PRESSARIS LIVE: Άρης – Κολοσσός 72-86 (Τελικό)

Ο Άρης υποδέχεται τον Κολοσσό στο φινάλε του πρώτου γύρου της Stoiximan.gr Basket League και θέλει να κλείσει με νίκη το πρώτο μισό του πρωταθλήματος, κόντρα σε όλα τα προβλήματα που έχει. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει από το Αλεξάνδρειο την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Κολοσσός 72-86

40′ Βολές για τον Προύιτ, 0/2 παρέμεινε το 72-85.

40′ (51”) Τρίποντο του Χάρις και 72-85.

39′ (1:16) Βολές για τον Τσαϊρέλη, 0/2 ριμπάουντ από τον Μποχωρίδη, άστοχο 3π. ο Προύιτ…

39′ (1:23) Κλέψιμο του Μούρτου το δίνει φάουλ ο Αναστόπουλος, 2/2 βολές από τον Γουέρ (72-82).

39′ (1:24) Ο Μποχωρίδης κάνει το 72-80.

39′ Τρίποντο του Σχίζα (70-80).

38′ Ο Μάρας κάνει το 70-77.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Προύιτ, το σκορ γίνεται 68-77.

37′ Τρίποντο του Σχίζα (66-77).

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Μποχωρίδη, μειώνει ο Άρης σε 66-74. Χάνει τη βολή, δεν δίνουν φάουλ οι διαιτητές σε κράτημα του Χάρις στον Τσαϊρέλη.

36′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει σε 64-74.

35′ Ο Χάρις κάνει το 62-74.

35′ Τρίποντο από τον Μάρας (62-72).

34′ Ο Μποχωρίδης στον αιφνιδιασμό κάνει το 59-72.

33′ Βολές για τον Προύιτ 1/2 και 57-72.

Αποχωρεί από το γήπεδο ο Μάνος Λάσκαρης…

33′ Τρίποντο από τον Προύιτ (56-72).

31′ Τρίποντο από τον Γκρίφιν (53-72).

31′ Αντιαθλητικό φάουλ του Μπελ στον Μπιλή, 1/2 και 53-69.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Κολοσσός 53-68

30′ Ο Μπρέι κάνει το 53-68.

30′ Βολές για τον Πουλιανίτη, 2/2και 53-66.

30′ Βολές για τον Τζόουνς, 2/2 και 51-66.

29′ Βολές για τον Μάρας, 1/2 και 51-64.

29′ Τρίποντο του Μπρέι και 50-64.

29′ Βολές για τον Χρηστίδη, 0/2 παίρνει το ριμπάουντ ο Μπελ και χάνει λέι απ…

28′ Ο Χάρις κάνει το 50-61.

28′ Βολές για τον Χρηστίδη, 1/2 και 50-59.

28′ Τρίποντο από τον Πουλιανίτη και 49-59. Τάιμ άουτ από τον Λυκογιάννη.

Αποδοκιμασίες από όλο το γήπεδο για τη διοίκηση Λάσκαρη. Ο κόσμος έχει κάνει υπομονή, έχει καταπιεί πολλά, αλλά η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Την ίδια ώρα που υπάρχουν αποδοκιμασίες για τον Λάσκαρη, υπάρχει αποθέωση για την ομάδα.

27′ Ο Προύιτ μειώνει σε 46-59.

26′ Βολές για τον Μπελ, 2/2 και 44-59.

26′ Ο Σχίζας με κάρφωμα κάνει το 42-59.

24′ Τρίποντο του Χάρις (42-57).

23′ Καλάθι και φάουλ από τον Μάρας, μειώνει ο Άρης σε 42-54.

23′ Τρίτο φάουλ του Γκρίφιν, το κέρδισε ο Φλιώνης.

23′ Ο Γκρίφιν κάνει το 40-54 με τρίποντο.

23′ Ο Μάρας μειώνει με λέι απ σε 40-51.

22′ Τρίποντο του Μπρέι (38-51).

21′ Ο Φλιώνης κάνει το 38-48.

21′ Ο Μπελ στον αιφνιδιασμό κάνει το 36-48.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Κολοσσός 34-48

20′ Βολές για τον Προύιτ, 2/2 και 34-48.

19′ Τρίποντο από τον Τσαλμπούρη (32-48).

18′ Τρίποντο από τον Μπελ και 32-45.

17′ Τρίποντο του Μπρέι και 29-45.

16′ Τρίποντο του Τσαλμπούρη και 29-42. Τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη, ο Κολοσσός σκοράρει χωρίς να αισθάνεται την άμυνα του Άρη…

16′ Ο Τζόουνς κάνει το 29-39.

15′ Σκοράρει ο Μπιλής και 29-37.

15′ Ο Τζόουνς με κάρφωμα κάνει το 29-35.

14′ Τρίποντο από τον Πουλιανίτη και 29-33.

14′ Καλάθι και φάουλ από τον Τζόουνς (26-33).

14′ Ο Ντουβιέ με τρίποντο μειώνει σε 26-30.

12′ Βολές για τον Ντουβιέ, 2/2 και 23-30.

12′ Βολές για τον Τζόουνς, αλλά θα προηγθεί τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη, 1/2 βολές και 21-30.

11′ Ο Μπιλής με φόλοου κάνει το 21-29.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Κολοσσός – Άρης 21-27

Ο Άρης δεν έχει καταφέρει να περιορίσει τη δράση του Γκρίφιν, ο Κολοσσός έχει 11/14 σουτ εντός πεδιάς. Οι 27 πόντοι παθητικό είναι πολλοί για τον Άρη σε ένα δεκάλεπτο, πρέπει πάση θυσία να γίνει καλύτερη η άμυνα.

10′ Βολές για τον Τζόουνς, 1/2 και 21-27.

10′ Ο Τζόουνς κάνει το 21-26.

10′ Βολές για τον Προύιτ, 2/2 και 21-24.

10′ Τρίποντο από τον Σχίζα (19-24).

9′ Ο Μούρτος μειώνει σε 19-21.

8′ Ο Μπρέι με λέι απ κάνει το 17-21.

8′ Ο Μποχωρίδης μειώνει σε 17-19.

8′ Ο Γκρίφιν κάνει το 15-19.

6′ Ο Μάρας κάνει το 15-17. Στους 8π. ο Μαυροβούνιος…

6′ Ο Γκρίφιν με λέι απ γράφει το 13-17.

6′ Ο Σχίζας κάνει το 13-15.

5′ Εξαιρετική κίνηση του Μάρας και 13-13.

5′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Φλιώνης (11-13).

4′ Τρίποντο του Γκρίφιν και 8-13.

4′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει σε 8-10.

4′ Τρίποντο του Μπρέι (6-10).

3′ Ο Μάρας μειώνει σε 6-7.

3′ Καλάθι και φάουλ από τον Ράιτ (4-7).

3′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 2/2 και 4-4.

2′ Ο Σχίζας κάνει το 2-4.

2′ Ισοφαρίζει ο Μάρας σε 2-2. Ο Γκρίφιν έχει κάνει δύο φάουλ μπροστά στα μάτια του Αναστόπουλου και δεν δόθηκε κανένα.

1′ Ο Γκρίφιν κάνει το 0-2 με διπλή προσπάθεια.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μπελ, Μποχωρίδης, Τσαϊρέλης, Μάρας

Η πεντάδα του Κολοσσού: Γκρίφιν, Σχίζας, Μπρέι, Ράιτ, Χάρις.

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Η 12αδα του Άρη: Μάρας, Μποχωρίδης, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Προύιτ, Ντουβιέ, Βουλγαρόπουλος, Μπελ.

Η 12αδα του Κολοσσού: Γουέρ, Γκρίφιν, Χάρις, Τζόουνς, Σχίζας, Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Μπρέι, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης, Ράιτ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στο παρκέ για τα πρώτα σουτ πριν την προθέρμανση.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Άρης μπαίνει στην 13η αγωνιστική με ρεκόρ 5-7. Ο Κολοσσός έχει ρεκόρ 6-6.

Για άλλο ένα παιχνίδι θα υπάρχει διαφορετική 12αδα για τον Άρη, καθώς δεν υπάρχει πλέον στο ρόστερ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ενώ δεν θα παίξει και πάλι ο τραυματίας Γιάννης Αθηναίου.