Έδωσε δικαιώματα, δεν το πλήρωσε και νίκη με 71-60

Ο Άρης έδωσε δικαιώματα στον Φάρο, τον κράτησε στο παιχνίδι μέχρι το 36-37 αλλά δεν το… πλήρωσε και με καθαρό μυαλό στο τέλος έφτασε δίκαια στη νίκη με σκορ 71-60 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Το πρώτο δεκάλεπτο του σημερινού αγώνα ήταν ό,τι χειρότερο έχει παρουσιάσει ο Άρης φέτος. Παίκτες χωρίς διάθεση, ενέργεια, συγκέντρωση έδωσαν το δικαίωμα στον Φάρο όχι απλά να προηγηθεί και να ελέγξει τον αγώνα, αλλά να κυριαρχήσει σε άμυνα και επίθεση. Έβλεπαν οι φίλαθλοι στις κερκίδες και απορούσαν, έβλεπε ο Γιαννάκης και έβγαινε από τα ρούχα και του και προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές – στην περιφέρεια κυρίως – να βρει ένα σχήμα για να αντιδράσει η ομάδα του.

Οι κίτρινοι πέτυχαν τον πρώτο πόντο τους στο πεντάλεπτο (1-9) με βολή του Μπελ και το πρώτο καλάθι με τον Βον μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου (3-13), αφού βρέθηκαν πίσω με 1-13!

Ο Μπελ κυρίως και ο Βον σε δεύτερο ρόλο έδωσαν λύσεις στο επιθετικό πρόβλημα του Άρη, αλλά η αφέλεια και η… αγγαρεία κυριαρχούσαν.

Ο Φάρος έκλεισε το 10λεπτο στο 10-18 και προηγήθηκε με 10-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να αντιδρά κάπως ο Άρης. Μείωσε σταδιακά τη διαφορά (17-21 στο 14’) ισοφάρισε σε 21-21 (15’) και 25-25 (17’) και με τον Μοράντ να πετυχαίνει 4 σερί πόντους ξέφυγε με 29-25 (19’) πριν κλείσει το ημίχρονο στο 33-27.

Οι κίτρινοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπένσον κυριάρχησε στις δύο ρακέτες (7π., 3ρ., 2κοψ.) και αποκαταστάθηκε η τάξη στο παρκέ με τον Άρη να φτάνει στο +16 (49-33 στο 27’), αλλά τον Φάρο να αντιδράει με τον Σάφτεναρ μειώνοντας σε 50-39 στο φινάλε της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς, εκμεταλλεύτηκαν κακές επιλογές του Άρη και μείωσαν κάτω από τους 10 πόντους (50-42, 52-43, 54-46, 56-48), όμως Μοράντ και Μούρτος έδωσαν λύσεις έγραψαν το 60-48.

Η απάντηση του Φάρου ήταν άμεση καθώς στο 37’ με τρίποντο του Παπαντωνίου μείωσε σε 60-52, αναγκάζοντας τον Γιαννάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντρέιπερ μείωσε κι άλλο (60-54 στο 38’), αλλά ήρθε ένα τρίποντο του Αθηναίου (63-54), μια καλή άμυνα του Μοράντ και 2/2 βολές του Μπελ (64-54) για να επαναφέρουν την ηρεμία. Ο Φάρος με τρίποντο του Σάφτεναρ μείβσε σε 64-57, αλλά απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο ο Βασιλόπουλος (67-57) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 33-27, 50-39, 71-60.