LIVE: Κέρκυρα – Άρης 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η νίκη για την επιβίωση είναι ο απόλυτος στόχος για τους κίτρινους, οι οποίοι κατεβαίνουν με σημαντικές απουσίες, αλλά και νέα πρόσωπα κόντρα στην Κέρκυρα (7μ.μ.). Το PRESSARIS βρίσκεται στο νησί των Φαιάκων και θα σας μεταδώσει το pre game, την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό και το “τρίτο ημίχρονο”. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 2-2

90’+7′ Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.

90’+6′ Κόρνερ για τον Άρη! Περνάει ανεκμετάλλευτο.

90′ + 5′ Κεφαλιά Τριανταφυλλάκου περνάει άουτ.

90’+3′ Kίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

90’+1′  Κίτρινη στον Βελλίδη.

90′ Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων!!!

88′ Ξαναρχίζει το παιχνίδι.

86′ Διακοπή στον αγώνα, λόγω τραυματισμού του Βελλίδη.

83′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γιάντσης στη θέση του Στάμου.

79′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Άρης όρθιος στο παιχνίδι. Αν και με δέκα παίκτες ισοφαρίζει με πλασέ από κοντα με τον Καραγιάννη, μετά από εκπληκτική ενέργεια του Τάτου. Το “μισό” γκολ ανήκει στον Τάτο.

77′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μέσα ο Σταμόγιαννος, έξω ο Αθανασίου.

77′ Ξαναρχίζει το παιχνίδι.

75′ Απίστευτο! Κόκκινη κάρτα στον Παπαστεριανό. Γιατί; Αποχωρεί εκνευρισμένος ο Παπαστεριανός! Με δέκα ο Άρης, αλλά κανείς δεν μπορεί να καταλάβει γιατί. Διακοπή του αγώνα.

74′ Κίτιρνη κάρτα στον Τάτο. Επικρατεί ένταση στο παιχνίδι.

73′ Αποβάλλεται από το παιχνίδι ο Άκης Μάντζιος λόγω διαμαρτυρίας του προπονητή της Κέρκυρας.

71′ Κεφαλιά από τον Γιαννίτση. Μπλόκαρε εύκολα ο Αναστασόπουλος

70′ Ο Άρης μοιάζει στα χαμένα… Δεν μπορεί να πατήσει την μπάλα κάτω. Τα περιμένει όλα από τον Τάτο.

65′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Τριανταφυλλάκος θα περάσει στη θέση του τραυματία Διαμαντάκου

63′ Ζητάει αλλαγή ο Διαμαντάκος! Πονάει, δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζεται ο Τριανταφυλλάκος.

Περνάει αριστερό μπακ ο Ζαραδούκας. Στις πτέρυγες Καραγιάννης και Ρένια.

60′ Δυο αλλαγές για τον Άρη. Ο Ρένια στη θέση του Μαργαρίτηκαι ο Καραγιάννης στη θέση του Γιαννιώτα. Αντιδράει στην αλλαγή του ο Γιαννιώτας…

59′ Μοναδική ευκαιρία για τον Άρη! Ο Τάτος περνάει όποιον βρει μπροστά του, πασάρει στους Διαμαντάκο, Γιαννιώτα, αλλά θα προλάβει την τελευταία στιγμή από την μικρή περιοχή ο Αναστασόπουλος.

Απίστευτο! Η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με 7 γκολ, πετυχαίνει μέχρι στιγμής δυο γκολ. Με την πλάτη στον τοίχο ο Άρης.

Kίτρινη κάρτα στον Οικονομόπουλο.

53′ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Κυβελίδης με το δεύτερο τέρμα του σήμερα κάνει το 2-1. Προηγήθηκε ενέργεια του Γκέσιου που άδειασε την άμυνα του Άρη και έδωσε την ασίστ.

50′ Σουτ από τον Αγρίτη απέκρουσε ο Βελλίδης.

49′ Κεφαλιά του Διαμαντάκου, μόνος από καλή θέση, περνάει άουτ.

Χωρίς αλλαγή από τους Αλκαράθ και Μάντζιο.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Ο Άρης με την μπάλα. Άλλα 45′ για την νίκη.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ούτε ένα λεπτό καθυστερήσεις.

45′ Μεγάλη απόκρουση του Βελλίδη σε κοντινό πλασέ του Λεόν.

42′ 5-6 τα κόρνερ με την Κέρκυρα να προσπαθεί, χωρίς ουσία, να δημιουργήσει κινδύνους.

40′ Έχουμε μπει στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου ημιχρόνου

34′ Δυο κόρνερ με τον Ζαραδούκα πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον Άρη.

26′ Δυο μέτρα οφσάιντ ο Κυβελίδης, το είδε ο επόπτης, ο διατητής σφύριξε και δεν μέτρησε το γκολ. Πάλι καλά…

Βλέπει και την κίτρινη ο Κυβελίδης.

24′ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Κυβελίδης με κεφαλιά από κοντά στην καρδιά της άμυνας κάνει το 1-1. Πού είναι τα… στόπερ;

23′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Λεόν, εντυπωσιακή απόκρουση του Βελλίδη.

21′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαραδούκα! Ο Τάτος σεντράρει, ο Ζαραδούκας με προβολή στέλνει την μπάλα στα χέρια του Αναστασόπουλου. Ο Άρης πιέζει για το δεύτερο γκολ.

20′ Νέα ευκαιρία για να γίνει το 0-2, από αντεπίθεση του Τάτου, πάσα στη μικρή περιοχή πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

17′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Κόρνερ του Ζαραδούκα από τα δεξιά, πετάχθηκε ο Γιαννίτσης στο δεύτερο δοκάρι και με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Το 0-1 με γκολάρα!

16′ Κόρνερ για τον Άρη μετά από ωραία προσπάθεια του Τάτου και σουτ.

15′ Οριζόντιο δοκάρι σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Γκέσιου. Εκτός θέσης ο Βελλίδης.

14′ Tρία κόρνερ σε δυο λεπτά για την Κέρκυρα. Βελλίδης και αμυντικοί του Άρη διώχνουν τον κίνδυνο.

12′ Ωραία ενέργεια του Τάτου, σουτ με το αριστερό στο ύψος της περιοχής, πάνω στα σώματα.

11′ Κιτρινη στον Τζουμάνη για φάουλ στον Καζναφέρη.

10′ Με την συμπλήρωση 10′ στο παιχνίδι, ο Άρης έχει μια ελαφρά υπεροχή. Γενικά πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες.

5′ Ο Γκέσιος για πρώτη φορά αντίπαλος του Άρη.

4′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη. Ανεκμετάλλευτο.

Ο Άρης κέρδισε κόρνερ με το καλημέρα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο. Πιέζει ο Άρης στα πρώτα λεπτά.

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε, η Κέρκυρα στη σέντρα.

* Αρχηγοί των δυο ομάδων οι δυο τερματοφύλακες, Βελλίδης και Αναστασόπουλος.

* Στη σέντρα οι δυο ομάδες, όλα έτοιμα να ξεκινήσει το παιχνίδι. Οι παίκτες του Άρη με ολοκίτρινες εμφανίσεις.

* Ο Άρης θα στερηθεί τα «πρώτα βιολιά» του, τον Νταβίντ Αγκάνθο και τον Ρούμπεν Πουλίδο, λόγω τιμωρίας.

* Από την άλλη, όμως, στη φαρέτρα του 47χρονου προπονητή των κίτρινων θα είναι τα τρία νέα αποκτήματα Τάτος, Ζαραδούκας, Διαμαντάκος, αλλά και η «εσωτερική μεταγραφή», ο νεαρός Ρένια.

* Περίπου 200 φίλαθλοι του Άρη κιτρινίζουν τις κερκίδες της Κέρκυρας και ετοιμάζονται για το παιχνίδι, θέλοντας να δώσουν ώθηση στους παίκτες της ομάδας για να φτάσουν στο πολύτιμο τρίποντο.

* Αρκετά συνθήματα για τον διαιτητή Σιδηρόπουλο ακούγονται από την κερκίδα των φίλων του Άρη… Οι περσινές κακές διαιτησίες του σε βάρος των κίτρινων δεν ξεχνιούνται.

* Απόλυτη ισορροπία στην προϊστορία των δύο ομάδων στο νησί, καθώς  σε σύνολο πέντε αγώνων αμφότερες μετρούν από μια νίκη, τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα, ενώ έχουν σκοράρει και από πέντε τέρματα η καθεμιά.

*Η μία και μοναδική νίκη του Άρη στην Κέρκυρα ήταν τη σεζόν 2010-2011, στο 3-4 μεταξύ των δύο ομάδων. Τα γκολ των φιλοξενουμένων σε εκείνο τον αγώνα πέτυχαν οι Φατί, Λαζαρίδης, Καστίγιο και Κόκε, με διαιτητή και πάλι τον Τάσο Σιδηρόπουλο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Πετρούσης, Τσουμάνης, Στάμου, Αθανασίου, Λεόν, Έντερ, Γκέσιος, Κυβελίδης, Αγρίτης.

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Καζναφέρης, Γιαννίτσης, Κοέλιο, Μαργαρίτης, Οικονομόπουλος, Παπαστεριανός, Ζαραδούκας, Γιαννιώτας, Τάτος, Διαμαντάκος.

* Παρόντες από πλευράς παραγόντων οι Άγγελος Σπυρίδων, Λάζαρος Παπαδόπουλος, Τάσος Αβάνογλου, Μιχάλης Αλεξανδρίδης, Άρης Ναούμ, αλλά και ο Γιάννης Μιχαλήτσος.

* Τη φανέλα με το νούμερο δέκα φοράει ο Τάτος.

* Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου του Άρη στο γήπεδο. Λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα ο κόσμος αγγίζει τους 350!