LIVE: Ίκαρος Καλλιθέας-Άρης 79-67 (τελικό)

Η είσοδος στην πρώτη εξάδα περνά από την Καλλιθέα για τον Άρη που αντιμετωπίζει στις 17:00 τον Ίκαρο για την 22η αγωνιστική της Α1. Με νίκη “πιάνει” τον σημερινό του αντίπαλο στην 6η θέση, έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας και αυξάνει τις πιθανότητες για πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα. Οι κίτρινοι θα αγωνιστούν για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς αλλά μετέχουν κανονικά στην αποστολή τόσο ο Μιχάλης Πελεκάνος, αν και ανέτοιμος όσο και ο Τζέρεμι Χαντ. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες της αναμέτρησης. Μείνετε συντονισμένοι.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, Ίκαρος- Άρης 79-67. Ο Άρης έχασε και τη διαφορά των 10 πόντων και δύσκολα θα προλάβει την εξάδα.

40′ Άστοχο τρίποντο του Χαντ και χαμένη ευκαιρία για να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους

40′ Φάουλ στον Βεργίνη, 1/2 βολές και 79-67

40′ Βολές Κυρίτση και 79-66

Τάιμ άουτ ο Ίκαρος, αφού ο Άρης είχε κερδίσει με 10 πόντους (70-60) στο  ματς του πρώτου γύρου

40′ Τρίποντο Βεργίνη και 77-66

40′ Καλάθι Φαγέ (77-63)

40′ Δίποντο Βεργίνη (75-63)

40′ Βολές Φαγέ (75-61)

40′ Καλάθι Βεζένκοφ (73-61)

39′ 2/2 βολές ο Βεργίνης (73-59)

Με δυο διαιτητές συνεχίζεται ο αγώνας καθώς τραυματίστηκε ο τρίτος διαιτητής Παντελίδης

39′ 2/2 βολές ο Φαγιέ, 73-57

39′ Καλάθι του Γκίμπσον (71-55) και δίποντο του Χαντ (71-57)

38′ Εύστοχος και στη βολή από το φάουλ που κέρδισε (69-55)

38′ Λέι απ του Βεργίνη και 69-54

36′ Ο Βρκιτς ευστοχεί (69-52), μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα

Νέο τάιμ άουτ από τον Αγγέλου μετά το λάθος του Ασημακόπουλου

36′ Κι άλλο καλάθι από τον Σίμτσακ (67-52)

35′ Ο Ασημακόπουλος με 2/2 βολές κάνει το 65-52

35′ Επιθετικό φάουλ ο Χαντ, τάιμ άουτ ο Αγγέλου

35′ 2/2 βολές ο Κυρίτσης, 65-50

34′ Βολές (2/2) από τον Χαντ και 63-50

33′ Καλάθι του Σίμτσακ (63-48)

32′ Καρφώνει ο Πελεκάνος (61-48)

32′ Ο Γκίμπσον κάνει το 61-46 με τρίποντο

Ο Άρης εξακολουθεί να αντιμετωπίζει αμυντικά προβλήματα, σουτάρει 20/49 σουτ και έχει 11 ριμπάουντ λιγότερα (34-23).

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου στο -12 ο Άρης που χάνει με 58-46

29′ Καλάθια από Βεζένκοφ και Χαντ (58-46)

27′ Σκοράρει ο Βεζένκοφ αλλά ο Φαγέ ευστοχεί σε τρίποντο (58-42)

Συνεχίζουν να είναι άστοχοι οι παίκτες του Άρη (14/29 δπ., 4/14 τρ.)

Ο Άρης δεν έχει τις απαντήσεις κόντρα στον Ίκαρο που “τρέχει” σερί 6-0

Τάιμ άουτ ο Αγγέλου

26′ Στο +15 ο Ίκαρος με δίποντο του Αγαδάκου (55-40)

25′ Καλάθι ο Κυρίτσης (53-40)

24′ Καλάθι του Αγαδάκου, 51-40

24′ Κάρφωμα του Χαρίση και 49-40

24′ Δυο ακόμη βολές για τον Ίκαρο με τον Αλάμπι (49-38)

24′ Τέταρτο φάουλ του Σαρικόπουλου πάνω στον Αλάμπι

23′ Ευστοχεί σε τρίποντο ο Χαντ και 47-38

22′ Δυο συνεχόμενα τρίποντα από Φαγέ και Κυρίτση, 47-35

21′ Τρίποντο του Βεργίνη, 41-35

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο

Ο Άρης έχει χάσει τη μάχη των ριμπάουντ (22-15 υπέρ του Ικάρου), οι γηπεδούχοι έχουν σουτάρει 13 βολές έναντι μόλις τεσσάρων των κίτρινων. Ο Βεργίνης έχει επτά πόντους και έξι ο Σαρικόπουλος. Ο Βρκιτς με 13 πόντους πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τον Αλάμπι να προσθέτει επτά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης είναι πίσω στο σκορ με 41-32

20′ Σκοράρει ο Βεργίνης, 41-32

Τάιμ άουτ ο Καλαφατάκης μερικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου

20′ 1/2 βολές του Τσιάρα, 41-30

20′ 2/2 βολές του Βρκιτς και 41-29

20′ Τρίτο φάουλ του Πελεκάνου

19′ Βολές (2/2) του Αγαδάκου και 39-29

19′ Επιθετικό ριμπάουντ του Αγαδάκου και φάουλ του Πελεκάνου

19′ Τεχνική ποινή στον Αγγέλου, βολές του Κυρίτση και 37-29

18′ Απαντά άμεσα ο Χαντ, 35-29

18′ Λέι απ του Κυρίτση, 35-27

18′ Δυο άστοχες βολές του Σίμτσακ από φάουλ του Τσιάρα

17′ 1/2 Βολές από τον Βεργίνη, οι πρώτες για τον Άρη στο παιχνίδι και 33-27

Χαμένη βολή του Σίμτσακ

17′ Δίποντο του Σίμτσακ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ από τον Βεργίνη, 33-26

16′ Δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Βεργίνη, 31-26

16′ Σκοράρει ο Σίμτσακ 31-24

15′ Καλάθι του Βεργίνη, 29-24

15′ Καρφώνει ο Σαρικόπουλος, 29-22

14′ Βολή από τον Αλάμπι από το φάουλ του Σαρικόπουλου, 29-20

14′ Κάρφωμα από τον Αλάμπι, 28-20

13′ Λάθος από τον Μακ Νάιτ

13′ Ο Χαντ μειώνει σε 26-20

Μετά από 12 λεπτά αγώνα οι παίκτες του Άρη δεν έχουν σουτάρει ελεύθερη βολή

11 πόντοι από τον Βρκιτς που δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στον Άρη

12′ Λάθος από τον Ασημακόπουλο, πήρε τάιμ άουτ ο Αγγέλου

12′ Πάλι τρίποντο από Βρκιτς, 26-18

11′ Τρίποντο από τον Δήμα και 23-18

11’Ο Μακ Νάιτ κάνει το 23-15

Έναρξη δευτέρου δεκαλέπτου

Ο Άρης πληρώνει το κακό του ξεκίνημα και τα κενά στην άμυνα με τον Βρκιτς (8 π.) να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου ο Άρης χάνει με 21-15

10′ Ο Βεζένκοφ μειώνει σε 21-15

10′ 2/2 βολές για τον Αλάμπι 21-13

10′ καλάθι Σαρικόπουλου 19-13

9′ Τρίποντο Βρκιτς, πάλι στο -8 ο Άρης, 19-11

9′ 16-11, καλάθι Κυρίτση

8′ 14-11 με καλάθι Ασημακόπουλο

8′ 14-9 ο Ίκαρος με Βρκιτς

7′ Πλησιάζει στους τρεις ο Άρης με Σαρικόπουλο

7′ Τρίποντο από τον Καραποστόλου, 12-7

6′ Ο Άρης ξεκίνησε με 2/8 σουτ και τρία λάθη

6′ Τρίποντο ο Βρκιτς, 12-4 ο Ίκαρος

5′ Διαδοχικά άστοχα σουτ από τους παίκτες των δυο ομάδων

4′ 9-4 ο Ίκαρος με κάρφωμα του Αλάμπι

3′ 7-4 με δεύτερο συνεχόμενο καλάθι από τον Τσιάρα

3′ 7-2 μειώνει ο Τσιάρας με το πρώτο καλάθι των κίτρινων

2′ 7-0 ο Ίκαρος με Αγαδάκο, κακό ξεκίνημα για τον Άρη με 0/4 σουτ

2′ 5-0 ο Ίκαρος με τρίποντο Φαγέ

1′ 2-0 ο Ίκαρος με Φαγέ

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς βρίσκεται στην Αθήνα, στο κλειστό της Καλλιθέας και θα παρακολουθήσει τον αγώνα από την κερκίδα.

Όπως σε όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια επικεφαλής της αποστολής του Άρη είναι ο πρόεδρος της ΚΑΕ. Λευτέρης Αρβανίτης.

Ο Λάζαρος Αγαδάκος, παλιός παίκτης του Άρη, η συμμετοχή του οποίου ήταν αμφίβολη, είναι στην αποστολή για τους γηπεδούχους.

Ο Άρης είχε επικρατήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Αλεξάνδρειο με 70-60, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Πελεκάνο με 16 πόντους.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι κ.κ. Φούφης, Μπήτης, Παντελίδης.

Η σύνθεση του Ίκαρου: Στρναντ, Μακ Νάιτ, Κυρίτσης, Βρκιτς, Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ, Γκίμπσον, Γιαννακίδης, Αγαδάκος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ, Αλάμπι.

Η σύνθεση του Άρη: Χαντ, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος, Καραποστόλου, Χαρίσης, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης, Δήμας.