PRESSARIS- Αποστολή: Έπαιξε με τη “φωτιά”, “καθάρισε” στο 83΄(0-1) και συνεχίζει!

Ο Άρης έπαιζε για… 83 λεπτά με τη φωτιά. Εκεί όπου παραλίγο να τα τινάξει όλα στον αέρα, αλλά η λύση ήρθε στο 83′. Οι κίτρινοι νίκησαν με 1-0 μέσα στην Αρναία τον Απόλλωνα και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου!

Κάκιστη εμφάνιση του Άρη στο πρώτο ημίχρονο με τους “κίτρινους” να μην έχουν ούτε μία αξιόλογη τελική προς την εστία της Αρναίας, παρά μόνο επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις.

Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του Άρη με τον Μάουρο Πόι στο 14΄με τον Αργεντίνο να μην μπορεί να επιχειρήσει σουτ προς την αντίπαλη εστία.

Παπαδόπουλος αρχικά και Καπνίδης στη συνέχεια δοκίμασαν το πόδι τους στη συνέχεια, αλλά δεν βρήκαν στόχο με τον Καραβελίδη να μην ανησυχεί.

Η εικόνα του Άρη δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια με τους κίτρινους να μην βρίσκουν διαδρόμους στην αντίπαλη εστία.

Κάποιες ατομικές προσπάθειες του Πόι και του Ν΄Λουντούλου δεν ήταν ικανές να προκαλέσουν… ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ίδια εικόνα και με την έναρξη του δευτέρου μέρους για τον Άρη που “κουβάλησε” την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης προσπάθησε, αύξησε την πίεση του και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Πόι να σουτάρει ελάχιστα αουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο σημειώθηκε στο 69΄με τον Μενικάλι να απομακρύνει πάνω στη γραμμή πριν Γκόλιας και Καλογέρης την σπρώξουν στα δίχτυα για το 0-1.

H “λύτρωση” για τον Άρη ήρθε στο 83΄με τον Σαμαρά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Καραβελίδη για το 0-1, αν και υπάρχει η αίσθηση ότι το γκολ τελικά “χρεώνεται” ως αυτογκόλ ο Μενικάλι.

Στο 90΄ο Άρης είχε την ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματα του, αλλά η μπάλα στη σέντρα του Φερνάντες βρήκε δοκάρι με το 0-1 να μένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής: Κοτσανής (Δράμας) Boηθοί: Χατζηνάκος (Δράμας) – Χασιώτης (Δράμας)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Kαραβελίδης, Σαλεπής, Μενικάλι, Τόνεβ, Τζιότζιος, Καρκατζάνης (68΄Μπιμπισίδης), Μπουλγουρίδης, Προβατίδης, Παπουτσής (75΄Ρίζοφ), Γεωργίου (36΄Κεφαλάς), Ιορδανίδης

ΑΡΗΣ: Φυσέκης, Φερνάντες, Σαμαράς, Γκόλιας, Λιόνης, Καλογέρης, Πόι, Ν΄Λουντούλου (89΄Σταυρόπουλος), Σανιά, Καπνίδης (61΄Κωνσταντινίδης), Παπαδόπουλος (46΄Νάκας)