O Καραγκούνης έβγαλε το… καπέλο στον Καρατζιοβαλή! (photos)

Μία πραγματική γιορτή, με όλη τη σημασία της λέξεως, ήταν ο φιλικός ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας και των διεθνών και επίλεκτων παλαιμάχων ποδοσφαιριστών που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Καρδίτσας. Ξεχωριστή στιγμή η… αποθέωση του Γιώργου Καραγκούνη στον πρώην πορτιέρο του Άρη Δημήτρη Καρατζιοβαλή.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Ήταν γιορτή συμμετοχής, με πάνω από 2.000 παιδιά να συγκεντρώνονται στις κερκίδες, γιορτή αλληλεγγύης και προσφοράς, καθώς συγκεντρώθηκαν πολλά τρόφιμα για το Κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας και τα Σπίτια της Αγάπης της Ιεράς Μητρόπολης, γιορτή πολιτισμού και εθελοντισμού, με διεθνείς και παλαίμαχους να έρχονται  απ’ όλη την Ελλάδα ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του 2ου ΕΠΑΛ και στην σημαντική του πρωτοβουλία και να συμβάλλουν, μαζί με τους μαθητές του σχολείου, στην προσπάθεια, γιορτή του ποδοσφαίρου όπως κάθε αγώνας χωρίς σκοπιμότητες.

Αμέτρητες φωτογραφίες έβγαλαν με τα παιδιά οι δύο τελευταίοι, χωρίς να βαρυγκομίσουν, ενώ εισέπραξαν θερμό χειροκρότημα, όπως και όλοι οι ποδοσφαιριστές των επίλεκτων. Η διεξαγωγή του αγώνα έγινε σε δύο τριανταπεντάλεπτα ημίχρονα και για την ιστορία να πούμε πως νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα των διεθνών και επίλεκτων παλαιμάχων με σκορ 2-0  Τα γκολ πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο ο Καραγκούνης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στο 15 και ο Τόλιος με κοντινή κεφαλιά στο 30 μετά από ασίστ με το κεφάλι του Καραγκούνη.

Ξεχωριστό στιγμιότυπο, όταν ο Καραγκούνης… αποθέωσε τον Καρατζιοβαλή. “Δεν μπορεί να είσαι 44 χρόνων και να είσαι σε τέτοια άριστη κατάσταση. Πρέπει να παίζεις άνετα στην Σούπερ λίγκα” τόνισε ο “τυπάρας” του ελληνικού ποδοσφαίρου στον πρώην κιτρινόμαυρο πορτιέρο.