ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Mε το απίστευτο αήττητο 19Χ19 σφραγίστηκε η άνοδος του Άρη!

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ σφράγισε και μαθηματικά την άνοδο της στην Α1 Εθνική, τρεις αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος!

Ο Αρης, κάνοντας την καλύτερη του εμφάνιση μέχρι τώρα, νίκησε με τριπλ σκορ, παρά έναν πόντο, τον ΠΑΣ Γιάννινα, με σκορ 77-26.

Οι «κίτρινες» από την αρχή του αγώνα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, αφού δέχτηκαν μόνο 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και επιθετικά δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 47-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο φτάνοντας σε μία πολύ εύκολη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα, με σκορ 77-26.

Κορυφαία του αγώνα και του Αρη ήταν η Βίκυ Ακσεχέρογλου, η οποία πέτυχε 18 πόντους με ένα τρίποντο και πήρε 7 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ. Πολύ καλά έπαιξαν επίσης, πετυχαίνοντας μάλιστα διψήφιο αριθμό πόντων, η Αθηνά Αντωνιάδου με 10 πόντους και η Κατερίνα Τσινέκε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Έτσι η ομάδα, έχοντας παίξει και κερδίσει και τα 19 παιχνίδια που έδωσε, επιστρέφει στην Α1 έπειτα από δύο χρόνια απουσίας.

Επόμενος αγώνας για τις κίτρινες είναι στις 27/3  στις 14:00 στο γήπεδο του Επταπυργίου στις Συκιές εναντίον του Παναθλητικού Συκεών, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.