NBA: “Παράσταση” του ασταμάτητου Γιάννη και πρώτο διπλό για Μπακς (videos)

Την πρώτη τους νίκη μακριά από το Μιλγουόκι πέτυχαν οι Μπακς, που πέρασαν με 129-125 από το Μπρούκλιν και ανέβηκαν στο 4-2. Η ομάδα του Άντριαν Γκρίφιν βρέθηκε στο -10 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο με ένα επί μέρους 17-5 στο τρίτο δωδεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και έλεγξε ως το τέλος την κατάσταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου. Σε 35 λεπτά συμμετοχής είχε 36 πόντους με 5/6 βολές, 14/20 δίποντα και 1/7 τρίποντα, καθώς επίσης 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη.

O Ντέμιαν Λίλαρντ με 21 πόντους ακολούθησε, αν και άστοχος (5/15 σουτ), ενώ από 15 είχαν οι Κρις Μίντλετον και Τζέι Κράουντερ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Για τους Νετς, που υποχώρησαν στο 3-4 και έχουν 0/3 εντός έδρας, ο Καμ Τόμας συνέχισε τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις με 45 πόντους, ενώ άλλους 31 είχε ο Μικάλ Μπρίτζες.

Δωδεκάλεπτα: 32-29, 67-63, 94-96, 125-129