LIVE: Απόλλων Πατρών – Άρης 76-78 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης δίνει έναν πολύ δύσκολο αγώνα σε λίγη ώρα, μέσα στην Πάτρα με τον Απόλλωνα, που έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες εντός έδρας. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα με τον οποίο κλείνει η 6η αγωνιστική της Α1, καθώς και όλο το ρεπορτάζ από την δύσκολη αποστολή των κίτρινων στην Πάτρα. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Απόλλων Πατρών – Άρης 76-78

40′ Άστοχος ο Μπολντς στο φινάλε…

40′ Άστοχο τρίποντο του Αθηναίου στα 9”…

40′ Τρίποντο από τον Χιλ (76-78).

40′ Καλάθι και φάουλ του Ασημακόπουλου (40”), το σκορ 73-78.

39′ Καλή άμυνα ο Ασημακόπουλος στον Χιλ, η μπάλα για τον Άρη (1.01).

39′ Ο Βεζένκοφ με τρίποντο κάνει το 73-76! Απομένουν 1.14.

39′ Άστοχος ο Αθηναίου, η μπάλα για τον Άρη (1.36).

39′ (1.56) Βολές για τον Μπολντς, ο Απόλλωνας ισοφαρίζει (73-73).

38′ 0/2 βολές από τον Μποχωρίδη…

Ο Άρης βρίσκεται σε πανικό, κάνει αβίαστα λάθη και έχει και κόντρα την διαιτησία…

38′ Λάθος από τον Αθηναίου (2.28) και φάουλ από τον ίδιο στον Χιλ, που πάει στις βολές. Το σκορ γίνεται 71-73.

38′ Βολές για τον Μπολντς (2.47), ο Απόλλωνας μειώνει (70-73).

38′ Λάθος του Άρη στην επαναφορά, επινόηση το σφύριγμα του Καρακατσούνη!

37′ Κάρφωμα του Ντάνιελ (66-73). Κλέψιμο από τον Μπολντς και καλάθι (68-73). Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου που βλέπει… πανικό.

37′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, το σκορ γίνεται 64-73.

37′ Βολές για τον Ντάνιελ, 2/2 και 64-71.

36′ Απλό φάουλ του Μπολντς αντί για αντιαθλητικό πάνω στον Πελεκάνο. Ο Αμερικανός προσπάθησε να βάλει τρικλοποδιά με τα χέρια τον παίκτη του Άρη!

36′ Εντυπωσιακή τάπα του Μποχωρίδη στον Μπολντς στον αιφνιδιασμό!

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου.

34′ Τρίποντο του Χιλ και 62-71.

33′ Ο Άρης σπάει το πρέσινγκ του Απόλλωνα, βολές για τον Χαρίση, το σκορ γίνεται 59-71.

33′ Βολές για τον Μπολντς, ο Απόλλωνας μειώνει σε 59-69.

33′ Λάθος του Μούρτου, σκοράρει ο Αργυρόπουλος (57-69).

32′ Νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 55-69!

31′ Ο Χιλ μειώνει (55-66).

31′ Βολές για τον Αθηναίου, ο Άρης στο +13 (53-66).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Απόλλων – Άρης 53-64

30′ Τρίποντο από τον Λιανό (53-64).

30′ Βολές για τον Χιλ, 2/2 και 50-64.

30′ Ο Χαρίσης σκοράρει (48-64).

29′ Εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντάνιελ (48-62).

29′ Ο Χαρίσης βάζει πλάτη και σκοράρει (46-62).

28′ Ο Γκίκας σκοράρει (46-60).

27′ Ο Βεζένκοφ με φόλοου δίνει πάλι λύση (46-58).

27′ Τρίποντο από τον Πέτροβιτς (46-56).

26′ Καλάθι και φάουλ από τον Χιλ, ο Απόλλωνας μειώνει (43-56).

26′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει και πάλι (40-56).

26′ Βολές για τον Λιανό, 1/2 και 40-54.

25′ Τρίποντο από τον Χιλ (39-54).

25′ Ο Ασημακόπουλος κάνει το 36-54.

24′ Βολές για τον Ντάνιελ, 0/2 παραμένει το 36-52.

23′ Μεγάλο σουτ από τον Αθηναίου και 36-52.

23′ Ο Ντάνιελ μειώνει (36-50).

23′ Βολές για τον Πέτροβιτς από φάουλ που ανακάλυψε – ποιος άλλος; – ο Καρακατσούνης… Το σκορ γίνεται 34-50.

22′ Καλάθι του Μποχωρίδη στον αιφνιδιασμό και 33-50! 8-0 το σερί του Άρη, η διαφορά στους 17 πόντους και τάιμ άουτ από τον Απόλλωνα.

21′ Ο Βεζένκοφ σε κέφια, νέο τρίποντο και 33-48!

21′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ, ο Άρης στο +12 (33-45).

Ημίχρονο: Απόλλων Πατρών – Άρης 33-42

20′ Ο Αθηναίου κάνει το 33-42.

19′ Βολές για τον Λιανό, 1/2 και 33-40.

19′ Ο Χαρίσης σκοράρει (32-40).

18′ Βολές για τον Χαρίση από το τρίτο φάουλ του Ντάνιελ. Το σκορ γίνεται 32-38.

18′ Ο Αργυρόπουλος σκοράρει (32-37).

18′ Βολές για τον Μποχωρίδη, ο Άρης μπροστά με 30-37.

17′ Κάρφωμα του Ντάνιελ και 30-36.

17′ Βολές για τον Ντάνιελ, το σκορ δεν αλλάζει, 0/2 για τον Αμερικανό

16′ Καλάθι και φάουλ για τον Ντάνιελ, ο Απόλλωνας μειώνει (28-36).

16′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, ο Άρης στο +11 (25-36).

15′ Σε εξαιρετική μέρα ο Μποχωρίδης, τρίποντο και 35-25! Τάιμ άουτ για τον Απόλλωνα.

15′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπολντς. Φάουλ φυσικά δεν υπήρχε, το “ανακάλυψε” ο Καρακατσούνης… 32-25 το σκορ.

14′ Ο Μποχωρίδης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι κάνει το 32-22!

13′ Ο Αθηναίου ευστοχεί (30-22).

12′ Κλέψιμο του Αθηναίου, βολές για τον Ασημακόπουλο στην εξέλιξη της φάσης. Το σκορ γίνεται 28-22.

Οι διαιτητές Καρακατσούνης, Αφεντουλίδης και Μπίκας γύρισαν το ματς για τον Απόλλωνα. Μόνοι τους…

12′ Εύστοχος ο Χιλ (26-22).

11′ 2/2 βολές για τον Χιλ και 26-20.

Έχει ήδη εκτεθεί διαιτητικά ο Καρακατσούνης…

11′ Ο Γκίκας ευστοχεί από μακριά και κάνει το 26-18.

10′ Λάθος του Ασημακόπουλου, κλέψιμο του Πελεκάνου του γίνεται φάουλ και οι διαιτητές δίνουν βήματα. Ο Χιλ μειώνει σε 24-18.

10′ Ο Ζαφείρης μειώνει σε 24-16.

10′ Βολές για τον Γκίκα, το σκορ γίνεται 24-14!

9′ Βολές για τον Χαρίση, ο Άρης στο +8 (22-14).

9′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 21-14!

8′ Ο Αργυρόπουλος μειώνει σε 18-14.

8′ Τρίποντο του Μπολντς και 18-12.

7′ Ο Μποχωρίδης με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου από άστοχο σουτ του Αθηναίου κάνει το 18-9. Τάιμ άουτ από τον Βετούλα.

7′ Ο Χαρίσης σκοράρει και κάνει το 16-9!

6′ Ασίστ του Αθηναίου, σκοράρει πάλι ο Βεζένκοφ και κάνει το 14-9.

5′ Ο Ντάνιελ μειώνει (10-9), απαντάει ο Αθηναίου άμεσα και 12-9.

4′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 10-7!

4′ Ισοφαρίζει ο Πέτροβιτς με τρίποντο (7-7). Προηγούμενως έχασε δύο εύκολα καλάθια ο Ασημακόπουλος. Στο δεύτερο δέχθηκε φάουλ.

3′ Βολές για τον Τέιλορ, ο Απόλλωνας μειώνει σε 7-4.

3′ Βολές και πάλι για τον Μποχωρίδη, το σκορ γίνεται 7-2.

3′ Καλή άμυνα του Γκίκα στον Χιλ, η μπάλα στον Άρη.

2′ Βολές για τον Μποχωρίδη από φάουλ που κέρδισε σε αιφνιδιασμό του Άρη. Οι κίτρινοι μπροστά με 6-2.

2′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 5-2!

1′ Ισοφαρίζει ο Ντάνιελ (2-2).

1′ Βολές για τον Βεζένκοφ, ο Άρης μπροστά με 2-0.

Η πεντάδα του Άρη: Μποχωρίδης, Γκίκας, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Απόλλωνα: Χιλ, Ντάνιελ, Πέτροβιτς, Μπολντς, Τρεπάλοβατς

Ο Άρης δεν θα παίξει μόνος του ούτε στη Πάτρα. Ο δυναμικός σύνδεσμος του SUPER 3 είναι παρών, έτοιμος να στηρίξει την ομάδα.

Παρών στο γήπεδο και ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Ο Άρης έχει καλή παράδοση στην Πάτρα. Σε 18 αγώνες μετράει 11 νίκες και 7 ήττες. Πέρσι ωστόσο ηττήθηκε με σκορ 64-53.

Με το σημερινό παιχνίδι ο Μιχάλης Πελεκάνος συμπληρώνει 350 συμμετοχές στην ελληνική Α1 και γίνεται μόλις ο 15ος παίκτης που επιτυγχάνει κάτι τέτοιο. Με τον Άρη έχει 32 συμμετοχές και σήμερα θα είναι η 33η του.