PRESSARIS-Aποστολή: Ο Άρης πέρασε από πυρός και… Σιδηροκάστρου! Νέα νίκη (2-3) με οδηγό τον Καπνίδη

O Άρης πέρασε δια πυρός και… Σιδηροκάστρου επικρατώντας με 3-2 των Σερρών (Εθνικός Γαζώρου). Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της, μπήκε σε περιπέτειες λόγω των αμυντικών λαθών, αλλά με τον Καπνίδη να “χτυπάει” και πάλι σε καίρια σημεία πέτυχε το τέλος καλό, όλα καλά.

Σκληρό παιχνίδι και… Καπνίδης

Τα σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων που πήγαν από την αρχή το παιχνίδι στην δύναμη και τα αρκετά λάθη του διαιτητή Σημαιάκη στο πρώτο ημίχρονο, δεν επηρέασαν τους παίκτες του Άρη που από την αρχή έψαξαν το γκολ.

Αφού πρώτα απείλησαν στο 23΄με τον Μελισσά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα, ελάχιστα αουτ, δύο λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Ντούνης έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή και αφού αρχικά την κοντρόλαρε, σούταρε με τον Καπνίδη να επωφελείται από την κόντρα και με προβολή να την στέλνει στα δίχτυα (0-1).

Μία ανάσα από το 0-2

Δέκα λεπτά αργότερα οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2, αλλά ο Κασμερίδης απομάκρυνε την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή. Ο Τάτος χτύπησε το κόρνερ, ο Καπνίδης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Μπαχταλίεφ να αποκρούει και τον Ντούνη να στρώνει στο πέναλτι στον Ιντζίδη που είδε την τύχη να του γυρνάει την πλάτη στο σουτ που επιχείρησε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τάτος ανενόχλητος, στόπαρε, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα αουτ.

Τον πρόδωσε η άμυνα

Από το… πουθενά η ομάδα των Σερρών ισοφάρισε στο 54΄με τον Κρυστάλλη (1-1) κι ενώ ο Άρης μέχρι εκείνο το σημείο είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της με τους Καπνίδη και Ντούνη να μην μπορούν να βρουν εστία στα σουτ που επιχείρησαν. Μία ολιγωρία όμως στην άμυνα του Άρη έφερε την ισοφάριση από τους γηπεδούχους. Σαν να μην έφτανε η ισοφάριση, οι γηπεδούχοι έπιασαν και πάλι την άμυνα του Άρη στον ύπνο και με τον Κρυστάλλη να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα (1-2)  στο 65′ να ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 από το πρώτη ημίχρονο.

Άμεση απάντηση και ανατροπή!

Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση! Ο Τάτος μετά από γύρισμα του Ντούνη με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 στο 67΄για να στείλει την μπάλα στο δοκάρι ένα λεπτό μετά ο Ρόβας με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής. Στο 85΄ο Καπνίδης λύτρωσε τον Άρη, πετυχαίνοντας το 2-3 . Ο Πόι σέντραρε από την αριστερά και ο επιθετικός των κιτρινόμαυρων εδωσε την χαριστική βολή στους γηπεδούχους.

Oι συνθέσεις:

ΣΕΡΡΕΣ: Μπαχταλίεφ, Παπαδόπουλος, Σαϊνατούδης (50΄Παπίτσας), Παυλίδης, Κασμερίδης. Θυμιάτης, Κατσαρός (82΄Πολυζωϊδης), Αγγελίδης, Κρυστάλης (87΄Μουίδης), Ντούνγκα, Γεωργιάδης

ΑΡΗΣ: Tζινάρ. Καλογέρης (76΄Κυβελίδης), Ιντζίδης, Ρόβας, Μελισσάς, Ραούλ Μπράβο, Καζναφέρης, Ν΄Λουντούλου (60΄Πόι), Καπνίδης (88΄Τσουμάνης), Τάτος, Ντούνης