ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

PRESSARIS LIVE: Άρης – Μπάνβιτ 84-78 (Τελικό)

Ο Άρης φιλοξενεί την Μπάνβιτ (21:00) στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, στο πιο σοβαρό φετινό τεστ στην Ευρώπη. Το PRESSARIS είναι στο Nick Galis Hall και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΜΠΑΝΒΙΤ 84-78

40′ (6’2”) Δύο σερί άστοχα τρίποντα από Θίοντορ, κερδισμένο φάουλ για τον Κάμινγκς, 1/2 βολές και 84-78.

40′ (22”) Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 83-78.

40′ (23,7”) Καλή άμυνα του Κάμινγκς, ο Θίοντορ πετάει τη μπάλα έξω…

40′ (57”) Αστοχο 3π. ο Τσάπελ…

39′ (1.18) Ο Μπάκνερ με φόλοου κάρφωμα κάνει το 81-78.

38′ (2.00) Ο Κάμινγκς σκοράρει (79-78).

38΄(2.16) Ο Τσάπελ βάζει τη Μπάνβιτ μπροστά (77-78).

38′ (2.30) Ο Κάμινγκς με 1/2 βολές κάνει το 77-76.

38′ (2.40) Λάθος του Γιάνκοβιτς, ο Μούριτς κάνει το 76-76.

37′ (3.10) Τρίποντο από τον Τσάπελ (76-74).

37′ (3.26) Βολές για τον Μαρμπλ, 2/2 και 76-71.

37′ (3.34) Βήματα και τεχνική ποινή στον Όρελικ, εύστοχος στη βολή ο Κάμινγκς και 74-71.

37′ (3.48) Βολές για τον Μαρμπλ, 0/2 παραμένει το 73-71.

36′ Κάρφωμα του Μπάκνερ και 73-71.

35′ (5.49) Κλέψιμο του Κάμινγκς, κάρφωμα του Μαρμπλ και 71-71! Τάιμ άουτ από τον Φιλιπόφσκι.

34′ 2/2 βολές από τον Ντραγκίσεβιτς και 69-71.

33′ Ο Θίοντορ σκοράρει (67-71).

33′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 67-69.

33′ Ο Μουτάφ σκοράρει (64-69).

33′ Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 64-67.

32′ Ο Κάμινγκς με λέι απ κάνει το 62-67.

32′ Καλάθι και φάουλ από τον Όρελικ (αφού πρώτα έγιναν βήματα που δεν δόθηκαν) και 60-67.

31′ Τρίποντο από τον Θίοντορ και 60-64.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΜΠΑΝΒΙΤ 60-61

30′ Τρίποντο από τον Θίοντορ και 60-61.

30′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 4ο φάουλ του Όρελικ, 2/2 και 60-58.

30′ Βολές για τον Κούλιγκ από φάουλ του Ζάρα, 1/2 και 58-58.

29′ Ο Τσαϊρέλης σκοράρει (58-57).

28′ Ο Μουτάφ με τρίποντο βάζει μπροστά τη Μπάνβιτ (56-57).

27′ Ο Μουτάφ μειώνει σε 56-54…

27′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 56-52!

26′ Τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη για διαμαρτυρία, άστοχος ο Όρελικ στη βολή.

26′ Ο Τζένκινς απαντάει με τρίποντο και 53-52.

26′ Ο Μούριτς με τρίποντο κάνει το 50-52.

25′ Ο Βίντμαρ μειώνει σε 50-49.

25′ Καλάθι και φάουλ από τον Τζένκινς και 50-47.

25′ Ο Θίοντορ ισοφαρίζει (47-47).

24′ Ο Μαρμπλ έχει καλό ρυθμό, βρίσκει ξανά στόχο και 47-45.

23′ Τρίτο φάουλ για τον Κάμινγκς, και αυτό επιθετικό…

23′ Ο Τσάπελ ισοφαρίζει με τρίποντο (45-45).

23′ Ο Μαρμπλ στην λήξη της επίθεσης κάνει το 45-42.

23′ Ο Βίντμαρ βάζει πλάτη τον Μπάκνερ και σκοράρει (43-42).

23′ Ο Μπάκνερ σκοράρει (43-40).

22′ Ο Βίντμαρ κάνει το 41-40.

22′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 41-38!

21′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάμινγκς, άστοχος στη βολή και 38-38.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΜΠΑΝΒΙΤ 36-38

20′ Τρίποντο από τον Μουτάφ και 36-38.

19′ Ο Γιάνκοβιτς φτάνει τους 11 πόντους, ο Άρης και πάλι μπροστά με 36-35.

19′ Ο Τσάπελ στον αιφνιδιασμό βάζει την Μπάνβιτ και πάλι μπροστά (34-35). Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

18′ Κάρφωμα του Μαρμπλ και 34-33.

17′ Ο Μούριτς σκοράρει (32-33).

17′ Ο Μούρτος με φόλοου κάνει το 32-31.

16′ Ο Κούλιγκ δίνει προβάδισμα στους Τούρκους (30-31).

15′ Τρίποντο του Τσάπελ και 30-29.

15′ Ο Γιάνκοβιτς σκοράρει ξανά (30-26).

15′ Ο Τσάπελ μειώνει σε 28-26. Πρώτο καλάθι της Μπάνβιτ στην δεύτερη περίοδο.

14′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 2/2 και 28-24.

14′ Ο Μούρτος με όμορφη προσπάθεια αφήνει τη μπάλα στο καλάθι, ο Άρης μπροστά με 26-24!

13′ Εξαιρετική άμυνα από Ξανθόπουλο, Μούρτο και Τσαϊρέλη, σκοράρει ο τελευταίος για το 24-24!

13′ Ο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό μειώνει στο καλάθι (22-24). Τάιμ άουτ από τον Φιλιπόφσκι.

12′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 20-24.

11′ Ο Τζένκινς στο τρανζίσιον μειώνει σε 17-24.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΜΠΑΝΒΙΤ – ΑΡΗΣ 15-24

10′ Ο Μούρτος μειώνει σε 15-24.

9′ Βολές για τον Θίοντορ, 2/2 και 13-24.

9′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 13-22.

9′ Ο Μουτάφ κάνει το 10-22.

8′ Ο Όρελικ κάνει το 10-20.

7′ Ο Γιάνκοβιτς μειώνει σε 10-18.

7′ Τίποτα δεν λειτουργεί σωστά για τον Άρη, 2/2 βολές του Βίντμαρ και 8-18. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

7′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 1/2 και 8-16.

6′ Τρίποντο από τον Όρελικ και 7-16.

6′ Τρίποντο από τον Μούριτς (7-13).

5′ Τρίποντο του Μαρμπλ, μειώνει ο Άρης (7-10).

5′ Βολές για τον Βίντμαρ, 1/2 και 4-10.

5′ Δεύτερο φάουλ και από τον Κάμινγκς…

4′ Ο Θίοντορ κάνει το 4-9.

3′ Δεύτερο φάουλ του Μπάκνερ, στο παιχνίδι ο Σίμτσακ…

3΄Ασίστ του Τζένκινς, κάρφωμα του Μπάκνερ και 4-7.

3′ Καλάθι και φάουλ του Βίντμαρ και 2-7.

2′ Ο Μούριτς κάνει το 2-4.

2′ Κάρφωμα φόλοου του Μπάκνερ και 2-2.

1′ Βολές για τον Θίοντορ από φάουλ του Τζένκινς, 2/2 και 0-2.

Η πεντάδα του Άρη: Κάμινγκς, Τζένκινς, Μαρμπλ, Ντραγκίσεβιτς, Μπάκνερ.

Η πεντάδα της Μπάνβιτ: Θίοντορ, Τσάπελ, Όρελικ, Μούριτς, Βίντμαρ.

Όλα έτοιμα για την παρουσίαση των δύο ομάδων.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Μπούλτο (Ισπανία), Σούλγκα (Ουκρανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο).

Η 12αδα του Άρη: Μαρμπλ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα της Μπάνβιτ: Θίοντορ, Τσάπελ, Βίντμαρ, Όρελικ, Ακιέλ, Μούριτς, Κούλιγκ, Μουτάφ, Ουλουσόι, Μουτλού, Σονμέζ, Σενέλ.

Παίκτες και των δύο ομάδων στο γήπεδο για τα πρώτα σουτ.

aris_banvit_warmup

Στις 21:30 θα ξεκινήσει ο τελευταίος αγώνας για τον Α’ όμιλο Μονακό – Ναχαρίγια.

Ο Άρης θα στερηθεί των υπηρεσιών του Βασίλη Καββαδά. Κανονικά συμμετέχει στην 12αδα ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.

Λίγο πριν τις 19:30 έφτασε στο Αλεξάνδρειο και η αποστολή της Μπάνβιτ.

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με την φανέλα του Άρη θα κάνει σήμερα ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος μετράει 66 αγώνες στην Ευρωλίγκα και 10 στο Γιούροκαπ στη μέχρι τώρα καριέρα του.

Οι κίτρινοι σε 12 αγώνες στο Αλεξάνδρειο με τουρκικές ομάδες μετρούν εννέα νίκες.

Ο Άρης μετράει 17 νίκες σε 25 αγώνες απέναντι σε τουρκικές ομάδες, δύο εκ των οποίων του έχουν χαρίσει και δύο από τα τρία ευρωπαϊκά του τρόπαια.

Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι αναμετρήθηκαν και την περσινή χρονιά στο Γιούροκαπ. Ο Άρης ηττήθηκε στην Πάνορμο με σκορ 96-84, αλλά κέρδισε στο Αλεξάνδρειο με σκορ 72-53.