LIVE: Άρης – Πανιώνιος 63-65 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται σε λίγη ώρα στο Αλεξάνδρειο τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 με στόχο την επιστροφή στις νίκες. Οι κίτρινοι θα έχουν στην σύνθεσή τους τον Μιχάλη Πελεκάνο, έστω και όχι στο 100% και θα προσπαθήσουν να δώσουν τέλος σε ένα αρνητικό σερί εννιά ηττών σε 10 αγώνες την τελευταία τριετία κόντρα στον Πανιώνιο. Το PRESSARIS είναι στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Πανιώνιος 63-65

40′ Άστοχο 3π. του Αθηναίου, ο Άρης χάνει το ματς.

40′ 2,7” Ο Ντούβνιακ ευστοχεί και κάνει το 63-65. Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου.

40′ 29,7” Άστοχο 3π. του Αθηναίου, επιθετικό ριμπάουντ για Ασημακόπουλο, κερδισμένο φάουλ και πάει στις βολές, 1/2 και 63-63.

40′ 43” Τρίποντο από τον Ντούβνιακ (62-63). Ο Άρης είχε να δώσει φάουλ, υπήρξε εντολή, αλλά δεν έγινε ποτέ το φάουλ…

40′ 1.00 Ο Πελεκάνος σκοράρει (62-60).

39′ 1.22 Δεύτερη καλή άμυνα πάνω στον Ντούβνιακ, κατοχή για τον Άρη, που πρέπει να βρει σίγουρη λύση στην επίθεση.

39′ 1.47 Βολές για τον Αθηναίου, 1/2 και το σκορ γίνεται 60-60.

38′ 2.06 Καλή άμυνα του Άρη πάνω στον Ντούβνιακ.

38′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, 1/2 και 59-60.

38′ Ο Ντούβνιακ σκοράρει και πάλι (58-60).

37′ Ισοφαρίζει ο Ντούβνιακ (58-58).

37′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (58-56).

36′ Ο Σίμτσακ ισοφαρίζει (56-56).

36′ Ο Αθηναίου κάνει το 56-54!

35′ Βολές για τον Πελεκάνο, 2/2 και 54-54.

34′ Ο Μακ Κόλουμ σκοράρει (52-54).

33′ Αντιαθλητικό φάουλ του Γκίκα στον Κάρτερ, 1/2 και 52-52.

33’ Ο Χαρίσης βάζει και πάλι τον Άρη μπροστά (52-51)

32’ Ο Πανιώνιος μπροστά με το καλάθι του Κάρτερ (50-51).

32’ Απαντάει ο Κάρτερ με τον ίδιο τρόπο (50-49).

31’ Ο Βεζένκοφ με τρίποντο κάνει το 50-46.

31’ Ο Μακ Κόλουμ μειώνει σε 47-46.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Πανιώνιος 47-44

30′ Ο Μακ Κόλουμ σκοράρει και μειώνεισε 47-44.

30′ Τρίποντο από τον Γκίκα και 47-42!

29’ Βολές για τον Σαλούστρο, ο Πανιώνιος μειώνει σε 44-42.

28’ Ο Γκίκας σκοράρει (44-40).

28′ Καλάθι και φάουλ για τον Μίλμπουρν, το σκορ γίνεται 42-40.

28′ Σκοράρει ο Ντούβνιακ (42-37).

27′ Βολές για τον Αθηναίου, ο Άρης στο +7 (42-35)

27′ Βολές για τον Βεζένκοφ, ο Άρης μπροστά με 41-35.

27′ Στο παιχνίδι για πρώτη φορά ο Μιχλαλης Πελεκάνος.

26′ Τρίποντο του Ντούβνιακ (39-35).

25′ Ο Αθηναίου φτάνει τους 18 πόντους, ο Άρης μπροστά με 39-32.

24′ Βολές για τον Ντούβνιακ, ο Πανιώνιος μειώνει κι άλλο (37-32).

24′ Αντιαθλητικό φάουλ στον Αθηναίου, βολές για τον Μακ Κόλουμ, το σκορ γίνεται 37-30. Η κατοχή στον Πανιώνιο.

24′ Τρίποντο από τον Κάρτερ και 37-28 (24′).

23′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 37-25!

22′ Ο Σίμτσακ μειώνει (34-25).

22’ Πολύ εύκολα ο Χαρίσης κάνει το 34-23!

21’ Απαντάει άμεσα ο Αθηναίου (32-23)!

21’ Τρίποντο του Κάρτερ και 29-23.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Πανιώνιος 29-20

20′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, 0/2 παραμένει το 29-20.

19′ Εξαιρετικός ο Αθηναίου, κάνει το 29-20.

18′ Ο Ντούβνιακ μειώνει (27-20).

18′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και 27-18.

17′ Ο Μίλμπουρν μειώνει (24-18).

17′ Βολές για τον Σκορδίλη, 1/2 και 24-16.

16′ Ο Αθηναίου “χορεύει” τον Σκορδίλη και κάνει το 24-15!

16′ Βολές για τον Χαρίση και 22-15.

16′ Ο Χαρίσης ευστοχεί και κάνει το 22-13!

13′ Ασίστ του Βεζένκοφ στον Χαρίση και 20-13! Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

13′ Ο Ντούβνιακ μειώνει (18-13).

11′ Ο Αθηναίου σκοράρει (18-11).

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Πανιώνιος 16-11

10′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, το σκορ γίνεται 16-11.

9′ Ο Βεζένκοφ με επιθετικό ριμπάουντ σουτάρει και ευστοχεί (14-11).

8′ Λέι απ κάτω από το καλάθι ο Γκίκας και 12-11.

6′ Αντιαθλητικό φάουλ του Σκορδίλη στον Χαρίση, 1/2 βολές και 10-11.

6′ Ο Σκορδίλης με κάρφωμα από επιθετικό ριμπάουντ κάνει το 9-11.

5′ Ισοφαρίζει ο Μακ Κόλουμ (9-9).

4′ Ο Χαντ σκοράρει για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και κάνει το 9-7.

4′ Αντιαθλητικό φάουλ του Κυρίτση στον Αθηναίου, βολές για τον παίκτη του Άρη, το σκορ γίνεται 7-7. Η μπάλα για τους κίτρινους.

3′ Ο Αθηναίου στον αιφνιδιασμό μειώνε σε 5-7.

3′ Τρίποντο του Μίλμπουρν και 3-7.

2′ Ο Μακ Κόλουμ κάνει το 3-4.

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Αθηναίου (3-2).

1′ Αποχώρησε με έντονους πόνους στο δεξί γόνατο ο Τσακαλέρης.

1′ Ο Μίλμπουρν σκοράρει (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Αθηναίου, Μποχωρίδης, Χαντ, Τσακαλέρης, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Πανιωνίου: Μακ Κόλουμ, Κυρίτσης, Σαλούστρος, Μίλμπουρν, Σκορδίλης.

Η 12αδα του Άρη: Μποχωρίδης, Χαντ, Πελεκάνος, Γκίκας, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Αθηναίου.

Η 12αδα του Πανιωνίου: Μακ Κόλουμ, Σταμάτης, Ντούβνιακ, Κάρτερ, Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Σκορδίλης, Καββαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ, Κυρίτσης, Σαλούστρος.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Παρών στο γήπεδο και ο πρώην συνεργάτης του Βαγγέλη Αγγέλου, Θανάσης Μολυβδάς, ο οποίος ξεκίνησε την σεζόν στο πλευρό του Ηλία Ζούρου στη Ζαλγκίρις, αλλά αποχώρησε μαζί με τον Έλληνα τεχνικό.

Βγήκαν οι ομάδες για προθέρμανση.

Οι δύο ομάδες είναι στα αποδυτήρια και ετοιμάζονται να βγουν για την προθέρμανσή τους.

Πολλές φιλίες ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, είχαν την ευκαιρία να τα πουν…

Παρών στο γήπεδο και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

Ο Άρης μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια με τον Πανιώνιο. Την πέτυχε στα περσινά πλέι οφ, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1.