PRESSARIS-Αποστολή: “Τεσσ-ΑΡΗΣ” στα Γιαννιτσά (0-4)

Με… τεσσάρα στην πιο ευρεία του φετινή νίκη, ο Άρης πέρασε εύκολα από τα Γιαννιτσά, επικρατώντας της τοπικής Αναγέννησης με 4-0. Εντυπωσιακή παρουσία από τους φίλους του Άρη, που έδωσαν δυναμικό «παρών» στο Δημοτικό Στάδιο των Γιαννιτσών.

Η ομάδα του Άρη έδειξε με το καλημέρα τις διαθέσεις της. Πίεση από τα πρώτα λεπτά προς την εστία της Αναγέννησης , προσπαθώντας να “ξεκλειδώσει” από νωρίς την άμυνα των γηπεδούχων.

Ν΄Λουντούλου και Σανιά προσπάθησαν με σουτ εκτός περιοχής να απειλήσουν, ωστόσο δεν βρήκαν στόχο με την Αναγέννηση να είναι αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ με τον Φυσέκη να φωνάζει παρών και να μπλοκάρει κεφαλιά του Καρακάσογλου στο 11΄.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στη συνέχεια, αλλά ο Φυσέκης είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο αουτ από το δεξί του δοκάρι στην δεύτερη τελική της Αναγέννησης στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά το 20΄οι “κίτρινοι” ανέβασαν ρυθμούς, επιβλήθηκαν του αντιπάλου στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το 0-1. Με τους Σουνά, Σανιά και Πόι να ξεχωρίζουν με την απόδοση τους, απείλησαν για πρώτη φορά σοβαρά στο 24′ με τον Αργεντινό να τα κάνει όλα μέσα στην μικρή περιοχή εκτός από… το πλασέ.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη με τον Καλογέρη να αστοχεί στο 29΄και τον Καπνίδη από το σημείο του πέναλτι να πετάει στα… σκουπίδια την καλύτερη ευκαιρία του Άρη στο 34΄.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 38΄με τον Σουνά να χτυπάει το φάουλ, τον Σαμαρά να σηκώνεται πιο ψηλά απ΄όλους και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σιμψερή (0-1).

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος, πολύ καλύτερο από το πρώτο με τους κίτρινους να απειλούν σχεδόν με το.. καλησπέρα.

Στο 50΄ ο Ν΄Λουντούλου γύρισε παράλληλα στην εστία με τον Καπνίδη να μην μπορεί να κάνει την προβολή και να την στείλει στα δίχτυα του Σιμψερή. Κάτι που κατάφερε, όμως, ο Ν΄Λουντούλου πέντε λεπτά αργότερα, όταν μετά από σέντρα του Γεωργιάδη με εξαιρετική κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του Άρη (0-2).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη συνέχεια στην πρώτη τους αξιόλογη προσπάθεια να σκοράρουν, με το τέρμα όμως να ακυρώνονται.

Στο 76′ ο Σουνάς έστρωσε ωραία στον επερχόμενο Νάκα μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0 για τον Άρη.

Η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν για τον Άρη που κατάφερε και σκόραρε στο 87΄ για το 0-4 με τον Σουνά, να χτυπάει αριστοτεχνικά φάουλ που κέρδισε ο Πόι στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπαϊραμίδης (Κοζάνης)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Α. Σαπουντζής): Σιμψερής, Μπάμπαλης, Τζούρτζος, Σιδηρόπουλος, Ουζούνης, Τσάβος (Μπήνας), Καρασαββίδης (77΄Γκάρτσιος), Κιορτσής, Χατζηστεφάνου (59΄Καραδήμος), Καρακάσογλου, Καπουσούζης

ΑΡΗΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Φυσέκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Λιόλιος (80΄Λιόνης), Καλογέρης, Γκόλιας, Πόι, Ν΄Λουντούλου, Καπνίδης (70΄Νάκας), Σουνάς, Σανιά (63΄Φερνάντες)