Ο Ούκιτς στον αιφνιδιασμό κάνει το 0-4.

1′ Ο Μασιούλις σκοράρει, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε στην ίδια φάση τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ!

Ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του μεγάλου Αρειανού, Παναγιώτη Σπύρου.

Η πεντάδα του Άρη: Πάσαλιτς, Μποχωρίδης, Πελεκάνος, Ασημακόπουλος, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Ούκιτς, Διαμαντίδης, Μασιούλις, Πάνκο, Άρμστρονγκ.

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων και όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Παρών στο γήπεδο και ο Δημήτρης Βεργίνης!

Στο Παλέ βρίσκονται και αρκετοί παίκτες της ποδοσφαιριστές της ομάδας. Αγκάνθο, Κοέλιο, Γιαννιώτας, Νταμαρλής, Πουλίδο και Διούδης είναι στο Αλεξάνδρειο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Η 12αδα του Άρη: Πάσαλιτς, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Μποχωρίδης Ν., Ασημακόπουλος, Καραποστόλου, Χαρίσης, Μποχωρίδης Λ., Σαρικόπουλος, Μούρτος, Δήμας, Τσακαλέρης.

Η 12αδα του Παναθηναϊκού: Σχορτσανίτης, Μπράμος, Πάνκο, Μασιούλις, Άρμστρονγκ, Ούκιτς, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης.

Ο Άρης θα αγωνιστεί με μοναδικό ξένο στην σύνθεσή του τον Βόσνιο γκαρντ, Μοχάμεντ Πάσαλιτς.

Ο Παναθηναϊκός έχει βγει στο γήπεδο για προθέρμανση.

Οι κίτρινοι έχουν να κερδίσουν τον Παναθηναϊκό σε πρωτάθλημα από την περίοδο 2007-08, όταν είχαν επιβληθεί με 82-75, με κορυφαίους τους Μάσεϊ (21π.), Ράιτ (20π.) και Καλαϊτζή (18π.).