LIVE: ΠΑΟΚ – Άρης 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Δύσκολη αποστολή για τον Άρη στην Τούμπα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι αντιμετωπίζουν τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ντέρμπι της χρονιάς με στόχο το θετικό αποτέλεσμα. Το PRESSARIS βρίσκεται στο γήπεδο της Τούμπας από όπου θα σας μεταδώσει το pre-game, την εξέλιξη του αγώνα, λεπτό προς λεπτό και το “τρίτο ημίχρονο” με ρεπορτάζ και δηλώσεις. Μείνετε συντονισμένοι…

* Στο γήπεδο έφτασε το πούλμαν με τους παίκτες, αλλά και το δεύτερο πούλμαν με τα μέλη της διοικούσας επιτροπής και περίπου 15 φίλους της ομάδας που εξασφάλισαν πρόσκληση. Ακούστηκαν, πάντως, κάποιες χλιαρές αποδοκιμασίες από μερικούς οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρίσκονταν έξω από την Τούμπα.

* Παρόντες από πλευράς διοίκησης είναι οι Ζαμπέτας, Κατσιαούνης, Λαμπριάκος και Στεφανίδης, ο πρόεδρος του Α.Σ Νίκος Παπαδόπουλος με τον αντιπρόεδρο Κώστα Ευθυμιάδη, ο Παναγιώτης Ζουμπουρίδης και ο Αρης Ναούμ εκ μέρους της ΚΜΑ, ςτο πρώην μέλος του δ.σ. της ΠΑΕ  Ηλίας Πόππης και άλλοι.

* Οι άνθρωποι του Αρη θα φιλοξενηθούν σε σουίτα του γηπέδου της Τούμπας, όπως γίνεται κάθε χρόνο.

* Δέκα λεπτά μετά την άφιξη της αποστολής του Άρη έφθασε η αποστολή του ΠΑΟΚ, κάτω από παροτρύνσεις των γηπεδούχων οπαδών. Αμέσως μετά έφτασε ο Τάκος Κάκος και οι συνεργάτες του μέσα σε ένα ταξί. Κατά την αγαπημένη του… συνήθεια ο Κερκυραίος έκανε μία βόλτα του αγωνιστικού χώρου.

* Πολύς κόσμος δεν υπάρχει στην Τούμπα. Μοναδικά πανό που υπάρχουν είναι τα έξι με τα ονόματα των νεκρών από το δυστύχημα των Τεμπών.

* Ο Γιάννης Γκέσιος δεν άντεξε στους πόνους, το γόνατό του δεν παρουσίασε βελτίωση από το πρήξιμο που είχε και το υγρό που μάζεψε και ο 24χρονος επιθετικός τελικά θα μείνει εκτός μάχης, λίγη ώρα πριν την έναρξη του ντέρμπι.

19:15 Μικρής έκτασης επεισόδια έξω από το γήπεδο της Τούμπας μεταξύ φιλάθλων του ΠΑΟΚ και αστυνομικών.

19:35  Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κατσικάς, Ρομπέρ, Λίνο, Φωτάκης, Λόρενς, Λαζάρ, Κάτσε, Κουμάλο, Αθανασιάδης, Έττο

ΑΡΗΣ:  Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Καζναφέρης, Αγκάνθο, Καπετάνος, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Σουνάς, Νταμαρλής, Ψυχογιός, Κοέλιο

19:36 Οι τερματοφύλακες του Άρη βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσουν την προθέρμανσή τους.

19:40 Οι πορτιέρο του ΠΑΟΚ αρχίζουν να προθερμαίνονται.

19:43 Οι παίκτες του Άρη ξεκινούν το καθιερωμένο ζέσταμα.

19:49 Διαιτητής του ντέρμπι θα είναι ο Τάσος Κάκος της Ένωσης Κέρκυρας, ενώ βοηθοί του οι Τάτσης (Ηπείρου) και Μπαλτάς (Αχαΐας).

20:15 Οι παίκτες των δύο ομάδων παίρνουν το δρόμο των αποδυτηρίων. Απομένουν 15 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.

20:27 Οι αναπληρωματικοί παίκτες των ομάδων κατευθύνονται στους δύο πάγκους.

20:28 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του παιχνιδιού.

20:29 Ο Μάρκος Βελλίδης κατευθύνεται προς την εστία που βρίσκεται μπροστά από τις θύρες 7-8.

20:30 Ο Άρης στη σέντρα με τους Αγκάνθο και Κοέλιο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7΄ Ολιγόλεπτη διακοπή του παιχνιδιού λόγω τραυματισμού του Λαζάρ.

8′ Ο Φωτάκης επιχειρεί από τα δεξιά να “τρυπήσει” την άμυνα του Άρη, όμως ο Παπαζαχαρίας απομακρύνει εγκαίρως.

9′ Μακρινό σουτ του Λίνο, η μπάλα σκάει μπροστά στο Βελλίδη, όμως ο πορτιέρο των “κίτρινων” μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

10′ Σουτ Σουνά αρκετά έξω από την περιοχή περνάει άουτ.

11′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον ΠΑΟΚ με “κεραυνό” του Λόρενς από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Βελλίδης έπεσε, αλλά δεν κατάφερε να απομακρύνει.

14΄ Ο Σουνάς στρώνει στον Αγκάνθο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ανατρέπεται από τους αντίπαλους αμυντικούς, όμως ο Κάκος δείχνει να συνεχιστεί η φάση.

18′ Εκτέλεση φάουλ από τον Καπετάνο, η μπάλα βρίσκει στους αμυντικούς του “δικεφάλου” και στη συνέχεια καταλήγει κόρνερ.

20′ Φάουλ του Πουλίδο πάνω στο Φωτάκη. Συστάσεις του Κάκου στον Ισπανό αμυντικό.

22′ Ο Λαζάρ σερβίρει στο Ρομπέρ, όμως ο Παπαζαχαρίας προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ.

23′ ΓΚΟΛ! 2-0 για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, ο Κατσικάς “πιάνει” την κεφαλιά, η μπάλα σκάει μπροστά στο Βελλίδη και στη συνέχεια καταλήγει στα δίχτυα των “κίτρινων”.

25′ Ο Καπετάνος βγάζει στον Αγκάνθο, που βρίσκεται απέναντι από τον Γλύκο, όμως ο τερματοφύλακας των “ασπρόμαυρων” προλαβαίνει και μπλοκάρει τη μπάλα.

26′ Ο Αθανασιάδης γίνεται κάτοχος της μπάλας και βγαίνει τετ α τετ με τον Βελλίδη, ο οποίος την τελευταία στιγμή καταφέρνει να απομακρύνει την μπάλα.

27′ Κίτρινη κάρτα στους Πουλίδο και Κάτσε.

30′ ΓΚΟΛ! 3-0 για τους γηπεδούχους! Ο Γιώργος Φωτάκης ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έπειτα πάσα του Αθανασιάδη και σέντρα του Λαζάρ από τα δεξιά.

31′ Μακρινό σουτ του Καζναφέρη περνάει αρκετά πάνω από την εστία του Γλύκου.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο.

34′ Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία από τους “ασπρόμαυρους” με τον Λίνο.

36′ Ο Κουμάλο “κιτρινίζεται” από τον Κάκο.

37′ Δεύτερο κόρνερ για τον Άρη με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Κοέλιο. Ο Καπετάνος “πιάνει” την κεφαλιά, όμως ο Γλύκος την τελευταία στιγμή διώχνει σε κόρνερ.

38′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! Ο Άρης μειώνει σε 3-1 με τον Ντάβιντ Αγκάνθο! Ο Κοέλιο ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ και ο 31χρονος επιθετικός έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην εστία του Γλύκου, πετυχαίνοντας το τρίτο σερί του γκολ με τη φανέλα των “κίτρινων”.

41΄Ο Αθανασιάδης επιχειρεί το σουτ όμως ο Βελλίδης πέφτει και μαζεύει την μπάλα.

43′ ΓΚΟΛ! 4-1 για τον ΠΑΟΚ με γυριστό σουτ του Αθανασιάδη, έπειτα από σέντρα του Ρομπέρ.

44′ Ο Σουνάς από τα δεξιά δοκιμάζει το σουτ όμως ο Γλύκος πέφτει στην κλειστή του γωνία και μπλοκάρει.

ΛΗΞΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Το δεύτερο μέρος ξεκινάει με δύο αλλαγές για το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη. Ο Γιώργος Μαργαρίτης παίρνει τη θέση του Δημήτρη Σουνά και ο Μανώλης Παπαστεριανός εκείνη του Ερωτόκριτου Νταμαρλή.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Ρομπέρ.

49′ Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Αθανασιάδη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη και από πλεονεκτική θέση απέναντι στο Βελλίδη πλάσαρε μόλις άουτ.

51΄ Εκτέλεση φάουλ με τον Καπετάνο από τα αριστερα, ο Αγκάνθο “πιάνει” την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.

53′ Αγγελούδης, Ασλανίδης και Γιαννίτσης προθερμαίνονται από πλευράς Άρη, ενώ Γεωργιάδης, Πέλκας και Σαλπιγγίδης έχουν ήδη ξεκινήσει και αυτοί το ζέσταμά τους για λογαριασμό του ΠΑΟΚ.

59′ Ο Νίκος Αγγελούδης κατευθύνεται προς τον πάγκο του Άρη και θα αποτελέσει την τρίτη και τελευταία αλλαγή των “κίτρινων”.

61′ Ο Γιαννιώτας κερδίζει την μπάλα στα δεξιά, πλασάρει στον Καπετάνο, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αναγκάζει τον Γλύκο να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

62′ Το κόρνερ εκτελείται από τα αριστερά για τον Άρη και έπειτα από σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Πουλίδο σουτάρει, όμως η μπάλα προσκρούει πάνω στον Αγκάνθο και απομακρύνεται με αποτέλεσμα να χαθεί μία μεγάλη ευκαιρία για τους “κίτρινους”

62′ Κλείνει ο κύκλος των αλλαγών για τον Μάκη Κατσαβάκη. O Νίκος Αγγελούδης παίρνει τη θέση του Κώστα Καζναφέρη που λίγο νωρίτερα γλύτωσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Κάκο.

66′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιώργος Γεωργιάδης αντικαθιστά τον Κάτσε.

71′ Ο Φωτάκης αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

73′ Ο Μαργαρίτης βγάζει μία ωραία κάθετη πάσα στο Γιαννιώτα, όμως ο 19χρονος διεθνής του Άρη υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

74′ Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι.

75′ Κίτρινη στο Γεωργιάδη για φάουλ πάνω στο Γιαννιώτα.

77′ Έντονος διάλογος Καπετάνου-Κατσικά, ο οποίος αναγκάζει τον Κάκο να προβεί σε συστάσεις προς τους δύο ποδοσφαιριστές.

79′ Δεύτερη αλλαγή για το “δικέφαλο”. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μπαίνει στο ματς στη θέση του Ρομπέρ.

80′ Μακρινό σουτ του Αγκάνθο περνάει λίγο πάνω από την εστία του Γλύκου.

82′ Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σαλπιγγίδης πλάσαρε από τα δεξιά, ο Βελλίδης απομάκρυνε αρχικά και στη συνέχεια ο Ψυχογιός παραχώρησε το κόρνερ.

84′ Ο Δημήτρης Πέλκας ετοιμάζεται να μπει στο ματς, ολοκληρώνοντας τις αλλαγές για τον ΠΑΟΚ.

86′ Έντονες αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Ο Τάσος Κάκος βγάζει κίτρινη κάρτα στους Γιαννιώτα, Παπαστεριανό, Αγκάνθο, Κατσικά, αλλά και Σταφυλίδη που βρίσκεται στον πάγκο.

89′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους “ασπρόμαυρους”. Ο Δημήτρης Πέλκας παίρνει τη θέση του Στέφανου Αθανασιάδη.

90′ Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων!

91′ Ο Κατσικάς αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Αγκάνθο και αποχωρεί από τον αγώνα αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με 10 παίκτες.

90+2′ Κεφαλιά του Αγγελούδη, ο Γλύκος έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

90’+8′ Σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο, με τον Γιαννιώτα να κάνει φάουλ στον Λόρενς και τον Ιρλανδό να σηκώνεται και να τον σπρώχνει αντιαθλητικά. Κόκκινη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα και απευθείας κόκκινη στον Λόρενς. Αποβλήθηκε και ο Γιώργος Δώνης για τα… μάτια του κόσμου.