LIVE: Σιένα – Άρης 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στο Σαν Βίτο Ντι Καντόρε της βόρειας Ιταλίας ξεκινάει ο Άρης σε λίγη ώρα (18.00, ΟΤΕ TV) τα φιλικά του παιχνίδια απέναντι στην Σιένα. Οι κίτρινοι, πιο νεανικοί από ποτέ και μόνο με Έλληνες παίκτες θα επιδιώξουν να χρησιμοποιήσουν αυτό το πρώτο φιλικό, περισσότερο για να μάθει ο ένας τον άλλον. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει με κάθε λεπτομέρεια την εξέλιξη του αγώνα, όπως φυσικά και το ρεπορτάζ με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών. Μείνετε συντονισμένοι!

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης έχασε στο πρώτο φιλικό, αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι απουσιάζουν οι τρεις μεταγραφές άνω των 24 ετών, ο Γιαννιώτας είναι ακόμα σε φάση… αποθεραπείας από το ευρωπαϊκό Νέων και η Σιένα είναι ομάδα της Serie A και σαφώς πιο μπροστά αφού ξεκίνησε νωρίτερα την προετοιμασία της, τότε σαφώς μπορεί ο φίλαθλος του Άρη να είναι αισιόδοξος.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Σιένα – Άρης 1-0

87′ Και ο Νίκος Αγγελούδης περνάει στο παιχνίδι. Παίρνει την θέση του Παντίδος.

86′ Λάθος στην άμυνα του Άρη, ο Παολούτσι βρέθηκε σε θέση βολής, απέκρουσε ο Βελλίδης.

85′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Αντωνιάδης στην θέση του αρκετά καλού σήμερα Ασλανίδη.

83′ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Άρη. Εκτελεί ο Γιαννιώτας, η μπάλα κοντράρει, κόρνερ για τους κίτρινους.

80′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ για τον Καπετάνο, λίγο έξω η μπάλα! Ο 28χρονος αφήνει την θέση του στον Ερωτόκριτο Νταμαρλή.

78′ Σουτ του Σουνά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, δεν βρίσκει στόχο.

75′ Νέα αλλαγή για τον Άρη. Ο Σουνάς στην θέση του Τριανταφυλλάκου.

66′ Ο Κανούλας μπαίνει στο παιχνίδι στην θέση του Κώστα Καζναφέρη, που είχε και έναν τραυματισμό πριν από λίγα λεπτά.

Ετοιμάζεται ο Σάκης Κανούλας να μπει στο παιχνίδι. Υπάρχει ένταση στα τελευταία λεπτά μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη από φάουλ του Καπετάνου και εναέρια προβολή του Τριανταφυλλάκου! Λίγο έξω από το δεξί κάθετο του Πέγκολο η μπάλα.

56′ Αλλαγή για τον Άρη. Στο γήπεδο ο Γιάννης Γιαννιώτας, αντικαθιστά τον Γιάννη Γκέσιο.

55′ Μοναδική ευκαιρία για την Σιένα να κάνει το 2-0, χαμένη από τον Πάτσι.

53′ Ο Μάκης Κατσαβάκης άλλαξε το σχήμα, τοποθετώντας τον Ηρακλή τρίτο στόπερ δίπλα στους Παντίδο και Παπαζαχαρία.

Σχόλιο του Μάκη Κατσαβάκη σε έναν παίκτη του ακούστηκε από την τηλεοπτική μετάδοση: “Δεν πειράζει αγόρι μου… Είναι βαριά τα πόδια ακόμα…”.

48′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Καπετάνου, καλοχτυπημένο λίγο έξω από τα δοκάρια του Πέγκολο.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο… Πρώτη αλλαγή για τον Άρη ο Μπάμπης Οικονομόπουλος.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη Σιένα στο πρώτο μέρος, αν εξαιρέσει κανείς την φάση του γκολ, που περισσότερο οφείλεται σε αδράνεια του Βελλίδη και του Γιαννίτση. Οι κίτρινοι προσπάθησαν μετά το γκολ να πάρουν πρωτοβουλίες μέσα στο γήπεδο. Εννοείται ότι χρειάζεται ακόμα δουλειά…

45′ Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οχτώ δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών!

39′ Πρώτο κόρνερ για τον Άρη που αντιδρά μετά το γκολ που δέχτηκε και παίζει κάπως πιο επιθετικά.

35′ ΓΚΟΛ για την Σιένα! Ο Μανίνι σούταρε από μακριά, απέκρουσε ο Βελλίδης, όμως ο Παολούτσι πήρε το “ριμπάουντ” και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

25′ Ο Άρης στέκεται αρκετά καλά στο γήπεδο, αν αναλογιστεί κανείς ότι η Σιένα είναι πολύ πιο έτοιμη αγωνιστικά. Μέχρι στιγμής ξεχωρίζουν Ηρακλής, Παντίδος και Καζναφέρης.

23′ Όμορφη ενέργεια του Καζναφέρη, σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν απειλεί και πάλι τη Σιένα.

16′ Σουτ του Καζναφέρη έξω από τη περιοχή της Σιένα, κόντραρε η μπάλα και δεν απειλήθηκε ο Πέγκολο.

12′ Κεφαλιά του Τζιανέτι από σέντρα του Βεργκάσολα, η μπάλα λίγο έξω.

8′ Υποψία ευκαιρίας για τη Σιένα, αλλά ο Βελλίδης αντέδρασε σωστά.

2′ Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι. Οι Ιταλοί έχουν τον έλεγχο των κινήσεων…

Η 11αδα του Άρη: Βελλίδης, Ηρακλής, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Γιαννίτσης, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Ασλανίδης, Γκέσιος.

Η 11αδα της Σιένα: Πέγκολο, Ντε Λα Φιόρε, Κοντίνι, Πάτσι, Άντζελο, Βεργκάσολα, Ντ’ Αγκοστίνο, Μανίνι, Ρούμπιν, Παολούτσι, Τζιανέτι.