Premier League: Νίκες για Μπρέντφορντ, Μπράιτον και Λιντς (videos)

Με πρωταγωνιστή τον ΜακΆλιστερ η Μπράιτον επικράτησε με 3-2 της Έβερτον εκτός έδρας και άρχισε με το… δεξί τη νέα χρονιά.

Το 2021 έκλεισε πολύ ωραία για την Μπράιτον καθώς στο 90′ πήρε σπουδαίο βαθμό στο Stamford Bridge χάρη στον Ντάνιελ Γουέλμπεκ. Το 2022 άρχισε με τον ίδιο τρόπο για την ομάδα του Γκράχαμ Πότερ, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό οι παίκτες του συνδιάστηκαν υπέροχα και ο ΜακΆλιστερ με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Η Μπράιτον συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 21′ ο Μπερν πέτυχε το 2-0 με κεφαλιά από κοντά, όμως η Έβερτον είχε «χρυσή» ευκαιρία για νεα μειώσει σε 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά ο Κάλβερτ Λιούιν έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σάντσες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδειξε να έχει σφυγμό και με τον Γκόρντον στο 53ο λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 2-1, ωστόσο ο ΜακΆλιστερ με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 71′ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους που είδαν τον Γκόρντον να πετυχαίνει το τελικό 3-2 στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.. Έτσι η Μπράιτον ανέβηκε στην 8η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Έβερτον συνεχίζει να βρίσκεται σε κρίση καθώς είναι στην 15 θέση με 19 βαθμούς.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν εκείνη την ώρα, η Μπρέντφορντ αν και βρέθηκε να χάνει στο 16ο λεπτό κόντρα στην Άστον Βίλα κατάφερε με γκολάρα του Γουισά στο 42ο και τέρμα του Ράσμουσεν επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης να πάρει σπουδαία νίκη με ανατροπή απέναντι στην ομάδα του Τζέραρντ, ενώ η Λιντς του Μπιέλσα ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού και έπιασε την Έβερτον στους 19 βαθμούς αφού επικράτησε με 3-1 της Μπέρνλι εντός έδρας χάρη σε τέρματα των Χάρισον (39′), Ντάλας (77′) και Τζέιμς (92′). Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως η Μπέρνλι συνεχίζει να είναι στη ζώνη του υποβιβασμού με 11 βαθμούς, ωστόσο έχει δύο ματς λιγότερα που είχαν αναβληθεί λόγω κόβιντ.