LIVE: Πανιώνιος-Άρης: 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το πρωτάθλημα ξεκινάει για τον Άρη σήμερα κόντρα στον Πανιώνιο. Η πρώτη σέντρα θα γίνει στις 8.30 μ.μ. Το PRESSARIS βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη από όπου θα σας μεταδώσει το pre-game, την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, καθώς και το “τρίτο ημίχρονο” με δηλώσεις, κριτική και ρεπορτάζ από την κιτρινόμαυρη προσπάθεια. Μείνετε συντονισμένοι…

18.30 Το πούλμαν της αποστολής του Άρη φτάνει στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

18:40
Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη κάνουν τον καθιερωμένο “αναγνωριστικό” περίπατο στον αγωνιστικό χώρο.

19:35 Ο Άρης βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει ζέσταμα.

19:49 Ελάχιστοι οι φίλαθλοι των γηπεδούχων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις κερκίδες του σταδίου.

19:43 Οι παίκτες του Πανιωνίου ξεκινούν και αυτοί με τη σειρά τους την προθέρμανση.

19:51 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Σουνάς, Ασλανίδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννακόπουλος, Σπυρόπουλος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Μενδρινός, Ντούνης, Αραβίδης, Καμπάνταης

Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Ηλίας Σπάθας της ΕΠΣ Πειραιά, με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Σταθόπουλο (Ηλείας).

19:57 Με πέντε πρώην “κίτρινους” θα ξεκινήσει την αναμέτρηση εναντίον του Άρη ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Ο λόγος για τους Ευθύμη Κουλουχέρη, Βασίλη Ρόβα, Κώστα Μενδρινό, Χρήστο Αραβίδη και Λεωνίδα Καμπάνταη.

20:02 Το “παρών” στο γήπεδο δίνει και ο Βλάσης Τσάκας

20:09 Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στα αποδυτήρια. Απομένουν 20 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης που κλείνει την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

20:14 Στο γήπεδο βρίσκεται και ο γνωστός μάνατζερ Θεόφιλος Καρασαββίδης, ο οποίος μεταξύ άλλων εκπροσωπεί και τον πρώην πλέον “κίτρινο” Γιώργο Κατίδη.

20:20 Δέκα λεπτά απομένουν για την έναρξη του ματς.

20:22 Οι αναπληρωματικοί ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου κατευθύνονται προς τον πάγκο της ομάδας. Το ίδιο πραγματοποιούν και οι αντίστοιχοι του Άρη.

20:24: Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

20:29: Σέντρα για τους παίκτες του Πανιωνίου.

1′ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

Mε κίτρινες φανέλες και κίτρινα σορτσάκια η ομάδα του Άρη

4′ Το πρώτο φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη, μετά από μαρκάρισμα του Κουλουχέρη στον Γιαννιώτα περνάει ανεκμετάλλευτο.

Περίπου 100 φίλαθλοι του Άρη βρίσκονται στις κερκίδες της Νέας Σμύρνης. Βρήκαν τρόπο να δώσουν τη μάχη στο πλευρό της ομάδας! Παρά τα τερτίπια της αστυνομίας.

8′ Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ματς.

13′ Ο Άρης δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας.

ΓΚΟΛ 1-0: 14′ Ο Λαμπρόπουλος από κοντά κάνει το 1-0, μετά από απόκρουση του Βελλίδη. Εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού από δεξιά, ο Καμπάνταης προσπάθησε να μπει στη φάση, ο Βελλίδης έδιωξε αρχικά και ο Λαμπρόπουλος από κοντινή απόσταση με σουτ άνοιξε το σκορ.

16′ Σωτήρια επέμβαση του Βελλίδη μετά από κεφαλιά του Καμπάνταη μέσα στην περιοχή.

Προβληματισμός στον πάγκο του Άρη και εσωτερική αλλαγή. Αμοιβαία αλλαγή των ακραίων μπακ Γιαννίτση και Ασλανίδη.

20′ Ο Πανιώνιος ελέγχει το ρυθμό του αγώνα έως τώρα.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Ασλανίδη. Η πρώτη στον αγώνα.

25′ Αδύναμο σουτ του Γιαννιώτα από δεξιά, ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

29′ Μακρινό σουτ του Ντούνη, ο Βελλίδης μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

30′ Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα 56%-44% η κατοχή της μπάλας υπέρ των γηπεδούχων.

35′ Τον Νταμαρλή ετοιμάζει ο Κατσαβάκης.

37′ Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Εξω ο Ασλανίδης, μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Νταμαρλής.

40′ Πολλές οι εσωτερικές αλλαγές. Δεξί μπακ ο Παπαστεριανός. Προωθημένος στην κορυφή ο Τριανταφυλλάκος, πιο πίσω ο Σουνάς και ο Καπετάνος, αριστερά ο Καζναφέρης.

42′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη με τον Γιαννίτση. Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου από δεξιά, κεφαλιά πάσα του Γιαννίτση στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαζαχαρίας μόνος με την εστία δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

43′ Κίτρινη στον Παπαστεριανό.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

57%-43% η κατοχή της μπάλας από τον Πανιώνιο, 4-1 τα κόρνερ, 7-2 οι τελικές προσπάθειες.

46′ Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο… Όλα για την ανατροπή από τον Άρη.

50′ Ωραία προσπάθεια του Γιαννιώτα στην αντεπίθεση και σουτ του από πλάγια θέση αριστερά και μέσα στην περιοχή, ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

51΄Μακρινό άστοχο σουτ του Καζναφέρη, η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.

Αρκετά ζωηρός και πιο οργανωμένος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης, πατάει καλύτερα στο χορτάρι.

53′ Νέο σουτ του Γιαννιώτα. Η 3η τελική του Γιαννιώτα από τις πέντε του Άρη.

57′ Χτύπημα του Ρόβα με τον αγκώνα πάνω στον Τριανταφυλλάκο δεν είδε ο Σπάθας.

60′ Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα. Ο Άρης πατάει καλύτερα στο διάστημα αυτό…

62′ Δυο αλλαγές και για τις δυο ομάδες. Τσουκάνης αντί Γιαννίτση για τον Άρη. Οκόγιε αντί Ντούνη για τον Πανιώνιο.

63′ Κόκκινη κάρτα στον Καμπάνταη για χτύπημα στον Παντίδο. Με δέκα παίκτες ο Πανιώνιος. Κίτρινη βλέπει ο Παντίδος.

67′ Ο Ελευθερόπουλος ρίχνει τον Αδράλα αντί του Μενδρινού.

69′ Ετοιμάζει Οικονομόπουλο ο Κατσαβάκης.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουκάνη.

73′ Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Οικονομόπουλος αντί του Σουνά στον αγωνιστικό χώρο.

75′ Ακόμη ένα τέταρτο για να πετύχει ο Άρης την ανατροπή μέσα στην Νέα Σμύρνη.

78′ Μετά την αποβολή του Καμπάνταη οι κίτρινοι δεν έχουν φανεί απειλητικοί. Πιέζει ο Άρης, αλλά δεν έχει καταφέρει να διασπάσει τη συμπαγή άμυνα των γηπεδούχων.

80′ Δυνατό σουτ του Οκόγιε, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Βελλίδη.

81′ Άναψαν τα αίματα και διακοπή του αγώνα. Ο Λαμπρόπουλος χτύπησε εκτός φάσης τον Γιαννιώτα και θα έπρεπε να δεχθεί κόκκινη κάρτα. Πολύς κόσμος μέσα στον αγωνιστικό χώρο!

84′ Ο Σπάθας απέβαλε τον γυμναστή του Άρη Ηλία Καρακώστα και τον συνεργάτη του Ελευθερόπουλου Κώστα Παναγόπουλος.

86′ Κόκκινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο! Έστω και αργά. Με εννιά ο Πανιώνιος. Κίτρινες σε Ρόβα, Κουλουχέρη, Παπαζαχαρία.

87′ Ξαναρχίζει το παιχνίδι! Με εννιά παίκτες ο Πανιώνιος. Όλα για όλα ο Άρης.

89′ Ο Αυλωνίτης μέσα στο παιχνίδι αντί του Γουνδουλάκη.

90′ Οκτώ (8) λεπτά των καθυστερήσεων!

90+1′ Μακρινό σουτ του Καπετάνου, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

90’+2′ Ο Άρης θέλει την ισοφάριση.

90+3′ Άστοχο μακρινό σουτ του Οκόγιε, η μπάλα έφυγε άουτ.90+4′ Δυνατό σουτ του Γιαννιώτα πίσω από το ημικύκλιο, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε με δυσκολία.

90+4′ Σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή άουτ!

90’+5′ Κίτρινη κάρτα στον Γιαννακόπουλο για διαμαρτυρία. Αλλά και στον… Διούδη που είναι στον πάγκο!

90’+8′ Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.