PRESSARIS-Aνάλυση: Οι αριθμοί του φετινού Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” (photos)

Ο Άρης έριξε χθες αυλαία στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την σεζόν 2019/20, όχι με τον καλύτερο τρόπο, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν τις αναμετρήσεις στο “σπίτι” τους, στο οποίο θα αγωνιστούν ξανά τον Σεπτέμβριο, σε επίσημο ματς, είτε για την Super League, είτε για τα προκριματικά του Εuropa League.

Ας δούμε τι έκανε ο φετινός Άρης σε αριθμούς στην έδρα του:

Super League:

Κανονική διάρκεια: 7 νίκες, 2 ισοπαλίες, 4 ήττες – Γκολ: 25-13, Βαθμοί: 23

Play off: 1 νίκη, 4 ήττες – Γκολ: 6-12

Η φετινή του επίδοση εντός έδρας δεν ήταν ιδιαίτερα καλή. Οι “κιτρινόμαυροι” πέταξαν 16 βαθμούς από τους 39 διαθέσιμους, γνωρίζοντας ήττες από Λάρισα (2-3), Ολυμπιακό (1-2), ΑΕΚ (0-1) και Ατρόμητο (1-2). Ήρθαν ισόπαλοι, με ΟΦΗ (1-1) και Λαμία (1-1). Κέρδισαν Παναθηναϊκό (4-0), Παναιτωλικό (2-0), Αστέρα Τρίπολης (2-1), Βόλο (4-0), ΠΑΟΚ (4-2), Ξάνθη (1-0), Πανιώνιο (2-0).

Στα πλέι οφ ο Άρης παρουσιάστηκε με ελλιπές ρόστερ και δεν μπορεί να κριθεί επί της ουσίας, καθώς αρκετοί ποδοσφαιριστές αποχώρησαν στις 30 Ιουνίου. Μέχρι τότε κέρδισε με 3-1 τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα, αλλά είχε εντός έδρας ήττες από ΠΑΟΚ (0-2), ΑΕΚ (1-4), Ολυμπιακό (2-4) και Παναθηναϊκό (0-1).

Κύπελλο Ελλάδας: 1 νίκη, 2 ισοπαλίες, Γκολ: 4-3

Στο θεσμό του Κυπέλλου, στην φάση των “16” ο Άρης κέρδισε την Ξάνθη με 2-1 και προκρίθηκε στους “8” όπου μετά το 0-0 με τον Ατρόμητο στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, προκρίθηκε στα ημιτελικά με νίκη εκτός έδρας. Απέναντι στην ΑΕΚ στα ημιτελικά, ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 95΄, αλλά δέχθηκε το γκολ, το ματς πήγε στην παράταση για το τελικό 2-2, που τον άφησε εκτός τελικού.

Προκριματικά Europa League: 1 νίκη, μία ισοπαλία – Γκολ: 3-1

Στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς με την ΑΕ Λεμεσού έμεινε στο 0-0, αλλά προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με νίκη στην Κύπρο. Ακολούθησε κατάθεση ψυχής επί της Μόλντε, ισοφαρίζοντας το σκορ της ήττας στον πρώτο αγώνα, 3-0. Δέχθηκε όμως γκολ στην παράταση και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 3-1.