O Κολοσσός νίκησε το Λαύριο κι άφησε… 6ο τον Άρη (videos)

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στο φινάλε του Λαυρίου με 90-87 και έτσι τερμάτισε στη 5η θέση στο τέλος του πρώτου γύρου και ενόψει του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος, ενώ έστειλε στην 6η θέση τον Άρη μιας και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με τους Ροδίτες να έχουν το πλεονέκτημα.

Οι Ροδίτες μπορεί να ζορίστηκαν αλλά τελικά λύγισαν με σκορ 90-87 το πολύ ανεβασμένο Λαύριο, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο της Basket League με ρεκόρ 6-5 και εξασφαλίζοντας παρουσία στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος!

Οι φιλοξενούμενοι που έρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς από τη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν μέχρι και με +12, όμως ένα 10-0 επιμέρους σκορ του Κολοσσού στα τελευταία λεπτά που μετέτρεψε το 80-84 σε 90-84, τους έφερε τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης, με πληθωρική εμφάνιση 21 πόντων, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. 16 πόντους πρόσθεσε ο καθοριστικός Μάικ Ντίξον, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μαρκίς Τιγκ (12π.), Κρις Κόφι (14π.), Κένταλ (11π.) και Μορέιρα (10π.).

Για το Λαύριο, που είχε την ευκαιρία να πάρει μια νίκη-ανάσα στη μάχη του υποβιβασμού και δείχνει πολύ βελτιωμένη εικόνα, απίθανο ματς έκανε ο Αρ Τζέι Κόουλ με 27 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Θοδωρής Ζάρας.