Βελτιωμένος επιθετικά, κέρδισε εύκολα (4-0) την Βέροια ο Άρης…

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο Άρης κέρδισε εύκολα την αδύναμη Βέροια με 4-0 στο πέμπτο φετινό του φιλικό, αλλά πρώτο στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Ζητούμενο εξ΄αρχής, μία καλύτερη εμφάνιση επιθετικά με τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού να βρίσκουν τέσσερις φορές δίχτυα, τρεις στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο. Τα τέσσερα”κιτρινόμαυρα” τέρματα, πέτυχαν οι Πασάς, Διαμαντόπουλος, Παυλίδης και Μιλούνοβιτς.

Με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Η Βέροια δεν μπόρεσε να προβάρει σθεναρή αντίσταση με τους “κιτρινόμαυρους” να απειλούν από νωρίς και να ανοίγουν το σκορ, μόλις στο 8΄με τον Πασά, να πλασάρει εύστοχα για το 1-0 τον τερματοφύλακα της Βέροιας, μετά από προσπάθεια ημιτελή του Διαμαντόπουλου, που έγινε δέκτης της μπάλας από τον Μουμίν, που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Βέροιας. Ένα σουτ του σκόρερ στο 19΄πέρασε και πάλι αουτ, ενώ στο 37΄η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου αποκρούστηκε από τον Γιαγκιόζη. Στο 40΄ο Κάσσος κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Διαμαντόπουλος για το 3-0.

Με αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Ο Παυλίδης ήταν αυτός που στο 63΄, με εξαιρετικό πλασέ, μετά από κάθετη πάσα του Ντούνη, πέτυχε το 3-0. Έκτοτε οι αρκετές αλλαγές του Δημήτρη Σπανού, είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα του Άρη να μην έχει τον καλύτερο δυνατό ρυθμό στο παιχνίδι της. Αναμενόμενο από τη στιγμή που ο 48χρονος κόουτς, ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για την Βέροια στο δεύτερο ημίχρονο μία κεφαλιά του Ρούνει στο 78΄που πέρασε ελάχιστα αουτ. Οι “κιτρινόμαυροι” δημιούργησαν προϋποθέσεις για να πετύχουν ένα ακόμα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερναν, μέχρι το 90ο λεπτό, όπου ο Μιλούνοβιτς με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ πέτυχε το τελικό 4-0!

Άρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος (46΄Καντιμοίρης), Βαλεριάνος (82΄Κλιγγόπουλος), Σόουζα (70΄Τσουμάνης), Δεληζήσης (70΄Μαραγκός), Τζανακάκης (82΄Νέτο), Νίκιτς (75΄Λώττας), Μουμίν (82΄Μιλούνοβιτς), Πασάς (46΄Μπαργκάν), Κάσσος (46΄Ντούνης), Στεφάνοβιτς (46΄Παυλίδης), Διαμαντόπουλος (70΄Καπνίδης)

Βέροια (Α. Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Πατσιαβούρας, Τσιότρας, Ράντζης, Τερζής, Νύκταρης, Λαζόπουλος, Σταυρίδης, Ζυγκερίδης, Μεξής (28΄Καραγιάννης)

Έπαιξαν επίσης οι: Σοϊλεμέζογλου, Τσοντάκης, Καψάλης, Σουλιώτης, Δαμιανάκης, Δόρης, Λάσκαρης, Λίταινας, Ντόγος, Μπαστιάνος, Ρούνει

Διαιτητής: Bουρνέλης

Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας) – Τοροσιάδης (Μακεδονίας)