Premier League: «Ματσάρα» χωρίς νικητή στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Μοναδικές στιγμές ποιότητας και θεάματος προσέφερε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Σίτι, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4 μετά από συναρπαστική εξέλιξη στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29′) και Στέρλινγκ (37′), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47′), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67′) και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ έστειλε σαφές μήνυμα πως είναι σε θέση να διεκδικήσει φέτος το πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα με 3-0 στο «Ανφιλντ» την πάντα επικίνδυνη Μπρέντφορντ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό ξανά στην ενδεκάδα και να δίνει δύο ασίστ για γκολ, έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Λονδίνου, φθάνοντας εύκολα στη νίκη με δύο γκολ του φορμαρισμένου Σαλάχ (39′, 62′) και ένα του Ζότα (74′).

Από τα υπόλοιπα σημερινά ματς ξεχωρίζει η αποτυχημένη προσπάθεια της Μπράιτον να διασπάσει την άμυνα της ουραγού της βαθμολογίας, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, μένοντας στην έδρα της στο 1-1 και χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Ρόμπερτ Ντε Τσέσμπι, επόμενης αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europe League, προηγήθηκε με τον Αντίγκρα μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το βαθμό με το αυτογκόλ του Γουέμπστερ (74′), κι ενώ αγωνίστηκαν στο τελευταίο 20λεπτο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Νταχούντ (69′).
Η Μπράιτον αγωνίστηκε με τους: Στιλ, Γουέμπστερ, Φαν Χίκι, Ιγκόρ, Αντίγκρα, Γκίλμουρ (71′ Μπαλεμπά), Νταχούντ, Μπουανανότε (46′ Πέδρο), Γκρος, Λαλάνα (46′ Μιτόμα), Φάτι (71′ Φέλτμαν). Στο μεταξύ η Γουέστ Χαμ κατάφερε δύσκολα να λυγίσει την αντίσταση της Νότιγχαμ και να πάρει στο τέλος τη νίκη με 3-2. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

Γουλβς-Τότεναμ 2-1