PRESSARIS – Αποστολή: Ανατροπή και… ποδαρικό με το δεξί για τον Άρη (1-2)

Ποδαρικό με το δεξί, εν μέσω… ανατροπής για τον Άρη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης με 2-1, χάρις στα τέρματα των Καπνίδη και Ντούνη, όπως ακριβώς και στον πρώτο γύρο. Παρέμεινε στο +7 από τον δεύτερο Νέστο Χρυσούπολης, η διαφορά.

Στον… ύπνο έπιασε τον Άρη, ο Απόλλων Κρύας Βρύσης, ο οποίος μόλις στο… 20ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, μετά από ολιγωρία της άμυνας του Άρη και πλασέ του Σιδηρόπουλου, το οποίο μπορεί να μην βρήκε δίχτυα, αλλά πέρασε την γραμμή της εστίας του Τζινάρ (1-0).

Η… ψυχρολουσία, αφύπνισε τους “κιτρινόμαυρους” που με τη σέντρα ουσιαστικά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Αντώνη Καπνίδη, να βάζει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Δεληχατζή για το 1-1 μόλις στο 2′.

Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, είχαν καθ΄όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου την υπεροχή, ωστόσο τα πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή δεν τους έδωσαν την ευκαιρία να απειλήσουν στο πρώτο μισάωρο πέρα από το γκολ.

Στο 31΄ο Πόι άφησε ανεκμετάλλευτη την εξαιρετική πάσα του Τάτου, καθώς από θέση τετ α τετ δεν πλάσαρε όπως θα έπρεπε τον Δεληχατζή που μπλόκαρε εύκολα.

Δύο λεπτά, όμως αργότερα (33΄) ο Μάρκος Ντούνης μετά από φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή με δυνατό σουτ πέτυχε την ανατροπή (1-2).

Με το υπέρ του σκορ ο Άρης επιχείρησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους να πετύχει ένα ακόμα γκολ και να “κλειδώσει” το τρίποντο.

Στο 57΄ο Καπνίδης πήρε την κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Πόι, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλα αυτή κατέληξε αουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων εξουδετερωμένο.

Στο 62΄, αυτή τη φορά ο Πόι, επιχείρησε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε όσο έπρεπε και κατέληξε στην αγκαλιά του Δεληχατζή.

Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Πόι να σπαταλά σπουδαία ευκαιρία στο 80΄για το τρίτο γκολ, αλλά με προβολή έστειλε την μπάλα, ελάχιστα αουτ, όπως και ο Βουτσιάς στο 86΄με τον Δεληχατζή να παραχωρεί εντυπωσιακά σε κόρνερ το εξ΄επαφής του πλασέ.

Απόλλων 1960: Δεληχατζής, Σιδέρης (52΄Λουϊζίδης), Παπαδόπουλος Σ., Μπρέγκου, Βοτάρης, Κίτσας, Σιδηρόπουλος Π., Νύρλας, Ίβιτς, Πετρίδης, Παπαδόπουλος Γ.

Άρης: Tζινάρ, Τσουμάνης, Κόκε (53΄Μελισσάς), Ρόβας, Ιντζίδης, Σαμαράς, Πόι (85΄Βουτσιάς), Καπνίδης, Καζναφέρης, Τάτος, Ντούνης (70΄Ν΄Λουντούλου)

Διαιτητής: Λ. Παπαργυρίου (Πιερίας)

Βοηθοί: Κ. Βρούζος (Πιερίας) – Δ. Ζέρβας (Πιερίας)

Παρατηρητής διαιτησίας: Γ. Ρόντσης (Καστοριάς).