LIVE Κ-20: Άρης – ΠΑΟΚ 1-0 (τελικό)

Με γκολ του Καραγιάννη (34′), η Κ-20 του Άρη νίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», χάνοντας ευκαιρίες για πολύ περισσότερα γκολ, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Το PRESSARIS βρίσκεται εκεί και θα σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό για όσα συμβαίνουν πριν από την σέντρα, κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και μετά τη λήξη, με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών και όλο το ρεπορτάζ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ! ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 1-0!

90’+4′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φαλτσαριστό σουτ του Πέλκα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων είχαν ζητήσει οφσάιντ νωρίτερα στην ίδια φάση.

90’+1′: Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Έπειτα από φάση διαρκείας, αποδέκτης της μπάλας γίνεται ο Οικονομόπουλος, που πιάνει το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

86′: Κλείνει τις αλλαγές του ο Άρης. Μπαίνει ο Ρένια, αντικαθιστώντας τον Σουνά.

-Μετά την αποχώρηση του Γιώρη, το περιβραχιόνιο του αρχηγού έχει πάρει ο Νταμαρλής.

83′: Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Μπαίνει ο Αντωνιάδης στη θέση του Γιώρη.

-Η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο β’ ημίχρονο, λίγο έλειψε να αποβεί μοιραία. Ευτυχώς ο Παπαδόπουλος απέτρεψε το 1-1, που θα ήταν απόλυτα άδικο…

82′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Χαρμάνας δέχθηκε κάθετη συρτή πάσα και βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ του Άρη αποσόβησε την ισοφάριση με εντυπωσιακή διπλή προσπάθεια!

81′: Κίτρινη κάρτα στον Ταουσιάνη για διαμαρτυρία.

78′: Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, λόγω τραυματισμού του Οικονομόπουλου, που αποχωρεί κουτσαίνοντας για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

-Περισσότεροι από 300 είναι οι φίλαθλοι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», που εμψυχώνουν τους παίκτες του Άρη και χειροκροτούν κάθε καλή προσπάθειά τους.

72′: Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Περνάει στο παιχνίδι ο Μπαγκής, στη θέση του Γιαννίτση.

70′: Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Δυνατό σουτ του Γιώρη έξω από την περιοχή, αποκρούει ασταθώς ο Στρέζος, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Κανούλα στην επαναφορά είναι άστοχη και στέλνει την μπάλα πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

69′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ταουσιάνης μπαίνει στη θέση του Κωνσταντινίδη.

64′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη σχεδόν από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα προσκρούει στο τείχος και παίρνει ύψος, καταλήγοντας σε κόρνερ.

62′: Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Άρη! Συρτή σέντρα του Καραγιάννη από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Κουρέλλα, ο οποίος τροφοδοτεί πιο δεξιά τον εντελώς αμαρκάριστο Σουνά, αλλά εκείνος πλασάρει αδύναμα πάνω στα χέρια του Στρέζου από το σημείο του πέναλτι.

-Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς ρυθμό στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Άρης έχει ανεβάσει ξανά την πίεσή του και η μπάλα βρίσκεται διαρκώς στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

55′: Κίτρινη κάρτα στον Χατζόπουλο, για υπερβολικά δυνατό φάουλ πάνω στον Σουνά.

54′: Ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Λογομαχία του Ιντζίδη με τον Κανούλα. Και οι δύο παίκτες βλέπουν την κίτρινη κάρτα.

53′: Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπαίνει στο παιχνίδι ο Χαρμάνας, αντί του Μπολόση.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Το 1-0 είναι πολύ φτωχό για τον Άρη, με βάση την εικόνα του αγώνα. Αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, οι παίκτες του Νίκου Πασσιαλή θα μπορούσαν να είχαν πετύχει αρκετά περισσότερα γκολ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις στο α’ ημίχρονο.

42′: Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Εκτέλεση κόρνερ του Σουνά από αριστερά, κεφαλιά του Κουρέλλα, που όμως φεύγει άουτ.

40′: Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπαίνει ο Σαββίδης, στη θέση του Λαμπάκη.

39′: Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Γιώρη από αριστερά, κεφαλιά – πάσα του Σουνά προς τον Κουρέλλα, που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στρέζο στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω από την εστία! Εκπληκτικός συνδυασμός, που δυστυχώς πέρασε ανεκμετάλλευτος.

37′: Υποψία ευκαιρίας για τον ΠΑΟΚ. Επέλαση του Πέλκα, που απέφυγε τον Γιαννίτση και επι
χείρησε σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα από το δεξιό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

35′: Κίτρινη κάρτα στον Λαμπάκη για δυνατό φάουλ πάνω στον Καραγιάννη.

34′: ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ (1-0)! Ασυνεννοησία των αμυντικών του ΠΑΟΚ, ο Καραγιάννης εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη έξοδο του Στρέζου και στέλνει την μπάλα στην άδεια εστία με ψηλοκρεμαστό πλασέ από πλάγια αριστερά!

29′: Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Φάση διαρκείας, με τον Καραγιάννη να κάνει την αρχική προσπάθεια και τον Σουνά να επιχειρεί συρτή σέντρα – σουτ από τα δεξιά. Η μπάλα πέρασε κατά μήκος της μικρής περιοχής, απομάκρυνε ασταθώς ο Αγγελούδης για τον ΠΑΟΚ και στην συνέχεια ο αμαρκάριστος Κουρέλλας σούταρε πάνω από το δοκάρι, από το ύψος του πέναλτι.

21′: Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ. Ο Παπαδόπουλος κατεβάζει με το στήθος και ετοιμάζεται να σουτάρει απέναντι από τον τερματοφύλακα του Άρη, αλλά ο Νταμαρλής τον κλείνει αποτελεσματικά και τον αναγκάζει να στείλει την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

18′: Ευθύβολο σουτ του Κουρέλλα από τα αριστερά, μετά από αντεπίθεση και ασίστ του Σουνά. Ωστόσο, η μπάλα κατευθύνεται στην αγκαλιά του Στρέζου.

-Ο Άρης έχει ανεβάσει την πίεσή του στα τελευταία λεπτά και εκμεταλλεύεται τα κενά που αφήνουν οι φιλοξενούμενοι στην άμυνα.

16′: Δυνατό σουτ του Κανούλα έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Περήφανου από τα δεξιά, εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ του Καραγιάννη στο δεξιό “Γ”, αλλά ο Στρέζος αποκρούει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

12′: Ωραίο σουτ του Κανούλα λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

9′: Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη. Προσποίηση και σουτ του Σουνά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.

7′: Μακρινό σουτ του Πέλκα για τον ΠΑΟΚ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Παπαδόπουλος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

13:57: Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

13:55: Περίπου 100 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την στιγμή στο γήπεδο, ενώ η προσέλευσή τους συνεχίζεται.

13:45: Ολοκληρώνεται η προθέρμανση των παικτών, οι οποίοι επιστρέφουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.

13:25: Έχουν γίνει γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Η ενδεκάδα του Άρη: Παπαδόπουλος, Περήφανος, Αγτζίδης, Γιαννίτσης, Νταμαρλής, Οικονομόπουλος, Σουνάς, Γιώρης, Κανούλας, Κουρέλλας, Καραγιάννης.
Στον πάγκο: Καράδαης, Μπαγκής, Γιαννακιτσίδης, Τουλκερίδης, Αντωνιάδης, Λένος, Ρένια.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Στρέζος, Κωνσταντινίδης, Χατζόπουλος, Αγγελίδης, Ιντζίδης, Πολύζος, Παπαδόπουλος, Λαμπάκης, Μπολόσης, Πέλκας, Δεμηρτζόγλου.
Στον πάγκο: Ταχματζίδης, Βασαΐτης, Ανδριόπουλος, Σαββίδης, Ταουσιάνης, Γεωργιάδης, Χαρμάνας.

Διαιτητής είναι ο Κωνσταντίνος Γαλατσός του συνδέσμου Θεσσαλονίκης.