LIVE: Μπάμπεργκ – Άρης 74-61 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το παιχνίδι με τη Μπάμπεργκ που ξεκινάει σε λίγη ώρα στη Στέχερτ Αρένα είναι το πιο δύσκολο από αυτά που έχει δώσει ο Άρης επί γερμανικού εδάφους. Ο Βαγγέλης Αγγέλου παρόλ’ αυτά θέλει να δει ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση, μεγαλύτερη διάρκεια στην καλή απόδοση, παρά την κούραση που είναι δεδομένη. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα και το ρεπορτάζ που θα ακολουθήσει. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Μπάμπεργκ – Άρης 74-61

40′ Καλάθι και φάουλ από τον Χαρίση (74-61).

40′ Τρίποντο από τον Φορντ (74-60).

40′ Βολές για τον Γκίκα, 0/2 παραμένει το 71-58.

39′ Ο Ράιτ σκοράρει (71-58).

39′ Βολές για τον Βεζένκοφ, ο Άρης μειώνει σε 69-58.

38′ Σκοράρει ο Πελεκάνος (69-57).

38′ Τρίποντο του Φορντ και 69-55.

37′ Πέμπτο φάουλ για τον Ασημακόπουλο…

36′ Βολές για τον Ράιτ, 1/2 και 66-55.

36′ Σκοράρει ο Βεζένκοφ (65-55).

36′ Βολές για τον Τίεμαν, 0/2 παραμένει το 65-53.

35′ Βολές για τον Τίεμαν (65-53).

33′ Σκοράρει ο Σμιθ (63-53).

33′ Βολές για τον Σάντερς, το σκορ γίνεται 61-53.

33′ Ο Βεζένκοφ μειώνει σε 60-53.

32′ Δίποντο του Σμιθ (60-51).

31′ Κλέψιμο του Γκίκα και καλάθι 58-51.

31′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ (58-49).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Μπάμπεργκ – Άρης 58-46

30′ Ο Σμιθ κάνει το 58-46 από το λάθος του Αθηναίου.

30′ Τρίποντο από τον Γκόλντσμπερι (56-46).

30′ Ο Μούρτος μειώνει σε 53-46.

29′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 53-44.

28′ Ο Σμιθ κάνει το 53-41, κόλλησε επιθετικά ο Άρης…

27′ Λέι απ του Ράιτ και 51-41.

26′ Τρίποντο του Τζέικομπσεν (49-41).

26′ Ο Ράιτ με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου κάνει το 46-41.

25′ Νέο καλάθι από τον αρχηγό του Άρη και 44-41.

25′ Τρίποντο από τον Ασημακόπουλο και 44-39.

24′ Καλάθι μετά από ώρα, ο Γκαβέλ κάνει το 44-36.

22′ Σκοράρει ο Γκαβέλ (42-36).

21′ Ασίστ του Γκίκα στον Χαρίση και 40-36.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η κατοχή για τον Άρη.

Ο Βεζένκοφ είναι πρώτος σκόρερ του Άρη και του αγώνα με 14 πόντους, ακολουθεί με 10 ο Αθηναίου – Από τη Μπάμπεργκ ξεχώρισαν Ράιτ και Νέουμαν με 9 πόντους.

Ο Άρης παρουσίασε το καλύτερό του πρόσωπο στο τουρνουά σε αυτό το πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικές συνεργασίες που ξεκινούσαν από τον Νίκο Γκίκα και είχαν αποδέκτες είτε τον Χαρίση, είτε τον Βεζένκοφ. Αν δεν υπήρχαν κάποιες λάθος αντιδράσεις που έδωσαν εύκολα καλάθια στη Μπάμπεργκ, το σκορ θα ήταν υπέρ των κίτρινων.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μπάμπεργκ – Άρης 40-34

20′ Βολές για τον Ασημακόπουλο, ο Άρης μειώνει σε 40-34.

20′ Λάθος του Άρη, σκοράρει ο Ράιτ (40-33).

20′ Με 1/2 βολές ο Φορντ κάνει το 38-33.

19′ Βολές για τον Τσακαλέρη, ο Άρης μειώνει σε 37-33.

19′ Βολές για τον Χαρίση, 1/2 και 37-31.

16′ Σκοράρει ο Βεζένκοφ και μειώνει σε 37-30.

Δύο κακές επιστροφές στην άμυνα στοίχισαν στους κίτρινους και έδωσαν δικαίωμα στους Γερμανούς να ξεφύγουν με 9 πόντους.

16′ Άστοχος ο Λαρεντζάκης, αιφνιδιασμός για την Μπάμπεργκ με τον Σμιθ και 37-28. Τάιμ άουτ ο Αγγέλου.

16′ Σκοράρει ο Ράιτ και κάνει το 35-28.

15′ Βολές για τον Βεζένκοφ, ο Άρης μειώνει σε 33-28.

15′ Ο Σμιθ καρφώνει (33-26).

15′ 1/2 βολές για τον Ράιτ και 31-26.

Ο Άρης παίζει πολύ έξυπνο μπάσκετ στην επίθεση, ψάχνει τα μις ματς, προσπαθεί να εκμεταλλευτεί κάθε πλεονέκτημα, ανεξάρτητα αν η μπάλα μπαίνει ή όχι στο καλάθι.

14′ Κάρφωμα του Σάντερς και 30-26.

13′ Φοβερή τάπα του Μούρτου σε προσπάθεια του Σάντερς να καρφώσει! Χειροκρότημα από όλο το γήπεδο!

11′ Βολές για τον Σάντερς, 1/2 και 28-26.

Ίσως το καλύτερο δεκάλεπτο του Άρη στο τουρνουά της Γερμανίας. Οι κίτρινοι με κορυφαίους τους Αθηναίου και Βεζένκοφ έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, με αυτοματισμούς στην επίθεση και είχαν ελάχιστες αδράνειες στην αμυντική τους λειτουργία.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Μπάμπεργκ – Άρης 27-26

10′ Τρεις βολές για τον Βεζένκοφ από φάουλ του Σάντερς, 1” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Άρης μειώνει σε 27-26.

10′ Τρίποντο του Σάντερς και 27-23.

10′ Βολές για τον Βεζένκοφ, 2/2 και 24-23.

9′ Ο Νέουμαν κάνει το 24-21.

9′ 2/2 τρίποντα από τον Βεζένκοφ και 22-22! Πατούσε τελικά, 22-21…

8′ Σκοράρει ο Ζίρμπες (22-19).

8′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 20-19!

8′ Καλάθι από τον Φορντ, η Μπάμπεργκ μπροστά με 20-16.

7′ Σκοράρει ο Ράιτ (18-16).

7′ Νέο κλέψιμο από τον Άρη, νέο καλάθι από τον Αθηναίου και 16-16.

6′ Κλέψιμο του Αθηναίου, καλάθι στον αιφνιδιασμό και 16-14.

Τάιμ άουτ ο Αγγέλου.

6′ Απαντάει ο Νέουμαν (16-12).

5′ Τρίποντο από οτν Αθηναίου και 14-12.

5′ Λάθος από τον Αθηναίου, σκοράρει ο Τζέικομπσεν (14-9).

4′ Αδράνεια στην άμυνα, κάρφωμα του Φορντ και 12-9.

4′ Καλάθι από τον Νέουμαν και 10-9.

3′ Βολές για τον Νέουμαν και 8-9.

3′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 6-9!

2′ Ισοφαρίζει ο Γκαβέλ με τρίποντο (6-6).

2′ Πικ εν ρολ Χαρίση – Αθηναίου, σκοράρει ο σέντερ και 3-6!

2′ Βολές για τον Νέουμαν, η Μπάμπεργκ μειώνει σε 3-4.

1′ Ποστάρει ο Πελεκάνος και σκοράρει (2-4).

1′ Ισοφαρίζει ο Ράιτ (2-2).

1′ Σκοράρει ο Χαρίσης και κάνει το 0-2

Χαρτάκια από τους φιλάθλους του Άρη!

Η πεντάδα του Άρη: Γκίκας, Αθηναίου, Πελεκάνος, Τσακαλέρης, Χαρίσης.

Η πεντάδα της Μπάμπεργκ: Νέουμαν, Γκαβέλ, Φορντ, Ράιτ, Τζέικομπσεν.

Με μαύρες εμφανίσεις ο Άρης, με λευκές η Μπάμπεργκ.

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα.

Ξεκινάει η παρουσίαση των δύο ομάδων σε πρότυπα ΝΒΑ! Έσβησαν τα φώτα στη Στέχερτ Αρένα!

Σε 10 λεπτά από τώρα θα ξεκινήσει το παιχνίδι, όπως αναφέρεται στον φωτεινό πίνακα της Στέχερτ Αρένα.

Στην προθέρμανση παίρνει κανονικά μέρος και ο Τζέρεμι Χαντ και μάλιστα είναι ντυμένος για να αγωνιστεί. Άγνωστο αν θα πάρει τελικά χρόνο συμμετοχής από τον Βαγγέλη Αγγέλου.

Αρκετός κόσμος στη Στέχερτ Αρένα για να παρακολουθήσει το τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά Maxit Cup. Μεταξύ αυτών και αρκετοί Έλληνες, φίλαθλοι του Άρη!