LIVE: ΑΕΚ – Άρης 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ) (photos)

Μία ακόμα ισοπαλία, με 1-1 σκορ, κατάφερε να πάρει πριν από λίγο ο Άρης στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ, χάρη στο γκολ του Ντάβιντ Αγκάνθο στο 75′. Οι “κίτρινοι”, μετά την άσχημη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, και το γκολ του Γιάγκο στο 58′ κατόρθωσαν να αποσπάσουν το έναν βαθμό, πετυχαίνοντας το παρθενικό τους γκολ στο πρωτάθλημα με το 31χρονο Ισπανό. Ο Αγκάνθο με το γκολ αυτό όχι μόνο χάρισε την ισοπαλία στην ομάδα του, αλλά άνοιξε παράλληλα τον λογαριασμό των προσωπικών του τερμάτων, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ με το “θεό” στο στήθος.

Ροή του παιχνιδιού:

Ο Άρης αναζητάει σε λίγη ώρα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μέσα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σουπερλίγκας. Οι κίτρινοι θέλουν να μπουν στο γήπεδο και να παίξουν μόνο για τους τρεις βαθμούς της νίκης και το PRESSARIS είναι στο ΟΑΚΑ για να σας μεταφέρει με κάθε λεπτομέρεια όλες τις πτυχές της αναμέτρησης, καθώς και το ρεπορτάζ με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών! Μείνετε συντονισμένοι!

Ο Σωκράτης Διούδης θα είναι τελικά ο πορτιέρο του Άρη στον σημερινό αγώνα με την ΑΕΚ, όπως αποφάσισε ο Μάκης Κατσαβάκης.

19:00 Οι παίκτες του Άρη έχουν ήδη βγει στο γήπεδο για τον καθιερωμένο “αναγνωριστικό” περίπατο.

19:30 Εκτός αποστολής για τους “κίτρινους” έμειναν οι Αντωνιάδης και Μαργαρίτης.

19:38 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων βγαίνουν για να ξεκινήσουν την προθέρμανσή τους.

19:40 Ανακοινώθηκαν οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Κορδέρο, Κατσικοκέρης, Γκερέιρο, Ρίκκα, Λαγός, Φούντας, Βλάχος, Κουτρουμπής

ΑΡΗΣ: Διούδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Αγκάνθο, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Ψυχογιός, Κοέλιο

19:45 Οι παίκτες του Άρη ξεκινούν το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

19:49 Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Γιώργος Κομίνης από την Ένωση Θεσπρωτίας, με βοηθούς τους Αναστόπουλο (Αρκαδίας) και Χαρίση (Γρεβενών).

19:52 Οι ποδοσφαιριστές της “Ένωσης” βγαίνουν και αυτοί με τη σειρά τους για να προθερμανθούν.

19:55 Εδώ και λίγη ώρα στις γιγαντοοθόνες του σταδίου προβάλλονται στιγμιότυπα από τις προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων επί αθηναϊκού εδάφους.

19:59 Το “παρών” στο γήπεδο δίνει όλο το διοικητικό τιμ της ΠΑΕ Άρης. Παράλληλα στα επίσημα βρίσκεται και ο πρώην παίκτης της Κ-20, Νίκος Κουρέλλας, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε στον αγώνα της περασμένης αγωνιστικής εναντίον της Scoda Ξάνθης.

20:00 Με την πορτοκαλί εμφάνιση πρόκειται να αγωνιστούν οι παίκτες του Μάκη Κασταβάκη. Οι “Ενωσίτες” αντίθετα επέλεξαν την καθιερωμένη κίτρινη φανέλα με μαύρο σορτσάκι.

20:15 Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων παίρνουν το δρόμο των αποδυτηρίων. Η αναμέτρηση αναμένεται να ξεκινήσει σε 15 λεπτά.

20:25 Οι αναπληρωματικοί των δύο συλλόγων κατευθύνονται προς τους πάγκους.

20:29 Παίκτες και διαιτητικό τρίο βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του παιχνιδιού.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο Άρης στη σέντρα.

1′ Ο Σωκράτης Διούδης, με μπλε εμφάνιση, υπερασπίζεται την εστία που βρίσκεται μπροστά από το πέταλο της “Original”.

3′ Σέντρα-σουτ του Κοντοέ από τα δεξιά απομακρύνει ο Διούδης.

6′ Εκτέλεση κόρνερ του Καπετάνου από τα αριστερά περνάει απευθείας άουτ.

10′ Περίπου 15.000 είναι οι φίλοι της “Ένωσης” που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.

12′ Ο Κοντοές κοντρολάρει την μπάλα, και επιχειρεί το σουτ, όμως ο Παντίδος προλαβαίνει και του κλείνει το δρόμο διώχνοντας σε κόρνερ.

13′ Δυνατό σουτ του Κορδέρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Διούδης απομακρύνει με γροθιές.

15′ Ο Γιαννιώτας κερδίζει το φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Κοντοέ.

16′ Φάουλ του Κοέλιο πάνω στον Γκερέιρο. Ο Ρίκκα αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως ο Διούδης μαζεύει την μπάλα.

18′ Φάουλ του Πουλίδο πάνω στο Λαγό ένα μέτρο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Φούντας το εκτελεί απευθείας στέλνοντας την μπάλα άουτ.

23′ Ολιγόλεπτη διακοπή  λόγω τραυματισμού του Παναγιώτη Λαγού σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Παπαζαχαρία.

25′ Φάουλ του Παντίδου πάνω στον Γκερέιρο. Ο παίκτης της ΑΕΚ αναλαμβάνει την εκτέλεση, η μπάλα κατευθύνεται στα καρέ του Διούδη, όμως ο Παντίδος την τελευταία στιγμή απομακρύνει την μπάλα.

29′ Μακρινό σουτ του Φούντα από τα δεξιά περνάει άουτ.

31′ Ο Κορδέρο γίνεται κάτοχος της μπάλας, στρώνει στον Φούντα ο οποίος από πλεονεκτική θέση χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σουτάροντας μόλις άουτ.

32΄ Η Ένωση έχει “θωρακίσει” την άμυνά της, μην επιτρέποντας στους παίκτες του Άρη να δημιουργήσουν αντεπιθέσεις.

38′ Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΚ, ο Κατσικοκέρης κατεβάζει την μπάλα,αλλά βρίσκει για μία ακόμα φορά απέναντί του τον Σωκράτη Διούδη.

40′ Ο Κουτρουμπής “κιτρινίζεται” από το διαιτητή Κομίνη.

41′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παναγιώτης Λαγός που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, περνάει εκτός παιχνιδιού δίνοντας τη θέση του στον πρώην “κίτρινο”, Γιώργο Κατίδη.

43′ Ο Κατσικοκέρης “σερβίρει” στον Κοντοέ, όμως ο Γιαννιώτας που έχει αναλάβει το μαρκάρισμά του, κερδίζει το φάουλ.

45′ ‘Ενα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΛΗΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο διαιτητής Κομίνης ετοιμάζεται να σφυρίξει την έναρξη του δευτέρου μέρους. Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο “μηδέν”, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους  Φουντά και Κατσικοκέρη. Εξαιρετική εμφάνιση από το Σωκράτη Διούδη, ο οποίος στάθηκε για μία ακόμη φορά στο ύψος των περιστάσεων.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Το δεύτερο μέρος ξεκινάει με μία αλλαγή για τον Άρη. Ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής περνάει στη θέση του Νίκου Παντίδου.

47′ Μία ακόμα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βλάχος σεντράρει από τα δεξιά, ο Κατίδης κατεβάζει την μπάλα και με δυνατό σουτ τη στέλνει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

51′ Διακοπή του παιχνιδιού. Ο Φούντας βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο μετά από μαρκάρισμα του Γιαννίτση.

52΄ Κίτρινη στον Κατίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Νταμαρλή.

55′ Πάσα του Βλάχου από τα δεξιά στον Κατσικοκέρη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση “πιάνει το σουτ, αλλά δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.

58′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ με τον Φερνάντες Γιάγκο. Ο Ρίκκα εκτελεί το κόρνερ και ο Φερνάντες με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στην “Ένωση”.

59′ Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Ο Δημήτρης Ασλανίδης περνάει στο ματς αντί του Μιχάλη Γιαννίτση.

60′ Ο Νούνο Κοέλιο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Καπετάνου, με σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνει την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Κωνσταντόπουλου.

63΄ Ο Γιαννιώτας “κλέβει” την μπάλα και μετά από μία κούρσα προς την εστία της ΑΕΚ κερδίζει το φάουλ και την κίτρινη του Κορδέρο.

65′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ταξιάρχης Φούντας βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου δίνοντας τη θέση του στον Παπαδημητρίου.

68΄ Προϋποθέσεις αντεπίθεσης για τον Άρη. Ο Καπετάνος βγαίνει από τα δεξιά, σεντράρει στο Γιαννιώτα, ο οποίος κατευθυνόμενος προς την εστία της ΑΕΚ, ανακόπτεται στο ύψος της περιοχής από τους αντίπαλους αμυντικούς.

75′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ! 1-1 για τον Άρη με σκόρερ τον Νταβίντ Αγκάνθο! Ο 31χρονος επιθετικός βγήκε στην “πλάτη” των αμυντικών της ΑΕΚ έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Καπετάνου και με όμορφο πλασέ σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Άρη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

78′ Πολλά νεύρα από τους παίκτες της ΑΕΚ. Σε μία από τις φάσεις αυτές ο Παπαδημητρίου δέχεται την κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Πουλίδο.

80′ Τελευταία αλλαγή για την “Ένωση”. Ο Φουρτάδο παίρνει τη θέση του Ρότζερ Γκερέιρο.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Νταμαρλή για τράβηγμα φανέλας.

84′ Φάουλ του Κορδέρο πάνω στον Αγκάνθο. Ο Καπετάνος αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

85′ Σέντρα του Κοντοέ από τα αριστερά, ο Φουρτάδο “πιάνει” την κεφαλιά, όμως ο Διούδης πέφτει και μπλοκάρει την μπάλα.

89′ Σκληρό μαρκάρισμα του Βλάχου στο Γιαννιώτα, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα ο παίκτης της Ένωσης να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Λάθος των αμυντικών του Άρη. Ο Κατίδης γίνεται κάτοχος της μπάλας, επιχειρεί το σουτ, όμως ο Διούδης καταφέρνει και μαζεύει την μπάλα, μην καταφέρνοντας ωστόσο να τη διατηρήσει εντός αγωνιστικού χώρου.

94′ Κίτρινη στο Γιαννιώτα για φάουλ πάνω στον Κατίδη.

95′ Κίτρινη κάρτα και στο Διούδη για καθυστέρηση.