PRESSARIS-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: Ο Φερνάντες έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” (0-1)!

To πέμπτο εκτός έδρας τρίποντο πέτυχε ο Άρης που κέρδισε διαιτητή και Εθνικό Αγιονερίου με 0-1 χάρις σε τέρμα του Βάσκο Φερνάντες στο 77΄. Ακυρώθηκε λανθασμένα τέρμα του Καλογέρη στο 31΄, δοκάρι στο 58΄με τον Πόι.

Σαφώς ανώτερος ο Άρης είχε να αντιμετωπίσει στο πρώτο ημίχρονο την τραγική εμφάνιση του διαιτητή Τσέτσιλα.

Στο 12΄η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Άρη με τον Μάουρο Πόι να βρίσκει στόχο, σε πλασέ που επιχείρησε και το οποία πέρασε ελάχιστα αουτ.

Στο 31΄ο Άρης διαμαρτυρήθηκε έντονα για γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Καλογέρης και ακύρωσε ο Τσέτσιλας, με τον αμυντικό του Άρη να μην κάνει φάουλ, όπως λανθασμένα αποφάσισε ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Στο 38΄ “κιτρινίστηκε” ο Πόι και ο Λιόνης για διαμαρτυρία μετά από λάθος υπόδειξη οφ σάιντ του πρώτου! Και πάλι ο Αργεντίνος σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία, την μεγαλύτερη στο παιχνίδι, όταν με κεφαλιά δεν μπόρεσε στο 43΄να στείλει την μπάλα από το μισό μέτρο σε κενή εστία.

Το ημίχρονο τελείωσε με μόλις δύο λεπτά καθυστερήσεις την στιγμή που έπρεπε να παιχτούν τουλάχιστον ακόμα τέσσερα, με τις διακοπές που έγιναν κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Αποφασιστικός και στο δεύτερο μέρος ο Άρης, έφτασε μία ανάσα από το 0-1 με τον Πόι στο 58΄αλλά το σουτ του Αργεντίνου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Προηγήθηκαν αξιόλογες προσπάθειες των Παπαδόπουλου και Σανιά.

Οι κίτρινοι συνέχισαν την πίεση, έκλεισαν στο μισό γήπεδο το Αγιονέρι αλλά μέχρι το 77΄ δεν κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό. Στο σημείο εκείνο ο Βάσκο Φενάντες έδωσε την λύση με εξαιρετικό σουτ, έγραψε το 0-1 και σφράγισε τους τρεις βαθμούς για τον Άρη.

EΘΝΙΚΟΣ Ν.ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Kαλογέρης (15΄Τεντόνης),Μπουζούρας, Γκεληνός, Μιλκούδης, Λουϊζίδης, Γαλάνης, Δημητρακόπουλος, Στεφανίδης, Γκέρτσος, Πεχλιβάνης, Πτηνόπουλος

ΑΡΗΣ: Φυσέκης, Σαμαράς, Φερνάντες, Λιόλιος, Γεωργιάδης, Σουνάς (68΄Νάκας), Σανιά, Καλογέρης, Παπαδόπουλος (75΄Κωνσταντινίδης), Πόι (89΄Καπνίδης), Ν΄Λουντουλού