LIVE: Πανιώνιος – Άρης 63-68 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης δίνει ένα από τα πιο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια του στο φετινό πρωτάθλημα, φιλοξενούμενος στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Για πρώτη φορά μετά από καιρό οι κίτρινοι είναι πλήρεις, όμως η αποστολή τους είναι εξαιρετικά δύσκολη. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του αγώνα. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Πανιώνιος – Άρης 63-68

40′ Στα 10” 0/2 βολές από τον Πελεκάνο, αλλά δεν πειράζει… Ο Άρης κέρδισε!

40′ 2/2 βολές για τον Αθηναίου και 63-68. Απομένουν 21” πριν το τέλος.

40′ Ο Μπατής στα 28” μειώνει σε 63-66.

40′ Τρίποντο από τον Αθηναίου στα 42” και ο Άρης μπροστά με 61-66! Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

39′ Ο Σίμτσακ με επιθετικό ριμπάουντ ευστοχεί και κάνει το 61-63.

39′ 0/2 βολές για τον Μούρτο, 5ο φάουλ για τον Λάνγκφορντ. Παραμένει το 59-63.

39′ Βολές για τον Μακ Κόλουμ και 59-63.

39′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 57-63!

38′ Βολές για τον Λάνγκφορντ από το 4ο φάουλ του Τσακαλέρη, που χτύπησε και στο γόνατο… Μπαίνει ο Ασημακόπουλος. Το σκορ γίνεται 57-60. Απομένουν 2.13 πριν το τέλος.

38′ 2/2 βολές για τον Πελεκάνο (2.26 πριν το τέλος), το σκορ γίνεται 55-60.

38′ Βολές για τον Μπατή, 0/2 παραμένει το 55-58. Ριμπάουντ από τον Βεζένκοφ…

38′ Άστοχο τρίποντο από τον Αθηναίου.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Λάνγκφορντ, 5ο φάουλ από τον Σαρικόπουλο. Ο Πανιώνιος μειώνει σε 55-58.

37′ Βολές για τον Μούρτο (3.56 πριν το τέλος), το σκορ γίνεται 52-58.

36′ Ο Μίλμπουρν πετυχαίνει καλάθι, παίρνει και το φάουλ από τον Ασημακόπουλο, που είναι αρνητικός μέχρι τώρα… Ο Πανιώνιος μειώνει σε 52-56.

36′ Λάθος του Ασημακόπουλου… Έχασε ευκαιρία ο Άρης να ξεφύγει.

36′ 2/2 βολές για τον Πελεκάνο, ο Άρης μπροστά με 49-56. Τάιμ άουτ για τον Σφαιρόπουλο.

34′ Βολές για τον Αθηναίου από το τέταρτο φάουλ του Λάνγκφορντ. Ο Άρης μπροστά με 49-54.

34′ Βολές για τον Λάνγκφορντ από φάουλ του Τσακαλέρη, το σκορ γίνεται 49-52.

34′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (48-52)! Πρώτο καλάθι του Άρη στην τέταρτη περίοδο.

33′ Ο Μακ Κόλουμ κάνει το 48-50.

33′ Τέταρτο φάουλ και για τον Σαρικόπουλο. Επιθετικό και αυτό…

32′ Τέταρτο ομαδικό φάουλ για τον Άρη. Από το επόμενο ο Πανιώνιος θα εκτελεί βολές. Κανένα ομαδικό φάουλ ο Πανιώνιος. Τάιμ άουτ από τον Μίνιτς.

32′ Βολές για τον Λάνγκφορντ, το σκορ γίνεται 46-50.

31′ Τέταρτο φάουλ για τον Πελεκάνο…

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης ανάγκασε τον Πανιώνιο να πετύχει 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και προηγείται με 50-44. Οι βολές είναι ένα πρόβλημα (12/20), όμως οι κίτρινοι έχουν καταφέρει να περιορίσουν την δράση των Μακ Κόλουμ (6π. με 2/9 σουτ) και Ντούβνιακ (3π. με 1/4 σουτ).

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 44-50

30′ Στη γραμμή των βολών ο Μποχωρίδης, κάνει το 44-48. Στη δεύτερη βολή παίκτης του Πανιωνίου την έριξε στο καλάθι και χρεώθηκε καλάθι (44-50).

30′ Βολές για τον Χαντ, ο Άρης μπροστά με 44-47.

29′ Ο Λάνγκφορντ μειώνει (44-46).

29′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, 2/2 και 42-46.

28′ Βολές από τον Μποχωρίδη, 1/2 και 42-44.

28′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάρτερ, ο Πανιώνιος μειώνει στον πόντο (42-43).

27′ Βολές για τον Αθηναίου, ο Άρης μπροστά με 39-43.

26′ Βολές για τον Σίμτσακ από το τρίτο φάουλ του Πελεκάνου. Το σκορ γίνεται 39-41.

Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

25′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει και κάνει το 38-41.

23′ Ο Αθηναίου σκοράρει (38-39).

23′ Ο Πελεκάνος με νέο τρίποντο κάνει το 38-37!

23′ Ο Κάρτερ κάνει το 38-34.

23′ Απαντάει άμεσα ο Βεζένκοφ με τρίποντο (36-34).

23′ Ο Μισέλ ευστοχεί και κάνει το 36-31.

22′ 1/2 βολές από τον κάρτερ (34-31).

ΣΧΟΛΙΟ: Αβίαστα λάθη (8 στην β’ περίοδο) και χαμένες βολές (5/10) δεν επιτρέπουν στον Άρη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Οι κίτρινοι δείχνουν καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αλλά λεπτομέρειες δεν τους έχουν αφήσει να προηγούνται.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πανιώνιος – Άρης 33-31

20′ Ο Σαλούστρος σκοράρει (33-31).

20′ Βολές για τον Πελεκάνο, 1/2 και 31-31.

20′ Βολές για τον Κάρτερ, το σκορ γίνεται 31-30.

19′ Ο Χαρίσης βάζει τον Άρη μπροστά με 29-30!

19′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 29-28!

18′ 0/2 βολές ο Σίμτσακ, παραμένει το 29-25.

18′ Ο Μποχωρίδης μειώνει σε 29-25.

18′ Τρίποντο από τον Μακ Κόλουμ και 29-23.

17′ Βολές για τον Πελεκάνο, 1/2 και 26-23. Ο Άρης έχει 4/8 σήμερα…

17′ Ο Μακ Κόλουμ κάνει το 26-22.

16′ Ο Τσακαλέρης μειώνει (24-22) μετά από ασίστ του Γκίκα.

15′ Τεχνική ποινή στον Αθηναίου για “θέατρο”. Βολές για τον Μακ Κόλουμ και 24-20.

13′ Τρίποντο από τον Ντούβνιακ (23-20).

12′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, το σκορ γίνεται 20-20.

12′ Μειώνει άμεσα ο Αθηναίου με τρίποντο (20-19).

12′ Κάρφωμα από τον Σκορδίλη και 20-16.

11′ Τρίποντο από τον Μπατή και 18-16.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγείται και θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη διαφορά αν έλεγχε τα ριμπάουντ. Επέτρεψε στον Πανιώνιο να πάρει 7 επιθετικά ριμπάουντ, όμως οι γηπεδούχοι είναι άστοχοι με 3/15 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Ο Άρης έχει 7/12 δίποντα και μόλις ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 15-16

10′ 2/2 βολές για τον Μποχωρίδη και 15-16.

9′ 0/2 βολές από τον Μούρτο, παραμένει το 15-14.

8′ 2/2 βολές για τον Αθανασούλα και 15-14.

7′ Κάρφωμα του Χαρίση στον αιφνιδιασμό (13-14).

7′ Ο Μποχωρίδης ευστοχεί (13-12).

6′ Ο Βεζένκοφ μειώνει (13-10).

6′ Ο Κάρτερ είναι “ζεστός” και κάνει το 13-8, φτάνοντας στους 8 πόντους.

5′ Τρίποντο από τον Κάρτερ και 11-8.

4′ Ο Μισέλ ευστοχεί και ισοφαρίζει (8-8).

3′ Ο Πελεκάνος βάζει και πάλι τον Άρη μπροστά (6-8).

2′ Ισοφαρίζει ο Αθηναίου (6-6).

2′ Τρίποντο από τον Κάρτερ (6-4).

2′ Νέο καλάθι από τον Πελεκάνο και 3-4.

1′ Καλάθι και φάουλ για τον Μισέλ (3-2).

1′ Ο Πελεκάνος ανοίγει το σκορ (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Μποχωρίδης, Αθηναίου, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Πανιωνίου: Μακ Κόλουμ, Κάρτερ, Αθανασούλας, Λάνγκφορντ, Μισέλ.

Ο Άρης έχει ρεκόρ 7-10 και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας. Ο Πανιώνιος με ρεκόρ 13-4 ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στη 2η θέση.

Είναι η τρίτη φορά φέτος που οι δύο ομάδες αναμετρώνται. Στο πρωτάθλημα ο Πανιώνιος “έκλεψε” τη νίκη στο Αλεξάνδρειο, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Άρη και κέρδισε με 65-63. Στο κύπελλο οι κίτρινοι επιβλήθηκαν με σκορ 88-79 και πήραν την πρόκριση στον τελικό.