Play out Βορείου Ομίλου Super League 2: Σώθηκε ο Ηρακλής, έπεσε ο Αιολικός

Ο Ηρακλής εξασφάλισε την παραμονή μετά το 0-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Στη Γ’ Εθνική οριστικά ο Αιολικός μετά την ήττα με 1-2 από τον Καμπανιακό, ο οποίος μαζί με Κοζάνη (νίκη 3-1 επί του ΠΑΟΚ Β’) και Αναγέννηση δίνουν μάχη για την αποφυγή των άλλων δύο θέσεων που οδηγούν στον υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία.

Ηρακλής – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0
Την παραμονή του στη Super League 2 εξασφάλισε ο Ηρακλής μετά το 0-0 με την Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία συνεχίζει να μάχεται στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, ούσα έναν βαθμό κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Πέρα από ένα σουτ του Κούστα που δεν βρήκε στόχο, το πρώτο μέρος δεν είχε τίποτα το ουσιαστικό με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν ούτε μια κλασική ευκαιρία. Ανάλογο σκηνικό είχε και το δεύτερο μέρος. Μια προσπάθεια του Βερνάρδου δεν βρήκε στόχο, με τις μονομαχίες να κυριαρχούν και τους Παλαβράκη και Γκέκα κάτω από τις δύο εστίες να μην χρειάζεται να επέμβουν με το 0-0 να διατηρείται ως το τέλος.

Ηρακλής: Παλαβράκης, Τσαγκαλίδης, Πατράλης (70′ Αρόγιο), Σπύριδης (85′ Κωστίκα), Κωστόπουλος, Σιούτας, Εμπό (85′ Χρουσιέλ), Δοϊράνλης (56′ Νεοφυτίδης), Κούστα, Ισνάλντο, Γκμπενιόν.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Ντουμάνης, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Σαλαμούρας (86′ Ζάγγος), Μπούζας (78′ Αθανασιάδης), Κονίλιο, Κοκκίνης (75′ Παπαδάκος), Ξυδάς (46′ Κέρθι), Βερνάρδος.

Αιολικός – Καμπανιακός 1-2
Σημαντική νίκη που του δίνει ελπίδες σωτηρίας πέτυχε ο Καμπανιακός. Η ομάδα της Χαλάστρας επικράτησε με 2-1 του Αιολικού εκτός έδρας, έφτασε τους 23 και μαζί με την Κοζάνη θα παλέψουν για την μία θέση που κρατάει την ομάδα στην Super League 2. Στον αντίποδα ο Αιολικός υποβιβάστηκε και τυπικά, καθώς πλέον με δύο αγωνιστικές να παραμένουν, δεν έχει ούτε μαθηματικές ελπίδες παραμονής.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Εππάς στο 19′. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 33′ και 35′ οι Μπαλογιάννης και Ζάκαριτς έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι του Γιακουμή. Στο 37′ ωστόσο ο Μπαλογιάννης κατάφερε να σκοράρει κάνοντας το 1-1 που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο και πάλι ο Καμπανιακός κατάφερε να σκοράρει πρώτος με τον Γιουκούδη να κάνει το 1-2 στο 57′. Η ομάδα της Χαλάστρας κράτησε τη νίκη και πήρε έτσι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Σκόρερ: 37′ Μπαλογιάννης – 19′ Έππας, 57′ Γιουκούδης

Αιολικός (Γράφας): Ντόκιτς, Αλιατίδης, Γιόκε, Ζάκαριτς, Μπενίτεζ, Μούχαλης, Μπαλογιάννης, Τριανταφυλλάκος, Νούλας, Καγκελίδης, Τριανταφύλλου.

Καμπανιακός (Αμανατίδης): Γιακουμής, Καθάριος, Λαγωνίδης, Γιουκούδης, Σαρβανίδης, Μανιός, Μπούσης, Έππας, Γαρύφαλλος, Παπαστεριανός, Τότσκα.

Κοζάνη – ΠΑΟΚ Β’ 3-1
Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Κοζάνη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’. Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη επικράτησε των «ασπρόμαυρων» με 3-1 και φτάνοντας τους 23 βαθμούς παρέμειναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας κάτω τον Καμπανιακό που έχει επίσης 23 και την Αναγέννηση Καρδίτσας που έχει 22, με 2 αγωνιστικές να απομένουν. Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους παρά την ήττα έμειναν στους 30 βαθμούς και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα των Play Out της Super League 2.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Πανίδη στο 27′, με την Κοζάνη να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Καλλέργη. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας 2 γκολ πήραν την μεγάλη νίκη. Αρχικά έκαναν το 2-1 με τον Γραμμένο στο 59′ για να έρθει ο Σουλιώτης στο 81′ και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Σκόρερ: 45+1′ Καλλέργης, 59′ Γραμμένος, 81′ Σουλιώτης. – 27′ Πανίδης

Κοζάνη (Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (75′ Παπαδόπουλος), Σουλιώτης, Ίτσιος, Σιατραβάνης, Καλλέργης (75′ Καραγιάννης), Αναστασόπουλος, Νάτσος (65′ Ψάλτης), Γιάκος (54′ Γραμμένος), Μαξίμοβιτς (65′ Κανούλας).

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Δεληγιάννης, Μανωλιούδης (60′ Κωττάς), Παναγιώτου (72′ Σπυράκος), Τσίκος, Γρόσδης, Ρουμιάντσεβ (83′ Δαρέλας), Σμυρλής, Κουαλιάτα (46′ Τσοπούρογλου), Πανίδης (60′ Κανίς).