LIVE: Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, με το ίδιο ακριβώς σκορ (1-2), γνώρισε πριν από λίγο ο Άρης στο “Κλεάνθης Βικελίδης” απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι “κίτρινοι” έχοντας δείξει έναν πολύ κακό εαυτό στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησαν να φτάσουν κοντά στην ισοφάριση με το γκολ του Γιαννιώτα στο 53′, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Αρκετά τα παράπονα για τη διαιτησία του Γιάννη Δελφάκη.

Ροή του παιχνιδιού:

Ο Άρης υποδέχεται στο Κλεάνθης Βικελίδης (5.15μ.μ.) τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής με έναν και μοναδικό στόχο: την νίκη! Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα σας μεταδώσει το pre-game, τον αγώνα και το “τρίτο ημίχρονο”. Μείνετε συντονισμένοι…

16:24 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων ξεκινούν την προθέρμανσή τους.

16:29 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Κοέλιο

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Φεγρκούς, Πάντος, Μιχαήλ, Τζιμόπουλος, Ίλιτς, Γεωργίου, Κεϊτά, Ντε Βινσέντι, Τσουκαλάς, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης

16:32 Οι παίκτες των φιλοξενούμενων βγαίνουν στο χλοοτάπητα για να προθερμανθούν.

16:33 Οι ποδοσφαιριστές των “κίτρινων” αρχίζουν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

16:40 Τέσσερις επιστροφές μετράει ο Άρης στην αρχική του ενδεκάδα.  Ο λόγος για τους Κώστα Καζναφέρη, Νταβίντ Αγκάνθο και Νούνο Κοέλιο που εξέτισαν την ποινή τους, αλλά και για τον Μανώλη Παπαστεριανό που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιοπωρούσε.

16:45 Εκτός 18άδας για το συγκρότημα των Πασιαλή-Μπουγιουκλή έμειναν οι Δημήτρης Σουνάς και Παντελής Αντωνιάδης.

16:55 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Δελφάκης Ιωάννης από την Ένωση Αρκαδίας, ενώ βοηθοί του θα είναι οι Φραγκιαδάκης Λεωνίδας (Δωδεκανήσου) και Μαντάκης Στέφανος (Ημαθίας).

17:00 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων παίρνουν το δρόμο των αποδυτηρίων. Απομένουν 15 λεπτά για την έναρξη του παιχνιδιού.

17:14 Οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων κατευθύνονται προς τους πάγκους.

17:18 Στη σέντρα οι παίκτες του ΠΑΣ με τους Ίλιτς και Ντε Βινσέντι.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι τραντάζει το οριζόμντιο δοκάρι του Βελλίδη.

4′ Ο Αγκάνθο στρώνει στο Γιαννιώτα ο οποίος με ένα αδύναμο σουτ στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φεγκρούς.

5′ Μακρινό σουτ του Γεωργίου περνάει άουτ.

11′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τους Γιαννιώτες με σκόρερ τον Μπράνα Ίλιτς. Ο παίκτης του ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε την απομάκρυνση των αμυντικών του Άρη στην εκτέλεση κόρνερ που προηγήθηκε και με σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Πολ Κεϊτά.

22′ Σουτ του Ντε Βινσέντι από πλάγια θέση δεν ανησυχεί τον Βελλίδη.

25′ Εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα από τα αριστερά, το οποίο κέρδισε ο Αγκάνθο, ο Φεγκρούς διώχνει μακριά με τις γροθιές.

27′ ΓΚΟΛ! 0-2 για την ομάδα του ΠΑΣ! Ο Ντε Βινσέντι σεντράρει από τα δεξιά και ο Ψυχογιός στην προσπάθειά του να απομακρύνει προ του Ίλιτς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

28′ Κίτρινη κάρτα στο Μανώλη Παπαστεριανό για θέατρο.

29′ Το δεύτερο γκολ της ομάδας των Ιωαννίνων οδήγησε το τεχνικό δίδυμο του Άρη στο να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή. Ο Σάκης Κανούλας μπαίνει στο ματς και εκτός περνάει ο Μπάμπης Οικονομόπουλος.

30′ Ο Γεωργίου πασάρει στον Ίλιτς ο οποίος νικάει τον Βελλίδη, όμως το γκολ ακυρώνεται λόγω υπόδειξης οφσάιντ.

33′ Αδύναμο σου του Ντε Βινσέντι από τα αριστερά, μαζεύει ο Βελλίδης.

35′ Ο Ντε Βινσέντι που έχει προκαλέσει “πονοκέφαλο”στους αμυντικούς του Άρη επιχειρεί το πλασέ, όμως ο Βελλίδης την τελευταία στιγμή απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

38΄ Μακρινό σου του Κεϊτά αναγκάζει τον Βελλίδη να πέσει και να μπλοκάρει.

40′ Άλλη μία σωτήρια επέμβαση από τον Βελλίδη. Ο Ίλιτσς δοκιμάζει ένα ψιλοκρεμαστό σουτ, όμως ο πορτιέρο των “κίτρινων” εκτινάσσεται και μαζεύει την μπάλα.

43′ Εντυπωσιακή ενέργεια από το Αγκάνθο. Ο Ισπανός του Άρη, αφού κέρδισε την μπάλα και την κοντρόλαρε με όμορφο τρόπο επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Φεγκρούς, ο οποίος την τελευταία στιγμή κατάφερε να απομακρύνει σε κόρνερ.

44′ Άλλη μία χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον Κανούλα, το σουτ του οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

45′ Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΛΗΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι από τα αριστερά, ο Βελλίδης απομακρύνει με τις γροθιές.

52′ Ο Γιαννιώτας έπειτα από ωραία προσωπική ενέργεια βγαίνει μόνος απέναντι στον Φεγκρούς, ο οποίος, όπως φάνηκε και από το ριπλέι, ανατρέπει τον επιθετικό των “κίτρινων”. Ο διαιτητής Δελφάκης δείχνει παίζεται.

53′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ο Άρης μειώνει σε 1-2 με τον Γιάννη Γιαννιώτα! Ο 19χρονος διεθνής παίρνει την προσωπική του εκδίκηση για τη μη καταλόγηση πέναλτι στην προηγούμενη φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο, και με πλασέ νικάει τον Φεγκρούς “γράφοντας” το 1-2.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Κανούλας σεντράρει στον Καζναφέρη, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

63′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Αυγενίκος παίρνει τη θέση του Κοροβέση.

64′ Δεύτερη αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Νούνο Κοέλιο δίνει τη θέση του στον Κώστα Καπετάνο.

66′ Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Γιαννιώτας εκτελεί το φάουλ από τα αριστερά, ο Παπαζαχαρίας πιάνει την κεφαλιά, και ο Αγκάνθο, αφού η μπάλα κόντραρε στον Παντίδο, δεν καταφέρνει με κεφαλιά να την στείλει στα δίχτυα.

67′ Κίτρινη κάρτα στο Βελλίδη για διαμαρτυρία.

70′ Ο Δελφάκης σε ένα…ρεσιτάλ διαιτησίας αποβάλει από τον πάγκο των “κίτρινων” τον μεταφραστή της ομάδας, Αντώνη Σαριόγλου, ενώ στη συνέχεια “κλείνει” τα μάτια σε αγκωνιά του Κεϊτά στον Κανούλα δίνοντας μεν το φάουλ, αλλά αποφεύγοντας να δώσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ.

72′ Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, ο Κανούλας πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Φεγκρούς πέφτει και απομακρύνει.

76΄ Ο Δελφάκης “κιτρινίζει” τον Αυγενικού.

77′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννιώτα, η μπάλα περνάει ξυστά από το δεξί δοκάρι του Φεγκρούς.

78′ Ο Αυγενίκος κατεβάζει την μπάλα και με δυνατό σουτ “αναγκάζει” τον Βελλίδη να κατεβάσει για μία ακόμα φορά τα ρολά.

80′ Αλλαγή για τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου. Ο Μπράνα Ίλιτς περνάει εκτός και στη θέση του περνάει ο Ευριπίδης Γιάκος.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

84′ Κλείνει ο κύκλος των αλλαγών για τους “κίτρινους”. Ο Κώστας Καζναφέρης δίνει τη θέση του στον Βασίλη Τριανταφυλλάκο.

86′ Ο Καπετάνος σεντράρει από τα αριστερά, ο Κανούλας πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Φεγκρούς πέφτει και αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

91′ Ο Τσουκαλάς περνάει τους αμυντικούς και βγαίνει απέναντι στον Βελλίδη, όμως ο πορτιέρο του Άρη κάνει καίρια έξοδο και μπλοκάρει την μπάλα.

92΄ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τα Γιάννινα. Ο Ντε Βινσέντι αντικαθίσταται από τον Χρήστο Πατσατζόγλου.