ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Αυτοκτόνησε!

Ο Άρης αυτοκτόνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Υπέστη οδυνηρή ήττα από τον Κόροιβο στο Αλεξάνδρειο με σκορ 66-68, κάνοντας παιδικά λάθη και έχοντας τραγική διαχείριση από τον πάγκο του.

Η νευρικότητα και το άγχος για τη νίκη ήταν εμφανή στο παιχνίδι του Άρη, όπως βέβαια και η θέληση για το αποτέλεσμα. Οχτώ λάθη έκαναν οι κίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν μόλις 3/13 τρίποντα και συνολικά 12/35 εντός πεδιάς, την ώρα που κυριαρχούσαν στο ριμπάουντ! Ανανέωσαν 13 φορές την επίθεσή τους, αλλά πήραν μόλις 12 πόντους από αυτό το κομμάτι. Το νούμερο είναι μεγάλο για ένα ημίχρονο, όχι όμως σε σύγκριση με τον αριθμό των ριμπάουντ. Ο Άρης είχε 27 έναντι 12 του Κόροιβου κι όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Φλιώνης ήταν ο μοναδικός που απειλούσε το καλάθι του Κόροιβου, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 3/4 τρίποντα. Όλος ο υπόλοιπος Άρης είχε 0/9!

Το 21-11 με το οποίο οι κίτρινοι προηγήθηκαν στο 9’ έγινε γρήγορα 23-18 (10’) και ο Κόροιβος με πρωταγωνιστή τον Τράβις Κον (12π. στο α’) προηγήθηκε με 23-25 στο 12’. Το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κόροιβος προηγήθηκ με 33-34 (18’), αλλά ακολούθησαν 6 σερί πόντοι του Φλιώνη που έδωσε προβάδισμα με 39-34 στον Άρη, ωστόσο ο Κον με τρίποντο μείωσε σε 39-37.

Με τον Ντουβιέ εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση και τον Πουλιανίτη να πιέζει σωστά τον Κάρσον, ο Άρης βρήκε ρυθμό στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 52-44 (25’) και 54-45 (26’). Για τα επόμενα τρία λεπτά καμία ομάδα δεν σκόραρε, οι κίτρινοι έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά, ωστόσο δεν απειλούνταν από την επίθεση του Κόροιβου.

Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 56-45, όμως ο Κόροιβος δεν άφησε τον Άρη να ξεφύγει. Μέσα από άμυνα ζώνης οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τους κίτρινους χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και μείωσαν σε 56-54 (34’). Ο Μποχωρίδης με πέντε σερί πόντους και ο Χρηστίδης έδωσαν λύσεις επιθετικά και ο Άρης “ξεκόλλησε” από το 56. Προηγήθηκε με 63-57 (36’), αλλά ο Κόροιβος δεν τα παράτησε. Εκμεταλλεύτηκε το όχι καθαρό μυαλό των παικτών του Γιαννάκη επιθετικά και μείωσε σε 63-61 στα 2:36 πριν το τέλος.

Ο Μποχωρίδης πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 66-61 (38’), αλλά ο Κάρσον γρήγορα μείωσε σε 66-63 (2:01). Ο Πόσλεϊ ισοφάρισε με τρίποντο σε 66-66 (1:18), ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Αθηναίου (56’’) και Πόσλεϊ (31’’), ο Μπελ στα 15’’ αστόχησε σε τρίποντο και ο Κάρσον στα 1,8’’ με λέι απ διαμόρφωσε το 66-68. Ο Μποχωρίδης πήρε το τελευταίο σουτ, τρίποντο από τη γωνία, αλλά δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68.