Λύγισε στο τέλος στο ΟΑΚΑ, ήττα από την ΑΕΚ (73-64)

Ο Άρης πάλεψε μέσα στο ΟΑΚΑ όσο κανένα άλλο εκτός έδρας αγώνα του, παρότι είχε σε κακή μέρα τους Μποχωρίδη και Αθηναίου, αλλά ηττήθηκε με σκορ 73-64 από την ΑΕΚ για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Άρης κατάφερε μέσα από την άμυνά του και τον έλεγχο των ριμπάουντ να βάλει την ΑΕΚ στον δικό του ρυθμό. Αργό τέμπο, σετ παιχνίδι και όποτε χρειάστηκε “χτύπημα” στο τρανζίσιον ήταν η λογική του Άρη που πέτυχε πλήρως. Στο 5’ το σκορ ήταν 3-9, στο 7’ 5-12 και 7-14, με τους κίτρινους να μην δίνουν σε κανένα από τα “βαριά χαρτιά” της ΑΕΚ την ευκαιρία να κάνει το παιχνίδι του. Μόνο ο Μαυροειδής δημιούργησε προβλήματα, αλλά ο Άρης κατάφερε να προηηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-18.  Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Η ΑΕΚ άλλαξε την πίεσή της στην άμυνα, οι διαιτητές (ο Παναγιώτου κυρίως) χρεώσαν με εύκολα φάουλ τους παίκτες του Γιαννάκη (Μούρτος 2, Προύιτ 3, Μποχωρίδης 2) και το 15-22 στο 12’ έγινε 25-24 στο 15’. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 26 πόντους μέσα στη ρακέτα του Άρη και ξέφυγαν με 33-26 (17’) και 39-28 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου (43-29), όμως ο Άρης μέσα από την δημιουργία του Πουλιανίτη κατάφερε να επιστρέψει και να μειώσει σε 46-41 στο 25’ και λίγο αργότερα με κορυφαίο τον Τσαϊρέλη έφτασε το ματς στον πόντο (48-47 στο 28’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 53-49.

Ο Άρης δεν άφησε την ΑΕΚ να ξεφύγει μέχρι το 36’ όταν με τρίποντο του Πουλιανίτη μείωσε σε 63-59. Ακολούθησαν δύο σερί καλάθια του Καββαδά που δεν είχε αντίπαλο στην ρακέτα και το σκορ έγινε 67-59 (37’), ενώ στο 38’ με καλάθι του Γκριν η ΑΕΚ ξέφυγε με 70-61. Ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε τον Άρη και πάλι στο παιχνίδι, το έβαλε ο Λαρεντζάκης στην επόμενη φάση για το 73-61 και κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας…

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64.