O Άρης… κατέβασε τους διακόπτες, “στραγγαλίζοντας” με την άμυνά του τον Απόλλωνα

Ο Άρης “στραγγάλισε” μια ακόμη ομάδα με την τρομερή του άμυνα, δίχως να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης. Το παθητικό των 63 πόντων στον χθεσινό αγώνα είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην πίσω πλευρά του παρκέ στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τους 61 στο εντός έδρας παιχνίδι με την Καρδίτσα.

Οι κιτρινόμαυροι κατέβασαν τους διακόπτες στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο δέχθηκαν μόλις δέκα πόντους (21-10 το επιμέρους σκορ), βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση επί του Απόλλωνα Πάτρας (προηγήθηκαν με 56-41 στο 30’).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου εξίμιση λεπτά, χωρίς σκορ, ο Άρης “έτρεξε” ένα σερί 12-0, το 35-33 έγινε 47-33 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Οι 63 πόντοι, που σκόραρε ο Απόλλων δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικοί της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη.

Η ομάδα της Πάτρας σημείωσε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο, τους περισσότερους εκ των οποίων, όταν η διαφορά πήγε στο +21 (69-48 και 71-50), γεγονός που επέφερε κάποια χαλάρωση, ενώ και με τις αλλαγές, όπως ήταν φυσιολογικό ο Άρης έχασε τον ρυθμό που είχε.