Mπερτόγλιο: Μεταγραφή… λίρα εκατό! Όλα όσα έχει πετύχει ο Αργεντινός (videos)

Μία από τις πολλές μεταγραφές του καλοκαιριού για τον Άρη είναι και ο Φακούντο Μπερτόγλιο, με τον Αργεντινό να μετατρέπεται σε παίκτη πρώτης γραμμής, έχοντας απαρνηθεί τον ρόλο του ρολίστα που του είχε αποδοθεί το πρώτο διάστημα παρουσίας του στους “κιτρινόμαυρους”.

Είχε αποκτηθεί ώστε να δίνει λύσεις εφόσον άλλαζε το σύστημα η ομάδα κατά την διάρκεια ενός αγώνα, καθώς ο Άρης του Ένινγκ είχε “χτιστεί” πάνω στο 4-3-3. Η τότε λογική έλεγε πως δύσκολα θα έβρισκε θέση στο αρχικό σχήμα ως εξτρέμ, έχοντας μπροστά του παίκτες όπως οι Γκάμα, Φετφατζίδης και Μαντσίνι. Αντιθέτως, θα ήταν πολύ χρήσιμος αν αυτό άλλαζε μέσα στο ματς σε 4-2-3-1, καθώς έφτιαξε το όνομά του παίζοντας κυρίως πίσω από τον σέντερ φορ.

Την δεδομένη χρονική περίοδο, είναι βασικό γρανάζι της μηχανής του Άρη, στο 4-2-3-1 του Άκη Μάντζιου, παίζοντας είτε πίσω από τον επιθετικό, είτε πλάγια.

Ας δούμε αναλυτικά όσα έχει πετύχει μέχρι στιγμής ο Αργεντινός:

• Είναι ο 2ος σκόρερ του Άρη στο πρωτάθλημα με 4 γκολ, πίσω από τον Γκάμα που έχει 5. Έχει δώσει και μία ασίστ.
  • Εχει αγωνιστεί σε 11 παιχνίδια, με 687 λεπτά συμμετοχής, 7ος στην σχετική λίστα του Άρη.
  • Τρίτος σε τελικές προσπάθειες με 15.
  • Μία κίτρινη κάρτα σε 11 αγώνες.
  • Με 26 πάσες, στην 9η θέση του Άρη.
  • Εχει κερδίσει 29 φάουλ 2ος πίσω από τον Γκάμα που έχει 31. Εχει κάνει 15, 3ος στην σχετική λίστα.
  • Δεύτερος στα λάθη με 53.
  • Εντός μεγάλης περιοχής επιχείρησε 8 σουτ, ενώ εκτός αυτής 7.
  • Δοκίμασε 13 φορές να βρει συμπαίκτη του στην αντίπαλη περιοχή, τα κατάφερε στις 6.
  • Στα κλεψίματα είναι 9ος με 12.
  1. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Γκάμα έκανε το 2-1 απέναντι στην Λαμία, ενώ ο ίδιος πέτυχε το τελικό 3-1.
  2. Στο ματς κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, έδωσε την ασίστ στον Γκάμα, για το 1-0 του Άρη.
  3. Κόντρα στον Ολυμπιακό, πέτυχε το γκολ του Άρη, στο τελικό 1-2 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.
  4. Στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο ο Γκάμα χάρισε τη νίκη στον Άρη.
  5. Στο Ηράκλειο, πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τον Άρη στο 5ο φετινό του διπλό.