LIVE: Ρέθυμνο – Άρης 68-50 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης δεν κατέβηκε ποτέ στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”. Δεν έπαιξε μπάσκετ, δεν πάλεψε και μοιραία έφυγε με πολύ βαριά ήττα με σκορ 68-50 απέναντι στο Ρέθυμνο, παρουσιάζοντας τεράστια προβλήματα στην επιθετική του λειτουργία!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ρέθυμνο – Άρης 68-50

40′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης (68-50).

40′ Τρίποντο του Ντούβνιακ (68-48). Τάιμ άουτ πήρε ο Αλεξανδρής για την τελευταία επίθεση! Απομένουν 15” πριν το τέλος.

38′ Βολές για τον Δήμα και 65-46. Κλέψιμο του Πελεκάνου, καλάθι από τον Πάσαλιτς (65-48).

38′ Απαντάει ο Λάτοβιτς και κάνει το 65-44.

37′ Μειώνει σε 62-44 με τρίποντο ο Ασημακόπουλος.

36′ Τεχνική ποινή στο Ρέθυμνο, βολές για τον Πάσαλιτς και 62-41.

35′ Απαντάει ο Λάτοβιτς (62-39).

35′ Μειώνει με βολές ο Μποχωρίδης σε 60-39.

34′ Νέο καλάθι από τον Σαρικόπουλο (60-37).

33′ Σκοράρει ο Σαρικόπουλος (60-35).

31′ Βολές για τον Μποχωρίδη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το σκορ γίνεται 60-33.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 60-31

30′ Καλάθι από τον Ντούβνιακ, το σκορ γίνεται 60-31.

28′ Μειώνει ο Ασημακόπουλος σε 58-31.

28′ Τρίποντο του Λάτοβιτς, το Ρέθυμνο προηγείται με 58-29. Αυτός δεν είναι ο Άρης…

26′ Τρίποντο από τον Κάρτερ, το σκορ γίνεται 55-27. Μειώνει ο Πελεκάνος (55-29).

23′ Λάθος του Άρη, τρίποντο του Κόμματου και 52-27! Το παιχνίδι έχει ξεφύγει…

23′ Βολές για τον Ντούβνιακ, το σκορ γίνεται 49-27.

22′ Ο Κάρτερ ευστοχεί και κάνει το 47-27.

21′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 45-27.

21′ Απαντάει άμεσα ο Καλλινικίδης (45-24).

21′ Ο Πελεκάνος σκοράρει και μειώνει σε 43-24.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 43-22

20′ Τρίποντο από τον Ντούβνιακ! Το Ρέθυμνο μπροστά με 21 πόντους (43-22).

20′ Βολές για τον Ντούβνιακ, το σκορ γίνεται 40-22!

19′ Σκοράρει ο Τσόχλας και το Ρέθυμνο μπροστά με 38-22.

18′ Απαντάει ο Μποχωρίδης και μειώνει σε 36-22.

18′ Τρίποντο από τον Αγγελόπουλο (36-20).

17′ Λάθος από τον Ασημακόπουλο, παραμένει το 33-20 και τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

17′ Βολές για τον Πελεκάνο (33-20).

16′ 1/2 βολές για τον Ασημακόπουλο (33-18).

15′ Καλάθι του Αγγελόπουλου και η διαφορά πάει στους 16 πόντους (33-17).

15′ 1/2 βολές για τον Ασημακόπουλο και 31-17.

14′ Λάθος του Βεργίνη, κλέβει ο Σιζόπουλους και κάνει το 31-16! Ο Άρης σε πλήρη σύγχυση… Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

14′ Τρίποντο από τον Κόμματο και η διαφορά πάλι στους 13 πόντους (29-16).

Ο Άρης έχει κάνει ήδη έξι λάθη στα πρώτα 14 λεπτά. Είχε σκοράρει στο α’ δεκάλεπτο μόλις δύο δίποντα και επτά βολές!

14′ Απαντάει άμεσα ο Πέτγουεϊ με δύο συνεχόμενα καλάθια και κάνει το 26-16.

13′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 22-16.

12′ Σκοράρει ο Ασημακόπουλος και μειώνει σε 22-13.

Χωρίς σκορ το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο…

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 22-11

9′ Βολές για τον Καραποστόλου και 22-11.

9′ Ο Ντούβνιακ με λέι απ κάνει το 22-9.

8′ Βολές για τον Σαρικόπουλο, 1/2 και 20-9.

8′ Τρίποντο από τον Λάτοβιτς, το Ρέθυμνο μπροστά με 20-8! Δεν λειτουργεί τίποτα καλά για τον Άρη στο ξεκίνημα…

8′ Επιθετικό ριμπάουντ του Σαρικόπουλου και καλάθι, 17-8 μειώνει ο Άρης.

7′ Μειώνει ο Πελεκάνος σε 14-6, απαντάει όμως άμεσα το Ρέθυμνο με τον Κάρτερ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ κάνει το 17-6.

6′ Νέο καλάθι από τον Κάρτερ, το Ρέθυμνο μπροστά με 14-4.

5′ Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ και 12-4.

5′ Δύο βολές για τον Βεργίνη, ο Άρης μειώνει σε 9-4.

4′ Τρίποντο από τον Ντούβνιακ και το Ρέθυμνο μπροστά με 9-2.

4′ Πρώτο καλάθι για τον Άρη με τον Πελεκάνο.

3′ Ο Ντούβνιακ κάνει το 6-0.

3′ Καλάθι από τον Κάρτερ και 4-0.

2′ Σκοράρει ο Πέτγουεϊ και κάνει το 2-0.

Η πεντάδα του Άρη: Βεργίνης, Πάσαλιτς, Πελεκάνος, Ασημακόπουλος, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Ρεθύμνου: Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος, Κάρτερ, Ντούβνιακ, Πέτγουεϊ.

Δεν θα παίξει ο βασικός πλέι μέικερ του Ρεθύμνου, Τζεικόβαν Μπράουν, καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Ντεμπούτο για τον Δημήτρη Βεργίνη στο φετινό πρωτάθλημα. Πήρε την θέση του Νίκου Μποχωρίδη στην 12αδα του Άρη.

Μοναδική ήττα του Άρη από το Ρέθυμνο ήταν η περσινή, στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”. Οι κίτρινοι έχουν τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες με τους Κρητικούς.