Μεγάλη χαμένη ευκαιρία, ήττα (49-56) και αποκλεισμός…

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί για δεύτερη σερί χρονιά σε έναν τελικό Κυπέλλου! Κράτησε τον Ολυμπιακό στους 56 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να βάλει έστω… 57 μέσα στο γήπεδό του, ηττήθηκε με 49-56 και αποκλείστηκε, έχοντας απέναντί του και διαιτησία που είχε… ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Ο Άρης πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καθόλου αυτό το δεδομένο. Έβγαλε από τον ρυθμό του τον Ολυμπιακό μέσα από την σωστή αμυντική λειτουργία του, αλλά επιθετικά έπασχε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν μπορούσε να βρει σκορ από πουθενά και μοιραία ο κόσμος είδε πολύ κακό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι κίτρινοι κράτησαν σχεδόν τέσσερα λεπτά τον αντίπαλό τους χωρίς σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δεν μετουσίωσαν αυτό το πλεονέκτημα επιθετικά. Το 4-0 στο ξεκίνημα έγινε 6-12 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 8-14. Ο Άρης είχε μολις 4/18 σουτ σε αυτό το διάστημα.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε δύο φορές με 8 πόντους (8-16 και 10-18), αλλά ο Άρης μέσα από την άμυνά του κατάφερε να διατηρηθεί στο παιχνίδι. Άστοχοι ήταν και οι παίκτες του Ολυμπιακού (9/20δπ., 1/9τρ. στο α’) και ο Άρης βρήκε λύσεις μέσα από προσωπικές ενέργειες του Βον και του Μπελ και μείωσε σε 17-20 (16’) και 22-25 (19’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 22-28.

Η… κακοποίηση του μπάσκετ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης έμεινε χωρίς καλάθι για 6:26, αλλά στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός είχε πετύχει μόλις 3 πόντους και έτσι οι κίτρινοι διατηρήθηκαν στο παιχνίδι. Συνεχόμενα καλάθια από Γουίβερ και Πέτγουεϊ διαμόρφωσαν το 26-31, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Τόμπσον να πετυχαίνει τρίποντο και “γκολ-φάουλ” και πήγε στο +10 (26-36). Ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντα από Αθηναίου και Βον μείωσε σε 32-37 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης μπήκε πολύ διαφορετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο και γύρισε τον αγώνα. Ισοφάρισε σε 37-37 (32’) και προσπέρασε με καλάθι-φάουλ του Μπένσον (40-38 στο 33’), ελέγχοντας τον αγώνα! Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του με 3/3 σερί τρίποντα (δύο από Στρέλνιεκς και ένα από Ρόμπερτς) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο (44-47), αλλά οι κίτρινοι ήταν εκεί και διεκδικούσαν επί ίσοις όροις την πρόκριση στον τελικό, ακόμα και με κόντρα διαιτησία…

Ο Στρέλνιεκς με το τρίτο τρίποντό του στη τέταρτη περίοδο έγραψε το 44-50 (37’), ο Μάντζαρης επίσης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (44-53 στο 38’) και σε αυτό το δίλεπτο ο Άρης μέτρησε μόνο άστοχες ενέργειες στην επίθεσή του.

Ο Μπελ με τρίποντο μείωσε σε 47-53, οι κίτρινοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά, αλλά το τρίποντο του Βον δεν βρήκε στόχο και ο Μάντζαρης (1:20) έκανε με 1/2 βολές το 47-54. Ο Μπελ αστόχησε σε τρίποντο (1:14), ο Βον όμως έκλεψε τη μπάλα στα 55’’, αλλά το τρίποντο του Βασιλόπουλου δεν βρήκε στόχο. Ο Βον στα 21’’ μείωσε σε 49-54 με 2/2 βολές. Ο Ρόμπερτς με 1/2 βολές έγραψε το 49-55, ο Βον αστόχησε σε τρίποντο στα 8’’ και ο Παπανικολάου με βολές και πάλι έγραψε το 49-56, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56.