Premier League: Από το Σέφιλντ, στο -2 από την κορυφή η Λίβερπουλ – Βαριά ήττα για τη Νότιγχαμ

Δεν αφήνει την Άρσεναλ να ξεφύγει η Λίβερπουλ. Με τον Κώστα Τσιμίκα αυτή την φορά στον πάγκο, οι «κόκκινοι» μπορεί να δυσκολεύτηκαν, αλλά τελικά λύγισαν την αντίσταση της ουραγού, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στο «Μπράμαλ Λέιν» με 2-0 και πλησίασαν στο -2 από τους πρωτοπόρους «κανονιέρηδες».

Το γκολ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε στο 37΄ ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός, Φαν Ντάικ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Αρνολντ, ενώ το δεύτερο σερί «τρίποντο» κλείδωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σομποσλάι.

Μετά το «θρίλερ» του Άνφιλντ (4-3 από τη Λίβερπουλ), η Φούλαμ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και διέλυσε με 5-0 τη Νότιγχαμ, ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Με τη σημερινή, η Φόρεστ συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες, δύο εκτός και δύο εντός έδρας.

Επέστρεψε στα «τρίποντα» η Μπράιτον μετά την ήττα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (3-2) από την Τσέλσι και, μάλιστα, με ανατροπή επί της Μπρέντφορντ (2-1). Με γκολ και ασίστ ο Γερμανός, Πασκάλ Γκρος, ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ντε Τσέρμπι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Γουλβς-Μπέρνλι 1-0