O Μπαρτζώκας κέρδισε τον Πρίφτη

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο αρκούσε για την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα ώστε να κερδίσει την Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη με 78-65.

Για ένα ημίχρονο το παιχνίδι της Χίμκι με την Ούνιξ ήταν αμφίρροπο. Σε ένα δεκάλεπτο με επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων όμως στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 27-14, έγειρε καθοριστικά την πλάστιγγα στην ομάδα της Μόσχας η οποία παραμένει αήττητη (4-0) στην VTB League. Στο 3-1 έπεσε η Ούνιξ.

Απολαυστικός με 24 πόντους και 5 ασίστ ο Αλεξέι Σβεντ που ηγήθηκε της Χίμκι, από 13 πόντους για τους Κρόκερ, Μίκι. Όσον αφορά την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αλλά και του Βασίλη Σίμτσακ, οι ΜακΚόλουμ και Ν’Ντουρ είχαν από 12 πόντους με τον Κώστα Καϊμακόγλου να μένει στον 1 πόντο σε 12:24 λεπτά συμμετοχής, με 0/2 δίποντα, 1/2 βολές και 1 κλέψιμο.