Over στους άνδρες και προσγείωση για Κένιν

Το Ρολάν Γκαρός συνεχίζεται χωρίς ελληνική συμμετοχή πλέον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Σταν Βαβρίνκα στα 5 σετ, αλλά πρόσθεσε ακόμη μια πολύτιμη εμπειρία στην καριέρα του, που θα τον κάνει ακόμη καλύτερο στη συνέχεια, αν τη συνδυάσει με τη σκληρή δουλειά που ήδη κάνει.

Γράφει ο Νίκος Καπίρης

Μπαίνουμε στην 2η εβδομάδα του τουρνουά και ξεκινάω με τα No bet: Σινιάκοβα -Κιζ και Ανισίμοβα – Μπόλσοβα. Από εκεί και πέρα θεωρώ πως υπάρχουν αγώνες στους άνδρες που μπορούν να δώσουν +4 σετ και πολλά γκέιμ (π.χ. Φονίνι – Ζβέρεφ με της πιθανότητες νίκες όμως στο 50-50%), ενώ στις γυναίκες η Μπάρτι έχει προβάδισμα νίκης με την Κένιν (φωτό).

Κένιν – Μπάρτι: Η Κένιν απέκλεισε την Σερίνα, πέτυχε τη νίκη της καριέρας της και είναι μια παίκτρια που είναι εφικτό να την δούμε στην κορυφή του αθλήματος στο μέλλον. Αυτή τη στιγμή, η Μπάρτι είναι πιο έτοιμη για διαδοχικούς μεγάλους αγώνες, ποιοτικότερη, πιο έμπειρη και γενικά ικανότερη. Συνήθως μια μεγάλη νίκη ενός αουτσάιντερ φέρνει ενθουσιασμό και αποπροσανατολίζει. Ίσως συμβεί αυτό στην Κένιν, που έχει απέναντί της μια πιο φορμαρισμένη αντίπαλο σε σχέση με τη Σερένα. Πέρυσι στο χωμάτινο του Τσάρλεστον η Μπάρτι επικράτησε με 6/3, 6/2.

Κατσάνοφ – Ντελ Πότρο: Ο Κατσάνοφ είναι παίκτης που έδειξε βελτίωση στο χώμα, πέτυχε νίκες που του έδωσαν αυτοπεποίθηση, αλλά απέναντι στον Αργεντινό είναι αουτσάιντερ. Το ζήτημα για τον Ντελ Πότρο είναι η σωματική του κατάσταση. Παρά την αρχική ανησυχία στο ματς με τον Νισιόκα, το γόνατό του αντέδρασε καλά. Ο Κατσάνοφ μπορεί να πάρει τουλάχιστον ένα σετ, πιθανώς σε τάι μπρέικ και να επεκτείνει τον αγώνα σε διάρκεια και γκέιμ.

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ και τένις! Τα καλύτερα προγνωστικά παίζουν στο Bet-hoven.net