Premier League: Τριάρα η Βίλα στην Πάλας, χρυσός βαθμός για Φούλαμ (video)

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε 3-0 της Κρίσταλ Πάλας αν και έπαιξε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με 10 παίκτες ενώ η Φούλαμ κράτησε στο 0-0 την Σαουθάμπτον και πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής στην Premier League.

Mετά από τα επτά γκολ με τα οποία τη φιλοδώρησε στο Λονδίνο η Λίβερπουλ την περασμένη αγωνιστική, το Σάββατο (26/12) ήταν η σειρά της Άστον Βίλα να κεράσει φαρμάκι την Κρίσταλ Πάλας, με την ομάδα του Μπέρμιγχαμ να επικρατεί με 3-0 και να ανεβάζει σε διψήφιο αριθμό τερμάτων (10) το παθητικό των Λονδρέζων στα δύο τελευταία παιχνίδια τους.

Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι πως οι βίλανς έμεινα με 10 παίκτες στο 45′ λόγω αποβολής του Μινγκς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως όχι μόνο δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσει το προβάδισμα που τους είχε δώσει ο Τραορέ από το 5′ αλλά σκόραραν και άλλα δύο γκολ στου δεύτερο ημίχρονο.

Ο Χάουζε έκανε το 2-0 στο 66′ με κεφαλιά ενώ το τελικό 3-0 για τους παίκτες του Ντιν Σμιθ γράφτηκε στο 76′ χάρη σε ένα εκπληκτικό τέρμα με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Ελ-Γκάζι.

Όσον αφορά στο άλλο ματς της Boxing Day με σέντρα στις 17:00, Φούλαμ και Σαουθάμπτον έμειναν άσφαιρες στο “Craven Cottage”, με τον βαθμό αυτό να συνιστά ωστόσο μεγάλη επιτυχία για τους Λονδρέζους που ροκάνισαν στον έναν βαθμό που τους χωρίζει από τη γραμμή της σωτηρίας.

Σάββατο 26 Δεκεμβρίου

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι / 23′ Ράσφορντ, 79′ Φερνάντες)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5′ Τραορέ, 66′ Χάουζε, 76′ Ελ-Γκάζι)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ – Τσέλσι (19:30)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ (22:00)