Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το πρώτο ευρωπαϊκό διπλό (69-67)!

Ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια μια χρυσή ευκαιρία για να πετύχει τη πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη μακριά από το Παλέ. Ηττήθηκε με σκορ 69-67 από την Οστάνδη για την 7η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε πρωτίστως από τα δικά του λάθη στο Βέλγιο…

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Άρης ξεκίνησε καλά, είχε σωστό προσανατολισμό σε άμυνα και επίθεση και σωστές αντιδράσεις. Το 9-4 στο 4’ έγινε 9-13 στο 6’ με τρίποντο του Αθηναίου και ένα σερί 9-0 για την ομάδα του Γιαννάκη, που είχε σε καλή μέρα τους Μπένσον και Τσαϊρέλη επιθετικά. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 11-16 (8’) και 14-20, όμως η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε αδράνειες στην αμυντική λειτουργία του Άρη και μείωσε σε 19-20 στη λήξη της περιόδου.

Με τον Τσαϊρέλη να δίνει λύσεις επιθετικά (12π. στο α’) ο Άρης προηγήθηκε με 22-26 (13’), αλλά από εκεί και πέρα… μπλακ άουτ! Η Οστάνδη πίεσε περισσότερο, οι παίκτες του Άρη έχασαν τις καλές αποστάσεις στην επίθεσή τους, ο Μποχωρίδης εμφανώς εκτός ρυθμού έκανε λάθη, οι υπόλοιποι δεν έβρισκαν στόχο και οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 12-0 για να ξεφύγουν με 34-26 στο 17’ και 38-29 (19’) πριν ο Τσαϊρέλης και πάλι δώσει λύσεις για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-32.

Η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε παιδικά λάθη του Άρη στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ξέφυγε με 48-37 (25’), αλλά είδε τους κίτρινους να αντιδρούν πολύ γρήγορα. Με σερί 7-0 ο Άρης μείωσε σε 48-44 (27’) και ξαναμπήκε στο παιχνίδι, ενώ με τον Τσαϊρέλη να κάνει την καλύτερη εμφάνισή του με την φανέλα του Άρη, οι κίτρινοι όχι απλά ισορρόπησαν, αλλά προηγήθηκαν με 52-53 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (53-53).

Ο Γιαννάκης επέλεξε τον Χρηστίδη αντί του Μπένσον στη θέση του κουρασμένου Τσαϊρέλη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, επιλογή που δεν βγήκε. Η Οστάνδη έκανε σερί 7-0, ξέφυγε με 60-53 και κράτησε τον Άρη χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, και παρόλο που έκανε και αυτή παιδικά λάθη, οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να τα εκμεταλλευτούν. Με το σκορ 63-58 στο 37’ ο Άρης είχε δύο ευκαιρίες για να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά ο Τσαϊρέλης δέχθηκε στοπ από τον Φίλερ και ο Βασιλόπουλος έκανε επιθετικό φάουλ σε αιφνιδιασμό!

Ο Τσαϊρέλης με πολύ όμορφη ενέργεια μείωσε σε 63-60 και ο Μπελ έφερε το ματς στον πόντο (63-62, 1.30). Ο Τζόρτζεβιτς με τρίποντο έγραψε το 66-62, αλλά ήρθε η απάντηση από τον Μποχωρίδη, με τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 66-65 στα 59’’! Οι κίτρινοι έβγαλαν την άμυνα, αναγκάζοντας σε λάθος τον Φίλερ στα 41’’, αλλά ο Αθηναίου έκανε λάθος πάσα στα 20’’ και ο Φίλερ με βολές έγραψε το 68-65 (18’’). Οι κίτρινοι έβγαλαν ελεύθερα τρίποντα με τον Μπελ και τον Αθηναίου, αλλά ήταν άστοχοι και ο Τζόρτζεβιτς με 1/2 βολές στα 5’’ έγραψε το 69-65, πριν ο Γουίβερ διαμορφώσει το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67.